Bydlení po sňatku

Od: Datum: 29.05.14 17:55 odpovědí: 6 změna: 30.05.14 11:26

Před rokem a půl jsme se s manželem vzali. Vzhledem k našim zaměstnáním a dalším věcem jsme neměli společné bydlení a i trvalé bydliště máme odlišná. Vše se konečně dalo do latě a začali jsme spolu trvale bydlet Byla jsem na byáku nahlásit změnu kvůli službám a tam mi řekli, že musíme mít i společné trvalé bydliště. Manžel daroval svůj byt matce a teď jen čekáme na přepis v katastru na ni. Může se už přihlásit ke mě i když to ještě není přepsáno nebo musíme počkat až byt bude napsán na ni? Nevíte někdo jak to je? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: benŽ
Datum: 29.05.14 19:01
avatar

Dobrý den, manžel má asi dosud trvalý pobyt v darovaném bytě. Tato adresa je na KN a na ní se KN obrátí v případě nejasností nebo oznámení a zaslání dokladů. Normálně stačí zajít na ohlašovnu na radnici a tam se přihlásit k trvalému pobytu (Je nebo byl třeba souhlas vlastníka bytu), potom úřad zruší minulý trvalý pobyt a vyzve žadatele (manžela) k novým dokladům (OP, ŘP). Asi by bylo vhodné ihned potom nahlásit novou adresu na KN (jako zasílací). Jiný problém asi není. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bussŽ
Datum: 29.05.14 19:33

Moniko1, koho myslíte byákem? Byt je vᚠ(SVJ), obce, družstva (s kým máte smlouvu)? Kopa lidí má v OP trvalý pobyt jinde, než skutečně bydlí. Pokud nejste vlastníkem, nemáte smlouvu na byt, jak se může k vám přihásit?

doplněno 29.05.14 23:12:

Nechápete, něco jiného je údaj v OP, kdy občan je povinen mít trvalý pobyt (z hlediska evidence) a jiná věc kde ve skutečnosti bydlí. Problém je s nájemními byty, kdy vlastník s TP nesouhlasil, důvody neřeším. U obce by s tím neměl být problém, ale co je ve smlouvě? Vizte OZ o nájmu bytu, či kontaktujte vlastníka, to musíte.

doplněno 29.05.14 23:16:

Ivzez, jako vlastník bytu bych na vámi uvedený § ..., je přece speciál ustanovení o nájmu bytu. Nikdo vám nebrání spolu žít a v OP mít uveden TP někde kdesik. Chápete ten rozdíl?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.14 21:36
avatar

Moniko, komu patří byt, v němž bydlíte? Vzhledem k tomu, že i podle NOZ jsou manželé povinni žít spolu (§ 687, odst. 2), se domnívám, že vlastník/majitel bytu není oprávněn Vašemu manželovi trvalý pobyt nepovolit (nebo zakázat).

Máte-li platnou nájemní smlouvu na své jméno, vezměte ji spolu s oddacím listem, oba si vezměte OP a zajděte společně na obecní úřad přihlásit manželovi trvalý pobyt.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: monika1*
Datum: 29.05.14 22:46

Děkuji za odpovědi. Hlavně by mě zajímalo jestli teda může mít trvalé bydliště v mém obecním bytě, když jeho byt v osobním vlastnictví / kde má stále trvalý pobyt / už právnicky daroval své matce, ale na katastru leží žádost o přepis už 2 měsíce.

Datum: 30.05.14 01:06
avatar

Proč tam leží dva měsíce? Byly podklady v pořádku, nechybí něco? Na ohlašovnu můžete zajít hned a nezapomeňte změnu nahlásit i katastru příslušným "institucím" - zaměstnavateli, zdravotní pojišovně, ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monika1*
Datum: 30.05.14 11:26

Prý mají na ten přepis na katastru 3 měsíce.

Jinak děkuji všem za odpovědi.

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.