Jak se nazývá dítě z nemanželské rodiny?

Od: Datum: 07.07.14 00:20 odpovědí: 22 změna: 17.07.14 11:47

mám dojem že syn z nemanželské rodiny se nazývá parchant, ale jak se nazývá dcera?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.07.14 00:40
avatar

Dnes už se to tak nebere. Parchant.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 00:57
avatar

Hrůza a hnus ! Ten název se používal dříve a to jen v maloměšťáckých a ještě nižších spodinách spodinách společnosti !

Pravděpodobně ale správný výraz byl panchart (tedy jako vyhnanec, vypsanec atp) a to pro obě pohlaví. Ale ptát se na to aktuálně? Jsem už starý člověk, ale mám dojem, že tento výraz jsem nikdy nepoužil. Na dítě nemá a nesmí mít v žádném případě vliv, je-li z manželství či nikoli - to říkám jako humanista. Ostatně: co myslíte výrazem manželská rodina a nemanželská rodina? To se dříve používal terminus technicus "z lože nemanželského", ale snad se k tomu už nikdo nechce hlásit a používat to. To v Rusku mají dosud to druhé jméno po otci, a není li znám otec, tak to se neuvádí - a pak je to signálem, že se jedná o člověka bez přiznaného otce. Je-li někdo jen Ivan Gribojedov, (nikoli Ivan Sergejevič Gribojedov) asi neměl přiznaného otce ... ale takovéto třídění a označování lidí snad v našich zemích už dávno, dávno není a nikdo se k němu nechce vracet.

Tak prosím už v těchto dimenzích neuvažujte !

Ohodnoceno: 3x
 
Od: lmgify
Datum: 07.07.14 01:05

Pravděpodobně ale správný výraz byl panchart (tedy jako vyhnanec, vypsanec atp)
Na wikipedii je hezky popis odkud se to slovo vzalo. Doporucuji se podivat take na slovo "levoboček" na ktery tam je odkaz a kde je vysvetlen "bastard".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 07:32
avatar

Dedabrno - V podstatě s Vámi souhlasím, ale nechápu Vaše rozhořčení *sok* . Podle Vás je nemravné se zeptat na nějaké (již málo používané) slovo, jehož původní smysl neznám jen proto, že mělo v minulosti hanlivý smysl? V tom případě bych doporučil spálit všechny naučné slovníky a Internet podrobit tvrdé cenzůře, aby se snad někdo náhodou nedozvěděl něco, co v minulosti znamenalo cosi negativního!.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 07.07.14 18:17
avatar

To: Magdon

Opravdu jsem asi přestřelil ... ale to mé rozhořčení nesměřovalo k tomu, že je nemravné, když se někdo zeptá na nějaké již málo používané slovo, které mělo v minulosti hanlivý význam. Domníval jsem se, že tazateli jde o to, jak aktuálně nazývat dítě zrozené mimo manželství - to by jistě vadilo nejen mně, ale i ostatním, kdyby kdokoli vytahoval ten starý hanlivý výraz a to by byl ten hnus !

Takže dnes už jen dítě, dcera, syn. Nic víc, nic méně.

Děkuji za upozornění.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: leyla
Datum: 07.07.14 18:53

o toto mi rozhodně nešlo má otázka byla čiště ze zvědavosti;)

Od: pb®
Datum: 07.07.14 19:49
Byla to špatně položená otázka. Protože dnes se dítě narozené nesezdaným rodičům nijak hanlivě neoznačuje. Doba pokročila a co bylo nemyslitelné ještě nedávno, je dnes standard. Však kdo by si v době, kdy nemanželské děti byly nazývány pancharty, představil, že dívka nejen že nebude vstupovat do manželství jako panna, ale s velkou pravděpodobností před sňatkem vystřídá několik mužů. A říká se jí dnes děvka? Neříká, je to úplně normální.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: olaf71*
Datum: 07.07.14 15:50

nejste trochu přecitlivělý?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 04:13
avatar

Syn je syn a dcera je dcera. Dnes je jedno, jestli se dítě narrodí v manželství nebo ne.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 07.07.14 08:57

Tak, správně. Ale v jistém věku jsou to parchanti oba. :D

Ohodnoceno: 2x
 
Od: lmgify
Datum: 07.07.14 09:34

Vloni se narodilo mimo manzeltsvi 45% deti a podle grafu vyvoje to vypada, ze prekonat 50% je otazka tak 2 let.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: grepec
Datum: 07.07.14 10:10

Někomu to jedno je, že se narodí dítě nemanželsky někomu to jedno není. Nemanželské dítě je prostě parchant.

Jsme moderní stát parchantů a vztahů na psí knížku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 10:38
avatar

Nebudu Vám Váš názor rozmlouvat, ale když už, tak PANCHART (kříženec pána a chátry, levoboček). Parchant je už časem vzniklá zkomolenina. Z uvedeného je patrné, že se nejedná o dítě splozené jen nemanželskou dvojicí trvale spolu žijící, ale o dítě z mileneckého vztahu muže s vyšším postavením s neurozenou milenkou, či prostitutkou (případně opačně).

(To nemám ze své hlavy, jen jsem se juknul na Internet :-D ).

doplněno 08.07.14 07:52:

Imfigi - nebudu to znova hledat, ale koukněte třeby sem

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lmgify
Datum: 07.07.14 13:35

Muzes poslat odkaz na to vysvetleni? Protoze si to primo protireci s tim, co je na Wikipedii. Odkaz na to jsem posilal drive.

