1x

Může máma nařídit dceři potrat?

Od: Datum: 31.05.14 17:04 odpovědí: 16 změna: 09.06.14 15:31

Může matka chtít po 15-ti leté dceři potrat? Má právo jí ho nakázat?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.05.14 17:38

Nemůže. Každá žena si o tom, zda si dítě nechá nebo ne, rozhoduje sama.

Druhá věc ale je, zda má děvče oporu v otci dítěte, protože pokud se s rodiči rozhádá a nebudou ji podporovat, nemusí se o dítě sama zvládnout postarat..

Ohodnoceno: 0x

Datum: 31.05.14 17:41

Rodiče ještě zodpovídají za své děti do 18.let.

Datum: 01.06.14 12:55

To ale neznamená, že jí to může nakázat.

Datum: 31.05.14 17:43

Poručit patnáctileté dceři jít na potrat matka nemůže, ale může jí potrat zakázat. Podle novely zákona o osobě mladší 16 let v tomto případě rozhoduje zákonný zástupce. Nicméně, přikázat potrat nelze, pouze na doporučení lékaře, pokud půjde o zjevné ohrožení zdraví.

Datum: 31.05.14 17:54

Kolik je vám přesně let? Partner by mohl být stíhaný, pokud jste otěhotněla před dovršením 15ti let. Zpět k vašemu problému, našla jsem interupční zákon http://www.pravnipredpisy.cz/…/066986/Sb_066986_------_.php. Pokud by vám bylo 16 je věc jasná-NE. Nemyslím si, že matka má právo rozhodovat v 15ti o životě dcery ale uvědomíte-li si, co vše vám dítě přinese, jaká je to zodpovědnost, možná maminčino rozhodnutí pochopíte.

Pokud si i přesto dítě chcete nechat:

-Začněte na příslušném Orgánu sociálně právní ochrany dětí. Dítě totiž nebude mít automaticky zákonného zástupce, nezletilá jím být nemůže.

- O to, aby se zákonným zástupcem svého dítěte stala , může usilovat až v jejích 16 letech. Pokud prokáže, že je schopná zajistit dobré životní podmínky (má kde bydlet, v případě, že studuje, ji má kdo finančně podporovat...) a o dítě umí pečovat, svěří jí soud takzvanou rodičovskou zodpovědnost. Maminka mladší šestnácti let ji získat nemůže, zákonným zástupcem musí být někdo jiný.

Od: dejvid
Datum: 08.06.14 01:41

Mě je 19 let a přítelkyni bylo v dubnu 15 ;) Bojíme se toh že matka přítelkyně bude dělat vše pro to aby na en potrat šla. Je nějaká šance že by mohla jít bydlet ke měožívá peklo.Nevlastní otec jí terorizuje dělá? i když s tím její matka nebude souhlasit? Přítelkyně doma prožívá peklo. Nevlatní oetc jí terorizuje. Doma dělá chůvu a uklízečku a má strach se vracet ze školy domů. a její vlastní otec cestuje po Evropě kamiónem :( Oba dba chce jít bydlet společně. Já pracuji, takže měsiční příjem mám,mám dokonce i vlastní byt. je to reálně? Děkuji za odpověd.

Datum: 08.06.14 11:01

Zdravím, v tom případě je legislativně možná jediná věc, a to je svatba z důvodu těhotenství slečny. Když s Vámi začne bydlet proti vůli rodičů, oni můžou zavolat policii a obvinit Vás z únosu apod.

V případě svatby nad ní rodiče ztrácí "moc" a povinnosti a práva přechází na manžela.

doplněno 08.06.14 13:58:

Dejve, pokud není slečně 18, jsou za ni zodpovědní a rozhodují za ni rodiče. Nemůže jen tak odejít z domu k Vám, rodiče by fakt mohli volat policii a ta slečnu odveze. Jediná možnost je ta svatba, jinak to prostě budete muset ještě ty tři roky vydržet, dokud nebude slečna plnoletá. Případně se obrátit na sociálku a nechat přezkoumat poměry v rodině, ale asi bude na delší dobu.

