Daně - tvorba webů

Od: Datum: 31.05.14 18:08 odpovědí: 5 změna: 31.05.14 20:29

Dobrý den,

jsem ve světě podnikání nováček a chci se tedy poradit...

Mám živnost na tvorbu webových stránek, dělám sám, tedy, zatím jsem téměř nezačal, mám prbní klienty, nicméně jsem zatím nepořešil detaily ohledně daní. Měsíční příjem nebude nejspíše vyšší než 50-60 tisíc, většinou ani to ne. Chci vědět, kolik % z každého projektu je dobré si pro každý případ odložit, aby mě to v březnu nezruinovalo... Řeknu příklad, když budu dělat stránky jednotlivě za 20 tisíc, kolik z toho si odložit na daně, klidně i s nějakou rezervou, abych měl jistotu, že budu mít dost i v případě, že by zrovna nebyly žádné další...

Věřím, že mi rozumíte.. Prosím o odpověď všechny znalé, případné tipy lidí z oboru ocením:)

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 31.05.14 18:38
avatar

Nezapomeňte na zdravotní a sociální pojištění - do 8 dnů od zahájení živnosti se přihlásit na Vaši ZP jako OSVČ a totéž na OSSZ místně příslušnou Vašemu trvalému bydlišti. Vzhledem k očekávaným příjmům bych doporučila platit si dost vysoké zálohy na socku a na zdravku, ať s Vámi po roce nešlehne vyúčtování.

Co se týká daně, budete uplatňovat výdaje procentem, nebo povedete účetnictví či daňovou evidenci? Nevyjadřuji se možná nejpřesněji, ale záleží na tom, jaké budete mít výdaje. Řekla bych, že velmi nízké, takže se Vám vyplatí uplatnit si výdaje procentem, pro letošek je to pro Vaši živnost 40%. Takže si odhadněte, kolik do konce roku vyděláte, z toho spočítejte 60%, uplatněte si odčitatelnou položku z daně na poplatníka, pokud jste student tak i na studenta, a ze zbytku spočítejte 15% daň a máte představu. Nezapomeňte na případné úroky z úvěru ze stavebka, penzijní fond, životní pojištění a všechny možné další odpočty z daňového základu, jestli máte něco z toho (ještě mě napadly dary, darování krve).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 31.05.14 19:11
avatar

Minimálně v prvním roce podle mne budou náklady vyšší. Bude potřebovat hardware i software, licence ke komerčnímu SW nejsou zrovna malé. Ledaže by pracoval pod Linuxem a používal výlučně freeware (ale myslím, že by s tím nevystačil).

Ale chybí hlavní informace, zda bude podnikat jako OSVČ hlavní nebo vedlejší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ipeli*
Datum: 31.05.14 18:52

Málo informací :(. Uvažuješ o skutečných nákladech (předpokládaná výše) nebo o paušálních? Případně to chceš napasovat na autorské honoráře? Je to tvoje jediná činnost - zaměstnání? Manželka, děti atd. Jedna věc je jistá - letos je daň 15% z vykázaného příjmu. Podle situace ale vzniká povinnost i k zdravotní pojišťovně a ke správě sociálního zabezpečení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ds
Datum: 31.05.14 19:33

Výdaje budou nulové, vše okolo již mám, takže teď to bude řekněme vážně 0.

Mám volnou živnost, hlavní, protože jsem stále ve statutu studenta a jinde zaměstnaný nejsem, i když, dá se to považovat za vedlejší v případě, že studuji?

Stránky budu fakturovat jako prodej díla, nebudu tedy přímo fakturovat služby, ale ty stránky jako dílo. Dá se toho nějak využít? Zatím nečekám vyšší příjmy než 20/měsíc, 50-60 je odhad maxima, kdyby se dařilo, vice bych totiž nestihl. Zároveň, v případě, že například budu produkční dva měsíce v roce a po zbytek roku neudělám žádnou práci, nebudu mít klienta, dá se to považovat za to, že jsem pracoval jen 2 měsíce, podle kalkulaček to sníži o něco socku a zdravku.

Položím otázku ještě jinak. Ted prodám web za 20000, zbytek roku nebude nic, kolik si musím odložit? A dodatečná, přijde mi logické, že když udělám jednu za 20000, z které si odložím, plácnu, 4000,-, za měsíc přijde další zase za dvace, budu si muset odložit dalších 4000,-, takto bych se měl vyhnout tomu, že bych měl málo ne? Spíše by mi mělo zbýt navíc..

A ještě, nevíte třeba o nějaké vážně komplexní kalkulačce, která mi po zadání všeho potřebného vyhodí všechno, daň, socku i zdravku? Našel jsem nějakou, ale jsem zmatený, věřím, že za rok se v tom zorientuji praxí, ale..

Omlouvám se, jestli máte pocit, že jsem neschopný, ale začínám a nemůžu si dovolit poradce.

Děkuji

Datum: 31.05.14 20:29
avatar

Opravdu máte zakoupen komerční SW a PC pro podnikání? Nemůžete používat třeba Ms Office se studentskou licencí nebo s licnecí pro soukromé účely. Dejte si na to pozor, případné pokuty by Vám to mohly dost prodražit.

Jste-li student, budete podnikat jako OSVČ vedlejší. Musíte se nahlásit na příslušných úřadech, V prvním roce podnikání nemusíte (jako OSVČ vedlejší) odvádět zálohy.

Po skončení roku budete muset daňové přiznání a povinné přehledy na OSSZ a na zdravotní pojišťovnu. Zdravotní pojištění zaplatíte z dosaženého zisku.

OSVČ vedlejší nebude v případě nízkých zisků platit sociální pojištění. V r. 2013 byl limit 62.120 Kč za rok. Letos bude o něco vyšší. Za každý měsíc, kdy jste nepodnikal, bude potřeba odečíst jednu dvanáctinu ročního limitu. Bude-li zisk do limitu, (třeba uvedených 20.000 Kč/rok), nebudete sociální pojištění hradit.

Informací k podnikání je hodně, nemá smysl je sem přepisovat nebo kopírovat. Radši Vám doporučím Vám web pro začínající podnikatele, na němž najdete řadu užitečných informací.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.