Proč se dříve přeučovali leváci na praváky

Od: Datum: 17.05.14 23:06 odpovědí: 22 změna: 18.06.14 22:40

Proč se dříve násilně přeučovali leváci na praváky? To byl příšerný nesmysl. Jak to mohlo přecházet?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axus®
Datum: 17.05.14 23:14
avatar

Ja si myslim, ze ani tehdy neexistovalo zadne skutecne oduvodneni, proc se to musi delat.

Slo o predsudky, pokrytectvi, zavrhovani odlisnosti...

Myslim si, ze kdyby si se jich tehdy zeptal proc, ze jedine, co by si se dozvedel, ze proste proto.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: betaraybill*
Datum: 17.05.14 23:15

Jako leváka mě sice jejich snahy taky postihli, ale ničeho se nedosáhlo a levák jsem stejně pořád.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 17.05.14 23:22

Zrušeno výnosem MŠ 1967. Ale ... houbec platné, asi ho učitelé neznali. Levá strana byla považována za smolnou, za vadu, degeneraci atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kop
Datum: 18.05.14 00:27

Myslím, že to bylo správné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 09:15
avatar

A co na tom konkrétně bylo správně? Jediný důvod mohlo snad být to psaní plnicím perem a rozmazávání textu. Škody na psychice přeučovaných dětí ale byly často dost vážné (třeba koktání).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 16:46
avatar

Tak to si bohudík jen myslíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 18:00
avatar

Dovoluji si tě za tvůj názor označit za blba. Zkus si levačkou napsat dopis, ukrojit chleba, vytřít zadek a spoustu jiných věcí, které běžně děláš pravou. Vsadím se, že se ani nepodepíšeš podle podpisového vzoru, ani nenajíš! Já měl tu smůlu, že mě přeučili. A výsledek? Celou školní docházku jsem měl o jeden stupeň sníženou známku zčeštiny za škrabopis.


doplněno 18.06.14 22:30:

Určeno "kop"

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 00:58
avatar

Ono dříve nešlo o to, předělat leváka na praváka. Tenhle termín se vyskytl až později a používali ho odpůrci.

Pamatuji si, jak rodiče předělávali mého bratra a jako argument používali prosté tužka se drží v pravé ruce. Brali to jako axiom, stejně jako se v pravé ruce drží lžíce a nůž, naopak vidlička v ruce levé. Bratr navíc držel knížku zásadně vzhůru nohama a to mu taky zakazovali; prostě knížka se vzhůru nohama nedrží. Když kreslil, obrázek byl vzhůru nohama (prostě otočený o 180 stupňů). A to vše vyplývalo z jeho leváctví a to vše samozřejmě předělávali.

Dnes by mohl držet tužku nebo kladívko v levé ruce, ale ostatní by mu asi ani teď neprošlo:)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fido*
Datum: 20.05.14 16:28

Bratr je 100% mladší než vy. OK? Nepletu se?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pepr®
Datum: 18.05.14 06:16
avatar

Protože leváctví bylo považováno, za něco nenormálního, defektního. Táhne se to už od církve a není to jen v naší kultuře.

Tady je víc příkladů.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 06:42
avatar

jeden důvod byl i ten, že školní děcka tehdy musela umět psát plnícím perem. A plnící pero vám v levé ruce nepíše. Aby vám psalo plnící pero v levé ruce, pak musíte psát zprava doleva.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.05.14 07:05
avatar

Moje maminka byla přeučený levák na praváka. Vzpomínala, jak jí ve škole jeptiška lískala a všichni řvali a byli suroví. A víte co? Když zjistila, že její vnučka, moje dcera, ještě mladší batole, je levák, pokoušela se o nápravu velmi vehementně. Zakázala jsem jí to, tak napravovala tajně. No, pochopíte to? Druhá babička také napravovala, ale sama levákem nebyla. *zed* Když jsem byla s malou na vyšetření, aby se určilo, jestli je opravdu levák, odbornice řekla, že je dokonale obouruká, s citovým vztahem k levé ruce. Levou litovala, protože ji babičky zakazovaly. Tak tu levou upřednostňovala. :-D

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 07:37
avatar

Můj tatínek byl levák, předělali ho na praváka. (uspěli, v dnešní době používá pravou ruku pro psaní i řemeslo...šroubovák apod, vše pravou). Ve škole se hodně argumntovalo tím plnícím perem, nevím jestli v levé nepíše, ale pokud se dítě učilo psát, většinou to co napsalo si rukou hned rozmazalo.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 10:26
avatar

Doplním odpovědi o plnícím peru: perem lze psát levou rukou, ale je třeba použít tzv. horní úchop. Není to úplně nepohodlné, sama tak někdy píšu (pravou). Používají se při něm některé jiné svaly, je to uvolňující. Ale pro leváka s plnícím perem to samozřejmě nemá (nemělo) žádnou jinou výhodu než to, že tím perem něco napíše a nerozmaže si inkoust, protože ruka k písmu dorazí později (hrana dlaně je položená nad řádkem). I dnes, když děti píší kuličkovým inkoustovým perem, který rychle zasychá, je možné horní úchop levákovi tolerovat, tedy aspoň nás to učili na VŠ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 10:36
avatar

