Nemocenská - peníze

Od: Datum: 25.05.14 13:34 odpovědí: 6 změna: 26.05.14 20:42

Dobrý den, neví někdo jak počítají na OSSZ peníze na celý měsíc? Mě to chodí pokaždé jinak a pokaždé počítají jinak. Vím, že to záleží jak je měsíc dlouhý, ale nechápu to. Za únor mi počítaly od 1-27.2 což chápu. Za březen 28-31.3 a za duben 1-28.4 . Duben je 30dní a daly mi to jen do 28dní? A jak to, že březen třeba to nemám od 1 do konce měsíce? Za květen mi teda přijde od 29.4 do 31.5? Nebo mi to zas vemou a dají třeba jen do 29.5 či jak? Furt je to jinak já myslela, že se to dělá od 1 do posledního měsíce. :/ Chápe to někdo?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.05.14 17:14

Podklady pro výplatu nemocenského dává OSSZ Váš zaměstnavatel, takže bych doporučila se zeptat mzdové účetní. Jak zaměstnavateli doručujete potvrzení o trvání nemoci? Máte vždy potvrzení (tzv. "lístek na peníze") vystaveno až poslední den v měsíci?

Ohodnoceno: 1x

Od: petra2589
Datum: 25.05.14 18:13

Papír na peníze odevzdávám do zaměstnaní a odevzdávám dřív většinou tak 28 , abych měla peníze dřív i na kontě a minule dohodla na mzdvce v práci, že stačí přinést okopírovaní lístek na peníze a ten pravý osobně na sociálku. Myslíte, že když odevzdám papír na peníze dřív, že to má nějaký vliv?

Datum: 25.05.14 19:39

Správně má lékař vystavit lístek ke konci měsíce (tedy k poslednímu dni) a může tak učinit maximálně 3 dny předem. Na lístku jsou dvě (vlastně 3) data, která nemocenské oddělení správy posuzuje: datum vystavení, datum trvání neschopnosti ke dni a to třetí datum je tzv. došlovka, tedy razítko z podatelny. Nechápu, proč vůbec lékaři nenapíší na lístek opravdové datum vystavení a nepotvrdí trvání nanejvýš o 3 dny později, jak to lze podle zákona, a čarují s posledním dnem. I když Vám lékař lístek vystaví jakože 31. (přestože jste tam byl 25.), tak pokud se na správu dostane před tím 31., zaplatí se pouze do data, kdy došel (např. 27.). V zákoně o nemocenském je uvedeno, že lékař smí vystavit doklad 3 dny dopředu, tedy např. 25. jste u něho na kontrole a on může na lístek na peníze potvrdit, že nemoc trvá ke dni 28.

doplněno 25.05.14 19:41:

Správa samozřejmě nezaplatí dopředu dny, které podle zákona zaplatit nemá. Stejně si počkáte na doplacení příští měsíc.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.05.14 12:37

To záleží na datumu, který máte na lístku od doktora. Takže když napíše 28., tak do toho data platí sociálka nemocenskou. Co kdyby vás přejelo 29 auto?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.05.14 18:11

stirecku, včera jsem se to snažila vysvětlit. Na lístku je datum vystavení (čili den, kdy je pacoš u doktora a ten vystavuje lístek) a datum trvání DPN do. Datum trvání může být až 3 dny po datu vystavení. Když přijdete k doktorovi 25., vystaví 25. a trvání DPN je do 28. Pozdější datum trvání nemůže být, pokud je vystaveno 25. Ale praxe je taková, že přijdete k doktorovi 25. Ten asi nezná kalendář, neb vystaví jakože 31. a trvání DPN do 31., aby měl pokoj. Vy letíte s lístkem na poštu (nebo rovnou na správu, ač má jít přes zaměstnavatele) a lístek dojde na správu 27. Správa zaplatí pouze do 27., přestože jsou na něm data 31., ale i žák pomocné školy ví, že 31. ještě není a kdyby pacoš nedožil rána, byl by přeplatek na dávce, což jsou státní peníze a to nikdo na správě nepřipustí. Pokud na správě proplácejí nemocenskou, podrobně zkoumají obě data v souvislosti s třetím datem - kdy to na správu došlo.

Datum: 26.05.14 20:42
Inzinyrka: no jasně, mně na ossz řekli, ze důležité je, kdy mě doktor viděl naposled, tedy datum vystaveni.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.