Nemocenská u směnaře

Od: Datum: 01.06.14 10:01 odpovědí: 3 změna: 01.06.14 15:21
avatar

Směnař, za období 12 měsíců zpět dvě různá zaměstnání, obě "směnaři" (vrátní). Nyní bude nemoc. Pro výpočet nemocenských dávek se spočítají obě zaměstnání? Kolika dny se podělí vyměřovací základ? Na mzdovém listu neuvedeny dny. Pokud mezi těmito dvěma zaměstnáními proluka - u úřadu práce? Projeví se to nějak na výpočtu? Víte někdo? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hubas*
Datum: 01.06.14 11:57

Nemocenská se přepočítává každý kvartál. Půjdete-li marodit nyní (červen), výpočet bude za leden-únor-březen. V červenci pak za duben-květen-červen.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.14 12:09
avatar

Rozhodné období pro výpočet nemocenské je v zásadě 12 kal.měsíců před měsícem, v němž DPN vznikla. Není-li ale odpracováno celých 12 KM, je rozhodným obdobím doba od 1. dne trvání posledního zaměstnání do konce měsíce předch. vzniku DPN. Příklad: Nástup do zaměstnání 1.3.2014, nemoc od 15.5.2014, RO je 1.3.-30.4. Vyměřovací základ bude za 3 a 4, totéž dny (kalendářnáí), tedy 61. Předchozí zaměstnání nemá na současnou nemoc vliv.

Ještě něco k prvním 14 dnům nemoci - zam-nec má nárok na náhradu mzdy, přičemž se neplatí první 3 směny, max. 24 hodin. Takže pokud by z-nec měl v době prvních 3 směn odpracovat podle rozvrhu pracovní doby více než 24 hodin, nezaplatíte pouze těch 24 a zbytek už zahrnete do náhrady za nemoc.

Jestli Vám není něco z toho jasné, ptejte se.

doplněno 01.06.14 12:15:

Nevím právě, jestli se ptáte na náhradu nebo na nemocenskou. Náhradu platí zaměstnavatel, nemocenskou od 15. dne trvání nemoci platí OSSZ, zaměstnavatel ji nepočítá, jen dodá na OSSZ doklady od lékaře a tiskopis Příloha k žádosti o nem. dávky, kde uvede podklady pro výpočet nemocenské: rozhodné období, vyměřovací základ, vyloučenou dobu, na druhé straně přílohy vyznačí, zda zaměstnanec v den vzniku nemoci pracoval nebo ne, zda bere důchod a jaký, atd. - podle předtisku na žádosti. Razítko a podpis zaměstnavatele, kontakt, a poslat na OSSZ místně příslušnou sídlu zaměstnavatele. Lístek na peníze, který lékař vystavil k 14. dni trvání nemoci, si necháte - na jeho základě můžete vyplatit náhradu. Na OSSZ pošlete až lístek ke konic měsíce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.14 15:21
avatar

Rozhodným obdobím pro výpočet nemocenského je předchozích 12 měsíců v případě, že zaměstnání trvá alespoň 12 měsíců. Jinak je rozhodným obdobím doba od nástupu do zaměstnání do konce měsíce předcházejícícho začátku nemoci.

Pokud např. zaměstnanec nastoupil 1. února a onemocní 2. června, bude rozhodným obdobím období od 1. února do 31. května.

Předchozí zaměstnání ani doba evidence na ÚP se do výpočtu nijak nepromítnou. Musíte vycházet z příjmů v tomto zaměstnání a z počtu dnů odpracovaných v tomto zaměstnání.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.