Získané duševní poruchy - existují?

Od: Datum: 18.05.14 15:04 odpovědí: 6 změna: 18.05.14 19:57

Je možné "získat" v průběhu života duševní poruchu, nebo se s ní už musíte narodit? Nemyslím samozřejmě situace, kdy člověk například zažije nějaké silné trauma a z toho se vyvine duševní porucha, nebo po úrazu hlavy, myslím jestli se může stát, že úplně normální člověk jde večer spát, a ráno se jen tak , bez důvodu probudí třeba s depresemi, obsedantně kompulzivní poruchuou nebo sociální fobií, nebo jestli to už musí mít vrozené.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ria®
Datum: 18.05.14 15:09
avatar

Určitě se dá duševní porucha "vypěstovat".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 15:10
avatar

Bez důvodu se neprobudíte s poruchou.

Ale dnešní megastresová doba je taková, že není žádný div, že někomu jak se říká ,,prdne v budce´´.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ben®
Datum: 18.05.14 15:16
avatar

Dobrý den, určitě jich bude více, než těch vrozených. Možné jsou i dědičné dispozice a dlouho se nic neděje a jednoho dne se to začne projevovat. A nastřádané problémy a stres může být také takový spouštěč. Ale, když uvážíme, že vlastně normální není nikdo a každý jsme nějak postižený duševně (vlivem dětství nebo okolností pozdějších), tak není důvod k obavě. Je to jen otázka času a míry projevu - tedy, zda se s tím dá žít nebo to zvládat. Zdravím!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.14 17:35

v dnešní době je velmi mnoho tzv. reaktivních duševních a nervovoých poruch -----různé neurózy, sezónní deprese...atd. Určitě má vliv nadměrný stres a genetické vlohy

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 19:45
avatar

Duševní stav je důsledkem složitých chemických procesů v mozku. Takže se samozřejmě v průběhu života může měnit hlavně v závislosti na životosprávě a prostředí. Jinak řečeno - při chemické nerovnováze začnete špatně vyhodnocovat podněty z okolí a začnete na ně chybně reagovat. Typickým příkladem jsou třeba feťáci - všechny drogy zásadně chemizmus mozku ovlivňují. Ale i zcela nevhodná strava má podobný vliv. Psychické problémy mohou nastat i působením virů a bakterií i když se o tom raději oficálně nemluví - třeba se odhaduje, že v blázincích je kolem 20% lidí zbytečně - jejich psychické problémy nejsou řešitelné psychofarmaky, protože je způsobují chronické nemoci jako je třeba borelioza.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.14 19:57
avatar

"Přes noc" nic takového nedostanete.

Mezi průměrným výskytem v celé populaci a průměrným výskytem mezi lidmi, kteří mají genetické dispozice, zažili trauma v dětství, byli zneužíváni, vychováváni v nevyrovnané rodině/nestandardními způsoby, ve špatném/"nezdravém" prostředí atd atd existuje statisticky významná odchylka, takže ano, věci prožité od narození dál mohou zvýšit šanci na výskyt duševní poruchy.

Tahle odchylka je ale z praktického hlediska zanedbatelná. Mnohem větší váhu má "náhoda" (hezké, že).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.