1xDovolená_mateřská, řádná, rodičovská

Od: Datum: 30.05.14 10:36 odpovědí: 5 změna: 31.05.14 04:54

Dobrý den.

Můžete mi někdo poradit, jak mám postupovat v následující situaci?

Od června 2013 do ledna 2014 jsem byla kvůli rizikovému těhotenství na neschopence. Po pokrácení mi zbylo nějakých 16,5 dne dovolené. Nyní pobírám mateřskou, mám dvojčátka, takže by měla trvat po dobu 37 týdnů. Mateřská začala běžet v neděli 12. 1. 2014. Skončí tedy v neděli 28. září? Co začne od pondělí 29. září? Mám zažádat zaměstnavatele o poskytnutí dovolené? Kolik to bude dní, když už mám na letošních výplatních páskách dovolenou 41,5 dnů (16,5 za rok 2013 a 25 za rok 2014). Pokud jsem letos nepracovala a pobírala jen mateřskou, tak se přesto nějaká dovolená počítá? Pokud bude běžet řádná dovolená, tak o rodičovskou zažádám až potom?

Děkuji za odpověď a objasnění situace.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.05.14 11:09
avatar

Týden trvá 7 dnů, jestli MD začala v neděli, skončí v sobotu. Chcete-li dovolenou čerpat v návaznosti na MD, doručte zaměstnavateli včas (cca týden až 10 před skončením MD) písemnou žádost o čerpání dovolené. Nežádejte o její proplacení, tomu by zaměstnavatel nevyhověl.

O čerpání dovolené požádejte od neděle 28. září. Jinak by dovolená nenavazovala bezprostředně na MD a zaměstnavatel by nebyl povinen žádosti vyhovět.

Čerpání MD se z hlediska nároku na dovolenou posuzuje za odpracovanou dobu. Tzn., že Vám vznikl nárok na celou výměru dovolené. Zaměstnavatel Vám ji musí poskytnout celou.

Současně se žádostí o čerpání řádné dovolené pošlete na dalším papíru žádost o poskytnutí rodičovské dovolené (RD). Termín RD bezprostředně navažte na konec řádné dovolené.

O rodičovský příspěvek (RP) můžete požádat tak, aby Vám běžel souběžně s řádnou dovolenou (pro jeho výplatu není podmínkou čerpání RD

---- O RD radši požádejte v kratším rozsahu (napřed třeba jednoho roku nebo do 18 měsíců) a v případě potřeby prodlužujte. Žádostem o prodloužení RD je zaměstnavatel povinen vyhovět až do 3 let věku dětí.

Kdybyste o RD nepožádala písemně, nebo požádala o RD do tří let, nebyl by zaměstnavatel povinen Vám v případě potřeby umožnit dřívější návrat (takto budete mít "zadní vrátka").

Ohodnoceno: 3x
 
Od: fifinka*
Datum: 30.05.14 23:36

Děkuji Ivzez. Moc jste mi pomohla. Jenom by mě ještě zajímalo, zda o dovolenou mám žádat opravdu od neděle, když pracujeme jen pondělí až pátek? Mohu tedy zažádat o všech 41,5 dne vcelku, včetně sobot a nedělí? Vím, že na to všechno je ještě čas, ale pracuji u firmy, "která má často svá pravidla", tak aby se mnou nějak nevyběhli

Ještě jednou moc a moc děkuji.

Datum: 31.05.14 04:54
avatar

Ano, žádost o dovolenou musí bezprostředně navázat na MD, jinak by zaměstnavatel nebyl povinen žádosti vyhovět. V takovém případě byste rovnou přešla RD a čerpání dovolené by Vám zaměstnavatel určil až po skončení RD.

Nebojte se, o ten den nepřijdete, žádanku napište na 42,5 dne (datum ukončení uveďte, jako byste žádala od pondělka), zaměstnavatel ji určí od pondělka, takže vyčerpáte 41,5 dne.

Nezapomeňte zohlednit případný svátek (v takovém případě požádejte např. o 43,5 dne), ten se do čerpání dovolené nezapočte, bude Vám za něj náležet náhrada mzdy za svátek.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 30.05.14 15:01
avatar

Pro Ivzez: Chtěla bych Vám moc poděkovat za Vaše odpovědi a za to, že radíte dobře,odborně a srozumitelně,díky...doufám,že poradnu neopustíte...

doplněno 30.05.14 15:52:

Prosím Vás,když se posílá žádost zaměstnavateli o MD a RP,je na to nějaký tiskopis nebo stačí napsat třeba jen ručně a poslat doporučeně nebo dát osobně?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.05.14 22:12
avatar

Žádost o poskytnutí MD/RD, což je volno na péči o dítě od zaměstnavatele, stačí napsat rukou a doručit zaměstnavateli. Je jedno, jestli poštou nebo osobně, ale podle mne je lepší mít i v tomto případě potvrzení o převzetí (v případě os. předání je možné si nechat potvrdit kopii, od pošty je podací lístek + ev. dodejka).

Pro žádost o peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění) existuje formulář, který vydá a potvrdí ošetřující lékař (+ vyznačí pravděpodobný den porodu). Vyplněný formulář se předává zaměstnavateli (nebo OSSZ - např. ženy, které mají nárok na PPM po skončení studia, OSVČ, ...)

Přesný postup jak uplatnit nárok na PPM (web ČSSZ, je tam uveden i postup zaměstnavatele)

Ještě jeden odkaz k postupu - řešení životní situace (portál veřejné správy).

Žádost o rodičovský příspěvek (sociální dávka) je k dispozici na kontaktním místě úřadu práce a na portálu MPSV.

U žádosti o RP si nejsem jista platností odkazu, protože závisí na javascriptu. Je možné, že bude nutné se k formuláři proklikat z úvodní stránky s nabídkou formulářů (v první skupince odkazů v pravém sloupci je to třetí odkaz shora).

Informace k RP (portál MPSV)

Doufám, že jsem na nic nezapomněla.

doplněno 30.05.14 22:13:

---

A děkuju, Ivik.

doplněno 31.05.14 04:32:

Aby těch odkazů nebylo málo (jestli by nebylo snazší si je někam uložit a pak na ně jen odkázat )

------- K PPM a RP (ke stažení):

Výpočet v kalkulačce z webu MPSV podle mne bude bližší skutečnosti než výpočty internetových kalkulaček, jež nemohou zohlednit vše. Kalkulačka pro výpočet PPM (Excel, 32 kB)

Žádost o RP (formát PDF, 181 kB)

Žádost o PPM při převzetí dítěte do péče (PDF, 87 kB)

------- Pro případ, kdy se RP volí na základě nem. pojištění otce dítěte

Příloha k žádosti o dávku nemocenského pojištění (PDF, 77 kB)

Vysvětlivky k příloze (PDF, 232 kB)

------- Životní situace: Nárok na RP (portál státní správy)

Tisková zpráva ČSSZ k nároku na PPM

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.