Mám problém s rodiči

Od: Datum: 19.05.14 14:55 odpovědí: 7 změna: 21.05.14 17:59

Ahoj je mi teprve 13,ale vůbec si nevím rady s mým "volným" časem a rodiči :( :( Nestíhám si uklízet pokoj a zároveň si dělat úkoly do školy. Máma mi za to nadává...Když si udělám ukoly a chci uklízet,tak mi máma to uklízení zakáže a večer mi vynadá za to že sem si neulkidila :/ já už nevím co mám dělat. Toto se nedělo dokavaď se nenarodila o 9 let mladší sestra,která se ke mě nechová zrovna přátelsky. Máma vůbec nedodržuje moje soukromí-prohledává mi šuplíky,čte si moje zprávy a prohledává m mé přátele na Facebooku...nedokáže pochopit že je moje věc s kým se u táty (máma s tátou se rozvedli v mých 3 nebo 4 letech) stýkam a zakazuje mi se bavit s holkama ze třídy. prosím poraďte mi jak mám lépe stíhat mé povinnosti a jak vyřešit problém s mámou :( *plac* *nevi*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: betaraybill*
Datum: 19.05.14 15:23

Já bych řekl, že to hlavně nebude tak jednostranné jak říkáš. Měl jsem známou co si taky vůbec nerozuměla s mamkou a pořád se hádala apodobně. Problém byl spíše na její straně než u rodičů. Jen ona to nechtěla vidět. Až po letech dospělosti jí to došlo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.05.14 15:39
avatar

Na soukromí sice právo máš, ale jen do určité míry. Dokud je za tebe maminka odpovědná, musí se zajímat i o to, s kým/jak komunikuješ a/nebo s kým se stýkáš.

Zkus si o všem s maminkou promluvit, řekni jí, co tě trápí a proč. Budeš-li s ní více mluvit, pravděpodobně ti nic prohledávat nebude.

Zhoršení vztahu a komunikace může souviset s tím, že s více dětmi má maminka více práce i starostí. Co kdybys jí více pomáhala?

A pokud jde o úklid pokoje a úkoly, tam si musíš lépe zorganizovat čas. To se ti bude hodit i později. Za chvíli půjdeš na střední školu, začneš dojíždět a času bude ještě míň.

doplněno 19.05.14 17:47:

Právo na soukromí je zmíněno již v Listině základních práv a svobod, v níž mj. najdeš i to, že máš právo na svobodnou volbu povolání a přípravu na ně (tzn., že střední školu bys po poradě s rodiči měla vybrat sama, rodiče by ti neměli vnucovat svůj názor - mají jen poradní hlas).

A další, co ti doporučím přečíst, je Úmluva o právech dítěte (formát PDF, 140 kB).

------- Stránka z odpovědi níže (odkaz na štěstí nefunguje) nedoporučuji, snaží se tam sice něco vysvětlit, ale jak pro blbečky. V 13 letech jsi myslím dost vyspělá/rozumná, abys zvládla původní dokumenty (myslím, že nepotřebuješ "předžvýkaný elaborát").

doplněno 19.05.14 18:22:

Pokud tě bude tato problematika zajímat, najdeš další dokumenty na webu MŠMT:

Vybrané mezinárodní předpisy, deklarace a úmluvy

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.05.14 14:31

juj děkuju moc

Datum: 19.05.14 16:27
avatar

Na fb si nastav heslo - žádná živá moc by mě nepřinutila ho mámě sdělit, pokud sama nechci. Zablokuj fb pouze pro kamarády. Zprávy z telefonu maž, v šuplících nechávej jen nedůležité věci a ty vzácné si schovej do tajné skrýše. Bavit se s kamarády ti sice může zakazovat, ale osobně jsem to řešila jedním uchem tam, druhým ven.

A přečti si tohle http://www.pravonadetstvi.cz/…/tvoje-prava/pravo-a-zakony/, dítě má ze zákona právo na soukromí. Z čehož také vyplývají povinnosti, na soukromí mají právo i ti okolo tebe.

A moc nevěřím, že ti máma zakazuje úklid - to nad tebou stojí celou dobu, co se učíš? Pokud ne a ona odejde, šla bych prostě uklízet. Pak bych se učila. A s mámou bych zkusila vážnější rozhovor, co se toho soukromí a názorů týče - aby nebyly nesmyslné a jen s cílem buzerovat. Navrhni třeba, že se budeš tehdy a tehdy učit, pak si uděláš pauzu, ve které uklidíš, a budeš se učit dál. Každý rozumný člověk ví, že učit se v kuse několik hodin nemá smysl, je potřeba děla pauzy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.14 14:33

Takhle to mám u táty-pauza-uklid,ale s mámou taková dohoda neni :( na fb heslo mám ...díky

Datum: 19.05.14 18:33
avatar

S tím jak stíhat neporadím,respektive neporadím vůbec,jen takový postřeh.asi se chováš tak,že mamka se o tebe bojí ,abys třeba nenašla špatnou partu nebo nespadla do drog,alkoholu nebo nějaké špatnosti,která by Ti zkazila celý život,popř nenarazila na nějakého úchyla na netu,který by tě mohl zneužít!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ruze®
Datum: 21.05.14 17:59
avatar

A proč si nestíháš dělat úkoly a uklízet pokoj? V pokoji si udržuj pořádek a nebudeš muset ho tak často uklízet a seď méně i Pc a Facb.a budeš mít čas i na úkoly.Měla jsem děti v tomto věku a mám stejně starou neteř,tak vím,jak to chodí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.