Datum: 08.06.14 13:42

Zdravím, v tomto případě jak máme pokračovat? vůbec si nevíme rady :( Jsem rád za každou pomoc a odpověd. Děkuji

Datum: 08.06.14 14:45

Počkejte až bude mít slečna 16 let a obraťte se na soud. Návrh na přiznání plné svépravnosti z důvodu uzavřením manželství kvůli těhotenství je zdarma (osvobozen od soudních poplatků)

od 16 let lze získat plnou svépravnost jedině rozhodnutím soudu

Co je svéprávnost? Jedná se o nový pojem NOZ, který nahrazuje dříve užívaný pojem "způsobilost k právním úkonům". Plně svéprávným se člověk stává zletilostí, tedy dovršením 18. roku věku. Plně svéprávným se člověk může stát před nabytím zletilosti v těchto případech:

Uzavřením manželství - soud může (a jsou-li pro to důležité důvody) ve výjimečných případech povolit nezletilému uzavřít manželství, který není plně svéprávný a dovršil šestnácti let věku (hlavně při těhotenství)

doplněno 08.06.14 14:47:

Rodiče mohou být proti...o plné svépravnosti sňatkem rozhodne soud, nikoli rodiče.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.06.14 14:45

Chápu, ale tady v tom případě bude muset dojít ke splnoletnění a to je povoleno až od let a musí ho podpesat rodiče. Problém je v tom že oni to nepodepíší :( jak máme postupovat? Děkuji

Od: ruze®
Datum: 09.06.14 15:31

V dubnu 15,no tak jen doufám,že je v úplném začátku těhotenství a neotěhotněla ještě před 15 narozeninami,jinak jestě vy můžete být stíhán. Obraťte se třeba na sociálce na odbor péče o dítě a tam vám jistě rádi poradí,co dál dělat,přítelkyni si pak nastěhujte k sobě do bytu a když pracujete,tak ji jistě i s dítětem uživíte.Přeji vám štěstí a pevné nervy.

Od: jmce
Datum: 08.06.14 14:09

V 15 je potrat nejlepší, co můžete udělat, ač si myslíte nyní něco jiného.

Datum: 08.06.14 14:21

Nemáte pravdu, to je pouze Váš dojem.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 08.06.14 14:37

Pomineme-li, že je to zbytečné zničení nového lidského života(!), je to také obrovský a nepřirozený zásah do organismu mladého děvčete. A to nemluvím o tom, co to může udělat s její psychikou. V každém případě je lepší dítě donosit (pokud není přímo ohrožen život matky)- vždy je možné ho dát např. do baby boxu.

Ohodnoceno: 4x

Od: cuca®
Datum: 08.06.14 20:15

@ildika na toto téma by mohly vzniknout sahodlouhe diskuse.

Mit dceru , ktera otěhotní v 15, tak nevim co bych dělala, ono dokud se nás to přímo netyka, ,jsme vzdy přejici a moderní.

Ja se ovsem chci vyjádřit k tomu, je lepší Dítě donosit, a pak dát do babyboxu.

To bych treba ja nedokázala. Nedokázala bych Dítě porodit a vědět, ze nekde je a vyrusta u jinych lidi. Takze ja bych uprimne radeji volila potrat. Ale je to nesmirne tezke rozhodování.

Ja sama otěhotněla v 17, stihla jsem tesne dokončit školu.manzel se k tomu postavil čelem, jako tazatel, ovsem ten věk te divky...

Ohodnoceno: 1x

Datum: 08.06.14 20:58

Dítě není věc, je to živá bytost, která má od počátku určitou důstojnost. Není to ani majetek rodičů. Uvažovat o tom, že ho usmrtím z důvodu nějakých subjektivních pocitů je dost zvláštní... Něco jiného to je v případě, kdy je porodem ohrožen život rodičky.

Jinak bratranec s manželkou si též vzali miminko z babyboxu (bohužel nemohli mít vlastní) a pečují o něho nadmíru dobře. Babyboxy mají tu výhodu, že osvojení probíhá bez komplikací (narozdíl od kojeneckých ústavů a dětských domovů)

doplněno 08.06.14 21:02:

Jinak pro mě osobně by určitě byl přijatelnější pocit, že moje dítě žije někde v milující rodině a stane se z něho dobrý člověk, než že jsem ho zabila... Samozřejmě, pokud to jen trochu jde je lépe si dítě ponechat.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.