Problémy se zaměstnavatelem

Od: Datum: 03.06.14 17:08 odpovědí: 10 změna: 04.06.14 07:03

Zdravím,

před 2 mesíci jsem dal v práci výpověď ve zkušební době. Do dnešního dne mi nebyl zaslám zápočtový list, evidenci o důchodovém pojištění, ani výplatní lístky. Teprve minulý týden mi došla část výplaty, ktreá mi příjde velice nízká. Se zaměstnavatelem komunikuji přes maily, protože telefon nebere. Odpovědi se mi dostane nejdříve za 14 dnů. Mám toho už plné zuby, jde s tím něco dělat? Mají nějakou lhůtu na doposlání veškerých nutných dokumentu?

Děkuji za odpověďi...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rady*
Datum: 03.06.14 17:25

Pokud jste nyní na ÚP, postěžujte si zprostředkovatelce, dávkařka může sama bývalého zaměstnavatele kontaktovat, popřípadě může ÚP poslat kontrolu od inspekce práce. Pokuste se se zaměstnavatelem ještě jednou spojit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pavelko
Datum: 03.06.14 17:34

Na ÚP nejsem, jsem samoplátce a hledám práci. Spojit se s ním je téměř nemožné, jen slibuje že to ihned pošle a to je vše. Navíc od bývalích kolegů vím jak to tam chodí a zkušenosti s ostatními kterí odešli předemnou jsou úplně stejné...

Datum: 03.06.14 17:36

Nevím, jestli se to nezměnilo, ale je to tak pět-deset let nazpátek, co měl můj ex kontrolu ve firmě teď nevím, jestli ještě z úřadu práce nebo už z inspektorátu práce. právě kvůli výstupním papírům, bývalý zaměstnanec chtěl dělat problémy, tak si nepřebíral poštu, nicméně si chodil stěžovat, jak mu nechceme vydat zápočťák. a kontrolorka mě pochválila, že posíláním dokumentů poštou se chováme nad rámec zákona, že by bohatě stačilo, kdybychom dokumenty vytiskli, založili do zaměstnancovi složky a nechali na zaměstnanci, ať si je vyzvedne, že nic posílat nemusíme. že je povinností zaměstnavatele zápočťák vystavit a zaměstnanci vydat, nikoli ho zaměstnanci zasílat poštou.

ale co je ex exem už se kolem mezd nepohybuji, tak netuším, jestli nedošlo ke změnám.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavelko
Datum: 03.06.14 17:38

Což o to, já si to klidně vyzvednu. jen když řeknu že si to vyzvednu tak mi bývalý šéf řekne, nebo napíše, že jezdit nemám, že to je zbytečná cesta, že to nemají ještě hotové.

Od: rady*
Datum: 03.06.14 17:45

Tak napište stížnost na Inspektorát práce a udělají mu tam kontrolu a pro doklady si nejdřívě dojeďte a vemte si svědka, aby se zaměstnavatel pak nevymlouval.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.14 17:52
avatar

Sděl zaměstnavateli, že tehdy a tehdy si doklady vyzvedneš. Současně ho upozorni, že pokud nebudou připraveny k vyzvednutí, bude tvoje cesta od něj směřovat přímo na Inspektorát práce. Myslím si, že zaměstnavatel si rozmyslí, jestli připravit nebo nepřipravit.

doplněno 03.06.14 18:48:

Jaké vyhrožování. To je pouze přátelské upozornění. Napsal bych to konkrétně: Dne toho a toho si přijedu vyzvednout tyto doklady, které jste mi povinni vystavit : ... Pokud nebudou připraveny k vyzvednutí, kontaktuji Státní úřad inspekce práce.

doplněno 03.06.14 19:04:

Lesi - vyhrožování by bylo v rozporu se zákonem a po něčem takovém tu není ani stopy. Tohle je opravdu jenom slušné upozornění na to, že existují cesty, jak se svého práva domoci. Zaměstnavatel si obvykle sám uvědomí, že ty cesty by pro něj nemusely být zrovna nejpříjemnější.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavelko
Datum: 03.06.14 17:58

Takže mám napsat na férovku, žádám vás od tyto doklady, a pokud se tak nestane, budu vše řešit s úřadem? aby to nevyznělo jako vyhrožování...

Datum: 03.06.14 18:49

no, tak jasně, že to vyzní jako vyhrožování - když to vyhrožování je. ale to je snad účelem, když to nejde po dobrém, zkusit pohrozit, že to půjde po zlém. rada je to podle mne dobrá a asi momentálně to jediné, co můžete udělat. asi by teoreticky šlo se vydání dokladů domáhat i soudně, ale tohle je ten jednodušší krok.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.14 19:02
avatar

Zaměstnavatel není povinen s Vámi komunikovat ani telefonicky ani elaktoronicky. Ledaže byste e-maily podpisoval zaručeným elektronickým podpisem. Zašlete zaměstnavateli písemnou výzvu k vystavení potvrzení o zaměstnání a k zaslání ELDP na OSSZ.

Se zaměstnavatelem komunikujte písemně, dopisy zasílejte doporučeně s dodejkou. Od všeho uchovejte kopie, podací lístky i potvrzené dodejky.

------- Zaměstnavatel byl povinen potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) vystavit v poslední den zaměstnání. ELDP pak do měsíce po skončení zaměstnání. Zaměstnavatel není povinen Vám nic posílat poštou.

------- Chcete-li zaměstnavatele popohnat, sdělte mu ve výzvě, že se kvůli porušování zákoníku práce obrátíte na inspektorát práce a na OSSZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.06.14 07:03

taky se mi to stalo ale byl jsem v evidenci na UP a tam jsem to nahlásil až potom se začal zaměstnavatel chovat jako dospělí člověk

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.