Ten puvod popisovany na Wikipedii mi pripadal rozumny. Vice prevzatych slov prodelalo tu zmenu B→P (Backen → pakny, ...)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 11:56
avatar

Jen jste zapomněl dodat, že jsme i stát - dejme tomu velmi všímavých lidí - kteří řeší, po čem je jim prd, a do všeho musí blbě kecat.:)

Když si někdo uplete dítě a ještě není ve stavu manželském, je to jeho svobodné rozhodnutí. A když si někdo uplete dítě s jiným, než s kým je v manžeství, tak je to zase jeho blbost - a musí počítat s následky svého jednání. Ale i kdybyste o tom hodinu přednášel, stejně s tím nic neuděláte, takže jsou to jen zbytečné výkřiky do tmy.

doplněno 07.07.14 14:49:

Osobně jsem pro svatbu, jakmile se člověk rozhodne pro dítě. Dítě tak má automaticky příjmení po otci, v případě smrti jednoho z rodičů dostává ten druhý vdovský důchod a dítě sirotčí, lecco je o dost jednodušší.

Co je ale špatného na těch, co mají dítě, ale vzít se nechtějí? Případně těch, kdož spolu jakž takž drželi, ale těhotenství ukázalo, že jsou každý jinde a tudíž jdou od sebe?

Odsuzuji pouze ten typ nemanželským dětí, tzv. kukačky, kdy matka porodí dítě, které má ovšem jiného otce, tudíž je v drtivé většině produktem dlouhodobé nevěry.

doplněno 08.07.14 09:56:

PB - kamarádky máma dostávala vdovský důchod 9 let, co jsem ji znala...*nevi*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lmgify
Datum: 07.07.14 13:42

Ono je zapotrebi rozlisovat, jestli se to dite narodi lidem, kteri spolu ziji, ale uz pred otehotnim vedeli, ze spolu chteji byt a treba to i formalne stvrdit oddacim listem a na druhe strane ditetem, jehoz rodice spolu ani v dobe poceti neplanovali zustat.

Jen pocet techto druhych deti bych porovnaval s poctem nemanzelskych deti drive, protoze tak, jak se meni pohled na "manzelstvi co nejdrive, nejlepe hned po skole", pripadne manzelstvi jako jedinou formu spolecneho souziti, tak se bude snizovat i pocet deti narozenych manzelum.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 07.07.14 20:01
Sirotčí důchod dostane dítě nezávisle na sňatku rodičů. A ten vdovský je v případě péče o dítě jen na jeden rok, pokud zemřelý rodič není důchodce nebo mu nezbývá do důchodu pár let. Kolik by to bylo, raději nechci vědět. Z takové životní pojistky bych měla po portnerovi několikanásobně víc, než z ročního vdovského důchodu.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.07.14 12:27

i dcera se v tomto případě nazývá parchant

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 07.07.14 16:09
avatar

Odpověď na otázku je správně PANCHART. To platilo pro děti obého pohlaví Jakékoli dedukce a spekulace o správnosti početí dítěte mimo manželství v dnešní době a jejich pojmenování, jsou v této debatě bezpředmětné. Tazatel se na nic jiného neptal, tak proč soudit něco takového? Co na to Admin?!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 07.07.14 21:35
avatar

Tak hlavně dnes se jako parchant již (snad) nikdo nenazývá, ale bylo to označení pro dítě nemanželského a zároveň "nižšího" původu. Jeden výklad totiž zní, že jde o o výraz z němčiny, původně "bank art", tj. dítě "udělané" na lavici, kde obyčejně spali služky a podomci. Takže tak. Zajímavé mi na tom ale přijde, že dnes (!) je někdo schopen vydávat své dítě narozené mimo manželství (otec ženatý, matka svobodná) za "dítě lásky", zatímco svobodnou dívku, stýkající se se svobodným chlapcem za k...u. Lidská blbost a zloba evidentně kvete napříč staletími.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 06:55
avatar

Ano, lidská blbost a zloba evidentně kvete mezi staletími.

Moje tchyně se narodila v roce 1925. Její matka měla známost s chlapcem, otěhotněla, chtěli se brát. On ale chodil pracovat do lesa a zabil ho při kácení strom. Svatbu už nestihli. Proto, když se moje tchyně narodila, nebyla počestný sirotek bez otce a matka chudák vdova, ale dítě bylo parchant a matka k...a. V té době mezi válkami jim to všichni dávali pořádně najevo.

Nemanželské dítě bylo ohromná ostuda pro celou rodinu i příbuzenstvo. Ve větší vážnosti bylo manželství, kde se třeba řezali jako koně, kde hrál roli alkohol, nevěra, než svobodná slušná žena s nemanželským dítětem.

Tchyně dostala cejch na celý život. V jejím rodném listu je totiž napsáno, že povstala z nemanželského lože. A kdekoliv ho předložila, každý si toho všiml. Jako by právě na tom nějak záleželo! *bum* Jaga.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.07.14 11:47
avatar

Njn, děsný. Tak snad aspoň v něčem svět spěje kupředu , i když tmáři nedají pokoj nikdy ;), s tím je nutno počítat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.