Váha rozhodnutí soudu

Od: Datum: 24.05.14 18:48 odpovědí: 2 změna: 24.05.14 21:29

Zdravím,

před časem rozhodl soud (někde píšou Ústavní, někde Nejvyšší), že při odtahu vozidla kvůli blokovému čištění musí být vozidlo i vráceno na původní místo. Tento týden se nám na toto rozhodnutí vymlouvali měšťáci, proč neodtahují cizí auta před naším domem, aby tam mohlo proběhnout blokové čištění. Nevíte někdo, jakou váhu vlastně ono rozhodnutí soudu má - jestli se na to vymlouvají, protože to považují za precedens, nebo protože to rozhodnutí lze považovat za určitý právní předpis ne nepodobný třeba obecní vyhlášce?

Díky za reakce.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.05.14 19:14
avatar

Rozhodnutí nejvyššího soudu je precedent, který musí nižší soudy vzít v úvahu a musí rozhodnout v obdobném případě stejně. Takže pokud rozhodl, že musí auto vrátit, tak pokaždé když to neudělají, zadělávají si na průšvih jako při porušení zákona. Každý, kdo je bude žalovat, vyhraje.

Ale na druhou stranu se skutečně jen vymlouvají a neplní své povinnosti, protože jim nikdo odtah nezakázal. Akorát se jim nechce do toho vracení aut na původní místo.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 24.05.14 21:29

České právo není založeno na precedentech s výjimkou publikované judikatury Ú S nejsou judíkáty autoritativním pramenem práva, působí zpravidla silou přesvědčivosti a obecné soudy nebo správní úřady se od precedentů jen zřídka odchylují.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.