Okončení dohodou a nárok na soc. dávky

Od: Datum: 04.06.14 07:35 odpovědí: 5 změna: 04.06.14 17:53

Dobrý den,smlouva u zaměstnavatele mi končila ke dni 30.6.2014 ale ukončil mi ji již dnes, a to DOHODOU.Mám nárok vůbec na nějaké sociální dávky?Děkuji

doplněno 04.06.14 07:48:

nebo podporu v nezaměstnanosti?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 04.06.14 08:04

Pokud jste se za posledni 2 roky ucastnil alespon 270 dni na socialnim pojisteni, tak muzete dostat podporu. Ta bude nejspise cinit 40% vaseho prumerneho vydelku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.14 08:29
avatar

270 kalendářních dnů zmíněných v první odpovědi se vztahuje k nemocenskému pojištění a k nároku na peněžitou podporu v mateřství (PPM), nikoliv k nároku na podporu v nezaměstnanosti.

------- Dohoda je vždycky dobrovolný oboustranný právní krok. (Zaměstnavatel "Vám dohodou nic neukončil".)

Není-li v písemné dohodě uveden vážný důvod ukončení zaměstnání podle zákona o zaměstnanosti bude se Vám po celou dobu krátit podpora na 45 % průměrného čistého výdělku (dohoda se bude posuzovat jako dobrovolné ukončení zaměstnání).

Samozřejmě za předpokladu, že splníte podmínky pro přiznání podpory. V posledních 2 letech odpracovat alespoň 12 měsíců (získat ze zaměstnání nebo ze SVČ alespoň 12 měsíců důchodového pojištění).

------- K posouzení nároku na státní sociální pomoc nebo pomoc v hmotné nouzi sice neuvádíte žádné informace, ale odhaduji, že nárok mít nebudete, protože se budou posuzovat příjmy z předchozího kalendářního čtvrtletí, tedy z doby, kdy jste měl/a příjmy ze zaměstnání.

------- Poznámka: Přistoupit na dohodu nebyla Vaše povinnost.

------- Odkazy:

Práva a povinnosti uchazečů o zaměstnání (vč. informací o podpoře)

Státní sociální pomoc

Pomoc v hmotné nouzi

doplněno 04.06.14 08:56:

Reakce na odpověď Ulendys (ze 4. června v 8.39):

Dobrovolné ukončení zaměstnání (dohoda nebo výpověď ze strany zaměstnance) má vliv na výši přiznané podpory, nikoliv na její přiznání.

Nárok na přiznání podpory se odvíjí od doby (délky) účasti na důchodovém pojištění (ze zaměstnání nebo SVČ).

------- Bez dalších informace, nelze posoudit, zda bude mít tazatel/ka nárok na státní sociální pomoc nebo pomoc v hmotné nouzi. Možná ano, možná ne...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.14 09:33

a kdybych počkal do vypršení smlouvy jak by se posuzovala výše podpory poté?

Datum: 04.06.14 17:53
avatar

Je-li Vám do 50 let, činí podpůrčí doba 5 měsíců. Výše podpory je první dva měsíce 65 %, další dva měsíce 50 a poslední měsíc 45 % průměrného čistého výdělku.

Ještě jednou odkaz na portál MPSV, kde najdete řadu dalších informací.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.14 08:39

pokud je to po zkušební době a vy souhlasily ukončení dohodou nárok nemáte,pokud s ukončením nesouhlasíte tak dohodou v žádném případě nepodepisovat!pokud by to s vámi ukončil zaměstnavatel musí to takto být formulováno ve výpovědi zaměstnání pak nárok máte ale nebojte se i když vám podporu nepřiznají musíte v každémpřípadě dostat příspěvek v hmotné nouzi a máte nárok na příspěvek na bydlení,nejsem znalec ale píšu z vlasní skušenosti

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.