Studium na VŠ do odpracovaných let?

Od: Datum: 29.05.14 17:19 odpovědí: 8 změna: 30.05.14 01:10

Dobrý den

ráda bych věděla, za jakých podmínek se studium na VŠ započítává do doby pojištění pro budoucí nárok na důchod .Zažádala jsem si o Informativní osobní list důchodového pojištění, mám tam všechna zaměstnání , práci po střední škole , i několik sezonních brigád při pozdějším studiu, taky náhradní dobu při nezaměstnanosti jako " uchazeč o hmotné zabezpečení " a " uchazeč o zaměstnání "
ale nemám tam ani zmínku o studiu na VŠ, kterou jsem studovala od 19 let, v letech 1990 -1994 -bakalářský stupeň. Měla jsem za to, že denní studium je také náhradní dobou . Mám teď ČSSZ dokazovat, že jsem studovala?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.14 19:00

studium doložte například potvrzením o studiu.V infor.listu nemusí být vše --- co chybí musíte sama doložit.

http://www.cssz.cz/cz/duchodo…i/nahradni-doba-pojisteni.htm

"Účast na důchodovém pojištění z titulu náhradní doby pojištění se týká: osob, které se soustavně připravují na budoucí povolání studiem na SŠ nebo VOŠ (dále jen "střední škola") nebo VŠ v ČR, a to po dobu prvních šesti let tohoto studia po dosažení věku 18 let v období před r. 2010"

Ohodnoceno: 2x
 
Od: marie71
Datum: 29.05.14 19:04

děkuji

bude asi lepší doložit to teď, než při žádosti o důchod za pár destiletí, jak píšou na infor.listu. nemám potvrzení o studiu, jen diplom a index snad to postačí?

Datum: 29.05.14 19:12
avatar

Ano, až budete žádat o přiznání důchodu, budete muset ČSSD doložit i doby studia od 15 let. To přece není problém, když máte vysvědčení a diplomy !

doplněno 29.05.14 19:15:

Obávám se, že na ČSSD vám teď to vzdělání nezanesou a odkážou vás až na odchod do důchodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marie71
Datum: 29.05.14 19:37

no nazdar, tak to abych se začala věnovat pečlivé ochraně všech papírů, co mám. Aby vydržely až do doby, kdy budou památkou z pravěku. To je tedy pěkná ptákovina.

A co chudáci, co o vysvědčení apod přijdou, např. teď aktuálně povodně...

Datum: 29.05.14 20:31
avatar

Na OSSZ můžete zajít hned, to, co jim doložíte nyní, už nebudete muset dokládat při podání žádosti o starobní důchod.

Studium doložíte předložením maturitního vysvědčení a diplomu.

Jinak doporučuji si při každém skončení zaměstnání vedle potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) si nechat ještě napsat potvrzení o tom, od kdy do kdy zaměstnání trvalo (volně na papír + podpis a razítko).

Nebo si můžete z "potvrzení o zaměstnání" nechat udělat ověřenou kopii a tu dobře uchovat.

Ideální by bylo si ohlídat, jestli každý zaměstnavatel splnil svou povinnost a do měsíce po skončení zaměstnání zaslal OSSZ Váš ELDP.

Ale v novém zaměstnání mívá člověk spoustu nových starostí, učí se nové věci, seznamuje se s novými lidmi a na toto může zapomenout ...

Ohodnoceno: 3x
 
Od: marie71
Datum: 29.05.14 21:19

děkuji za radu.

kamarádka nedávno vyřizovala sirotčí důchod pro synka. musela hledat vysvědčení svého zemřelého přítele z prvního a druhého ročníku střední školy, protože potom se s rodiči stěhoval do Prahy a na sociálce měli evidovanou jen dobu jeho studia ve 3. a 4. ročníku na pražské ekonomce. Argumenty, že těžko by mohl mít maturitu , a ty poslední dva ročníky, když by neabsolvoval první dva, jí nebyly nic platné..

Datum: 30.05.14 01:10
avatar

Ono možná jak kde, někde se zřejmě úředníci snaží být důležití. Je jasné, že bez absolvování školy by neměl maturitní vysvědčení. A bez absolvované střední školy by nezískal diplom ...

V Praze (aspoň na pobočce, kde jsem byla) donedávna stačilo doložit maturitní vysvědčení, výroční vysvědčení z jednotlivých let nechtěli.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 29.05.14 19:47
avatar

Spíš asi ČSSZ.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.