Nejste přihlášen/a.
Dobrý den vážení,
prosil bych o teoretický popis následující situace:
Zaměstnanec dostane Výpověď - rušení zaměstnavatele (§ 52 písm. a) např. k 30.6. 2009. Když ovšem zaměstnanec onemocní např. 28.6. 2009, kdo za něj platí nemocenskou a jak dlouho může být na nemocenské? A co když onemocní 1.7. 2009 a ještě se nezaevidoval na ÚP? Zajímá mne do kdy teoreticky může nastoupit nemocenskou(ochranná lhůta) a jak dlouho a kdo tuto nemocenskou vyplácí, když už od 1.7. 2009 tento zaměstnavatel nebude existovat. Díky za odpověď
s pozdravem
Pavel
PS: je to tak, že ochranná lhůta je 7 dní po ukončení poměru? A prvních 14 dní nedostává zaměstnanec nemocenskou, ale tu až po 14 dnech platí OSSZ? A teoreticky na této nemocenské může být rok?
Když onemocníte 28.6., zaměstnavatel vám v době nemoci nezaplatí nic (za první tři dny nemáte nárok na náhradu a pak už nebudete zaměstnanec - náhrada mzdy náleží jen za neodpracované směny!). Pokud byste byl nemocen více než 14 dní, bude vám PAK vyplácet nemocenskou správa soc. zabezpečení. Teoreticky opravdu můžete být na nemocenské rok. Ochranná lhůta je 7 dní, zaevidování na ÚP nemá vliv.
Díky za odpověď,
a ještě by mne zajímalo, když teda dostane zaměstnanec tu samou výpověď a on nastoupí v polovině května nemocenskou(tedy výpověď dostal 1.5. 2009, nemocenskou nastoupí 15. 5. 2009, a na nemocenské bude delší dobu, tak tedy výpověď je platná k 30. 6. 2009 kdy mu vyprší 2 měsíční výpovědní lhůta, takže po 14 dnech nemocenské a dále i od 1. 7. 2009 mu platí nemocenskou OSSZ a vztah zaměstnavatel - zaměstnanec je tedy ukončen, a zaměstnavatel zrušen.
Je to tak? PLS?
Díky za odpověď
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.