Pokřtění rodinným příslušníkem - platné?

Od: Datum: 27.05.14 15:05 odpovědí: 12 změna: 28.05.14 16:22

Dobrý den, je platné pokřtění rodinným příslušníkem u několika denního novorozeněte? Problém je v tom, že křtila babička dítěte místo kněze (cca křest před 50 lety). Křest není zapsán v žádné církevní knize...je to platný křest nebo je nutné pokřtít se oficiálně znova?

Prosím o odpovědi lidí, kteří se vyznají. Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 27.05.14 15:25
avatar

Křest není zapsaný, tudíž je neplatný. Babička je farář? Nejsem oddávající a rozhodnu se, že oddám dva snoubence, klidně jim vystavím papír co vytisknu, zde nebudete vůbec o platnosti přemýšlet a s tím křestem je to totéž.

doplněno 27.05.14 18:11:

Křtít pověřil Pán Ježíš své učedníky - tedy své následovníky. To znamená členy své církve - lidi též už pokřtěné, protože křest je oficiální vstupní brána do církve. Teoreticky by tedy křtít mohl každý pokřtěný pracovník církve, který přijímá Kristovo pověření k jeho plnému následování - k vyhledávání nových Ježíšových učedníků a k jejich výuce evangelia. Bůh je ovšem Bohem pořádku a též v jeho církvi zpravidla funguje řád a organizace. Zpravidla tedy nekřtí všichni členové církve, ale k tomuto účelu pověření pracovníci - evangelisté, misionáři, kazatelé. Tak jako Kristus pověřil křtít své učedníky, tak nyní k tomuto úkonu pověřuje církev své konkrétní pracovníky. Zdroj. internet

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.05.14 15:51

V případě křtu to neplatí --- křtít může i jiná osoba než kněz:

"Obvykle křtí biskup, kněz nebo jáhen, ale ve výjimečné situaci může křtít každý, kdo má úmysl "konat to co církev" a křest udělit dle platné formy na základě vyhovění žádosti (tudíž i nevěřící)"

Nerozumím výkladu, údajně prý křest babičkou platí...ale nemám potvrzeno. Nevím *nevi*

doplněno 27.05.14 15:55:

Myslíte, že bude nutné udělat křest pod podmínkou? viz wikipedie

Existuje-li pochybnost, zda byl křest udělen či neudělen právoplatně, provede se tzv. křest pod podmínkou ("Pokud nejsi pokřtěn, tak tě křtím ve jménu Otce i Syna i ducha Svatého.") Ten pak má právní důsledek jedině tehdy, nebyl-li první křest platný a člověk takto křtěný má jistotu, že je skutečně členem církve - Těla Kristova (praxe katolické církve)

doplněno 27.05.14 15:56:

http://cs.wikipedia.org/wiki/K%C5%99est

Datum: 27.05.14 16:55

Jak už jsem psal vedle, my lidé jsme byrokrati a obávám se, že v případě pochybností bude nutný křest pod podmínkou. K čemu tu jistotu potřebujete? Předpokládám, že kvůli svému přesvědčení to asi neřešíte, v tom asi máte jasno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: waffentreger
Datum: 27.05.14 17:27

Vyjímečnou situaci bych bral takovou, kdy nemůžete vyhledat kněze, kněz je daleko, hrozí úmrtí dítěte, za hlášení se k víře hrozí smrt a kněží je ve vašem okolí nedostatek.

Tedy: kdysi platilo že: kněz, učitel, doktor byli nejcennější. Museli být ale dobří. Tehdy si je lidé velice vážili a brali to jako DAR. Babička Vás mohla pokřtít v době kdy komunisté zavírali a vraždili řeholníky/řeholnice, kněze a další...tehdy třeba nebyl ve Vašem okolí žádný kněz a nebo byl nastrčený politický. Takovýto křest je ve vyjímečné situaci.

To samé platí, hlavně za první republiky(nebo dříve) a po válce, že při rození došlo ke komplikacím a byl ohrožen život rodičky, dítěte a nebo jednoho z nich(nebo se rodilo v zimě - v té době velké riziko). Babka tedy provedla křest. Rodilo se třeba v chaloupce v podhůří kde to měl kněz cca 5 km, pršelo a sjízdnost terénu byla špatná.

Takto bych si vysvětloval pojem "vyjímečná situace já"

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 17:39

Ano, bylo to za komunistů v době nejtvrdšího režimu. Nejedná se o mě. Neptám se na sebe (nejsem věřící)...jedná se o rodinného příslušníka, který by chtěl v budoucnu (doufám že daleké) církevní pohřeb, který může mít jen pokřtěná osoba. Bohužel svědci křtu jsou již všichni mrtvi, takže není jak křest doložit.

Od: waffentrager
Datum: 27.05.14 18:35

Udělal bych jednoduchou věc. Obrátil bych se na příslušný farní úřad a zeptal bych se. Tedy fara ve vašem okolí pod kterou spadáte. Nebo případě na biskupství.

Hodně zdaru!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 16:52

To ovšem není pravda. Jak křest, tak sňatek má svá pravidla, která musí být splněna. Křtít může za určitých okolností kdokoliv, dokonce ani nemusí být členem jakékoliv církve. Zápis v knize je pouze byrokracie, která na faktu nic nemění. Druhá věc je ale ta, že zde na Zemi musíme mít na všechno papír, jsme prostě byrokrati. Jestliže křest před těmi 50 lety proběhl korektně, je platný. Ale pokud tento fakt potřebujete někomu doložit písemnou formou, netuším, jak to udělat.

Pokud někoho oddáte aniž byste byla oddávající, tak takový sňatek pochopitelně neplatí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.14 19:21
avatar

Křest je platný, pokud babička křtila správně (polít vodou - musí téct a musí to být voda- a říci křtít tě ve jménu Otce i Syna i Ducha sv.). Takový křest je zcela platný, pouze by se měl z administrativních důvodů nahlásit místnímu faráři. V případě nejistoty je vhodný tzv. podmínečný křest. To už si domluvte s knězem. :)

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 27.05.14 19:45

Křest proběhl zcela správným způsobem, bohužel svědci již nežijí. Ještě se to bude muset administrativně dát do pořádku,případně podmíněčný křest. Děkuji za ujasnění

Datum: 27.05.14 19:54
avatar

Podle kodexu kanonického práva (kánon 861.2) může platně křtít každý člověk, který má dobrý úmysl (rozumí se v situaci, kdy třeba není k dispozici kněz). Podmínkou je použití čisté vody a pronesení formule ", křtím tě ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého."

doplněno 27.05.14 20:08:

co se církevního pohřbu týká, na ten mají nárok jen pokřtění, ale většinou stačí prohlášení pozůstalých (nebo samotného dotyčného ještě zaživa).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 28.05.14 10:55
avatar

jestli byl křest udělaný správně, pak samozřejmě platný je. Jestli byl nebo nebyl někde zapsaný, nemá na věc vliv.

Ale já vám radím, udělejte to, co udělala moje mama. Nechte se pokřtít ještě jednou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.14 16:22
avatar

Člověk může být pokřtěný pouze jednou - potom, v odůvodněném případě nejistoty, může být podmíněčný křest. :)

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.