Sicialni davky

Od: Datum: 21.05.14 14:16 odpovědí: 9 změna: 22.05.14 16:37

chtela bych se zeptat jestli mam narok na socialni davku pokud pritel ma zamestnani,,vydelava si 14000,8000 plati najem,,dekuji za odpoved


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.14 14:24

Zdar.Snad jen kolem tisícovky- příspěvek na bydlení.Jinak asi nic.Když si zajdete na sociální odbor/ÚP/ tam Vám vše vypočítají a řeknou.Hmm

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ben®
Datum: 21.05.14 14:26
avatar

Dobrý den, moc málo informací - jaký je Váš příjem, jde o společnou domácnost, o jakou dávku máte zájem tento velkorysý a rozdávačný stát podojit? Zkuste se doplnit. Zdravím!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bzr
Datum: 21.05.14 14:53

A co tak si najít podstatně levnější bydlení a neužívat to, na co si nevydělám. To by také bylo řešení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.14 14:53

Tipuji, že dávky v hmotné nouze (přísapěvek na živobytí, doplatek na bydlení) vám nevyjdou (pro dva dospělé bez dětí žijící ve společné domácnosti je příspěvek na živobytí 6820kč -- čili 2x3410kč). Tudíž by vás měl živit přítel...zeptat se můžete na odboru hmotné nouze na úřadu práce.

Viděla bych šanci na příspěvek na bydlení --- posuzuje se dle osob, které mají v domě/bytu pro který se příspěvek žádá, trvalé bydliště. Musítí mít buď dům/byt v osobním vlastnictví či nájem...u vás nájem, takže toto splňujete. (Pro podnájem nelze žádat o příspěvek na bydlení).

Takže pokud máte oba společné trvalé bydliště, zkuste si zažádat o příspěvek na bydlení (buď vy nebo partner). Nepíšete, zda spolu bydlíte a jak to máte s trvalým bydlištěm? Můžete ještě upřesnit

doplněno 21.05.14 17:10:

ivzez, děkuji...neuvědomila jsem si, že druhá osoba ve společné domácnosti má menší příspěvek na živobytí

doplněno 21.05.14 22:20:

ivzez správně upřesnila a opravila mě: životní minimum pro 2 dospělé osoby ve společné domácnosti je 5970kč (první dospělý 3140kč + druhý dospělý 2830kč = celkem 5970kč/měsíc)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.14 16:06
avatar

Pokud by se posuzovali společně, nemělo by jí o 2 x 3.410 Kč, to je částka stanovená pro samostatně žijící osobu. Jinak první osoba 3.140 Kč, druhý a každý další dospělý 2.830 Kč. Viz životní a existenční minimum.

A pokud by se přítel posuzoval sám, "nedosáhne" podle mne se svým příjmem na pomoc v hmotné nouzi.

Zkuste se podívat na příspěvek na bydlení, který lze získat pouze k bytu, v němž má žadatel trvalý pobyt, a k němuž má uzavřenu nájemní smlouvu na své jméno (nebo na byt ve vlastnictví - dokládá výpisem z katastru).

_______ Poznámka (nebrat prosím jako kritiku!): S příjmem 14.000 Kč měsíčně bych situaci řešila přestěhováním do levnějšího bytu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pet*
Datum: 21.05.14 17:00

trvaly pobyt nemame ani jeden,,ano bydlime spolu,,mame najemni byt

Datum: 21.05.14 21:51
avatar

Nezaměňujete nájem s podnájmem? V případě nájmu by nic nebránilo zřízení trvalého pobyt. Stačí s nájemní smlouvou zajít na úřad a přihlásit se, majitel Vám nemůže ve zřízení trvalého pobytu bránit (pro podnájem toto neplatí).

Nemáte-li ani jeden v bytě trvalý pobyt, nejsou na Vás pravděpodobně vedeny ani smlouvy s dodavateli energií. No, zkuste doplatek na bydlení, ale moc šancí tomu nedávám ...

Pokud tvoříte společnou domácnost, je pro Vás životním minimem (od ŽM se odvozuje nárok na dávky) částka 5.970 Kč měsíčně. Tolik by Vám dvěma dohromady mělo zůstat po zaplacení nákladů na bydlení.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 22.05.14 00:35
avatar

Dobrý den, jste si opravdu jistá tím, že majitel nemovitosti (bytu) již nemusí dávat souhlas k přihlášení se k trvalému pobytu? Ještě v loňském roce byl souhlas vyžadován. Výjimka byla, když nájemní smlouva měla úředně ověřené podpisy (tam již souhlas nebyl požadován). A podle NOZ (a mého výkladu tohoto) je stále nutný souhlas pro první osobu - a ta již bez dalšího souhlasu majitele může přihlašovat další osoby. Vzhledem k tomu, že o zrušení trvalého pobytu musí potom majitel žádat písemně, vyvolat správní řízení (případně si zajistit dva svědky) a letos možná již i zaplatit poplatek, doufám, že to zase tak snadné není - tedy, přál bych si to (a asi více majitelů nemovitostí a bytů). Zdravím!

doplněno 23.05.14 00:51:

ivzez - děkuji Vám za odpověď a snahu. Jsem nyní docela vyděšen, tak to udělám jinak. Až půjdu okolo radnice, tak se tam zajdu zeptat na to, jaká je skutečná letošní praxe. Na té bude záležet nejvíce - tedy, na úřednících a jejich výkladu. Jenom bych očekával, že pokud je skutečně takto situace nájemcům ulehčena, že bude stejně hezky ulehčena i majitelům, kteří musí trvalý pobyt rušit. Bylo by to od státu příjemné, kdyby se choval rovnoměrně na obě strany. A pokud jde o uzavírání nové nájemní smlouvy na dobu neurčitou, tak by to snad v dnešní době udělal jen šílený majitel nemovitosti. Jinak nemám nic proti tomu, aby (slušný) nájemce dosáhl na dávky k bydlení, ale setkal jsem se s případem, kdy tyto dávky pobíral a stejně nájem neplatil - ony se totiž nevyplácí majiteli, ale nájemci. A domáhat se jich jde těžko, když se to jmenuje příspěvek nebo přídavek na bydlení - to by se to muselo jmenovat příspěvek nebo přídavek na nájem. No nic, poptám se na té radnici.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.14 16:37
avatar

Bene, majitel, který nájemci zakazuje zřízení trvalého pobytu (nebo mu v něm brání), brání nájemci ve splnění jeho povinnosti, kterou mu ukládá zákon. Podle mne by se přihlášení trvalého pobytu mělo řešit podle zákona o evidenci obyvatel, nikoliv podle NOZ.

Viz http://portal.gov.cz/portal/o…tuace/101/109/3929.html#obsah

------- PS: Takoví majitelé svým nájemcům ztěžují řadu situací ...

doplněno 22.05.14 16:50:

Výjimka mne napadá u nájemní smlouvy na dobu určitou, asi by byl nesmysl např. na 6 měsíců měnit trvalý pobyt a s ním i OP. Ale u smlouvy na dobu neurčitou by mělo ke zřízení trvalého pobytu postačit předložení platné nájemní smlouvy.

doplněno 22.05.14 17:13:

Ještě odkaz na článek plus diskuzi: Trvalé bydliště bez souhlasu majitele

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.