Bylo to špatně, no dnes také naše vrchnost vymyslí nějakou hloupost a za pár let zase někdo jiný vymyslí opak. Manžel často říká, že do školy šel když mu ještě nebylo 6 a vzpomíná na to, jak mu učitelka v první třídě uvazovala levou ruku k tělu v podstatě trauma na celý život. Jeho matka mu říkala čmanďo když chtěl psát levačkou, prostě levák byl od přírody blb. Na štěstí už dnes víme, že to tak není, pro leváky jsou pera, nůžky...ale sáhněte si do svědomí, když vaše dítě bere věci do levé, co děláte vy?, tlačíte ho aby je bralo do pravé.

doplněno 18.05.14 12:23:

Naufrago, nikoho jsem se nechtěla dotknout, vím to podle sebe a lidí v okolí, když bere malé dítě pastelku do levačky, automaticky se snažíme mu jí dát do pravé. Myslela jsem to všeobecně, mám pocit, že to v prvopočátku děláme všichni.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.05.14 11:26
avatar

Lidus, na koho tím obviněním v poslední větě míříte?

Jestli tak všeobecně do společnosti, tak se prudce ohrazuji, v životě jsem to neudělala a ani nemám v úmyslu, nikdy jsem nikoho neviděla to dělat. V životě jsem ani nepotkala člověka, který by měl k leváctví záporný postoj! Ani člověka, který by to, kterou ruku dítě používá, nějak vůbec řešil... Naopak, v profesi se setkávám s tím, že se levákům ulevuje. Mají úlevy u úpravy sešitu, nácviku psaní, detailů stříhání apod. Žádný z rodičů, jejichž děti jsem hlídala nebo se s nimi někdy setkala, neupřednostňoval některou ruku. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by rodič požádal učitelku na 1. stupni, aby dítě vedla k psaní pravou rukou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.05.14 14:02

zajimava otazka

taky to na me skouseli, ale neni to tak davno a tak to nebylo tak vazne a kdyz videli co stvorim pravou nechali to na leve ...

ale nejaky nasledky to asi melo protoze sem az dost pozdeji zjistila, a opravdu sem si to dost let neuvedomovala, že na na stole - vodorovne pisi levou, ale kdyz mam psat na tabuli - na svisly povrch tak pisu pravou ...

je stejne zajimave jak si clovek ani nekdy neuvedomuje jak kterou ruku pouziva, staci si pak ruku nejak znemoznit nebo zablokovat a hned to poznate

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uli
Datum: 20.05.14 16:19

tatka je přeučený levák, rodiče na něj tehdy byli v tomto směru hodně "drsní" a přeučovali opravdu pečilivě. Psychické následky(neurozy a pod.) si nese celý život...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: im
Datum: 18.06.14 21:05

Přeji dobrý den,

pokusím se Vám předložit teorii, proč byli v minulém století leváci přeučování a dříve dokonce upalováni či krutě trestáni. Pro mnoho z Vás to možná bude znít poměrně kontroverzně, ale je třeba si uvědomit, že žijeme ve světe plném manipulativního jednání, které ovlivňuje téměř všechny obyvatele této planety. Tuto manipulaci bych podložil tím, že se určitě téměř každému v dospělosti stalo, že si uvědomil odlišnosti mezi realitou a tím, co bylo vyučováno na školách. Stále bych to neoznačoval za problém, i když je pravda, že v souhrnu vůbec nevíme, na čem jsme. Netušíme, odkud pocházíme, proč žijeme, apod.

Zpět k tématu...

Historie počátku odporu k levákům sahá několik tisíc let před náš letopočet, kdy v Egyptě přicházejí k moci amonové (nejvýše postavená třída), kteří mají dle určitých zdrojů prsty ve zmizení faraona Achnatona a zavraždění Tutanchamona. Snaží se transformovat matriarchální systém, který je závislý na duchovních principech, na systém patriarchální, který se rozšířil téměř po celém světě. Peníze, majetek a moc, to je stručně popsaný patriarchální systém dnešní doby.

Rozdíly mezi těmito sociálními systémy jsou přibližně tyto:

Matriarchální klade důraz na duchovno, umění, cyklické vnímání času, rituály a změny vědomí.

Patriarchální je postaven na historii, lineárním vnímání času, racionalitě, vědě, dogmatech a podobně.

Určitě se ptáte: "Jak to sakra souvisí s leváky?" , pokud jste se přes tu změť informací dočetli až sem. Je všeobecně známo, že leváci více využívají pravou mozkovou hemisféru, která více tíhne k onu matriarchálnímu systému, poněvadž v ní leží centra fantazie, duchovna, umění, emocí a tak dále, kdežto v levé mozkové hemisféře, která je dominantou praváků, je centrum logiky (mluvy,...) které v podstatě vede k historii, lineárnímu vnímání času, racionalitě a vědě, jak jsem zmínil u charakteristických rysů patriarchálního systému.

Sice to může znít poměrně neuvěřitelně, ale chcete-li udržet na uzdě svět, který je postaven na materiálních hodnotách, zbavte se těch (leváků), kteří ho mohou obrátit vzhůru nohama.

Pokud se o tom chcete dozvědět více, doporučuji pětidílný dokumentární cyklus od Dr. Carmen Boulterové zvaný "The Pyramid Code." Na toto téma je zaměřen především čtvrtý díl, který můžete nalézt zde.


Přeji hezký zbytek dne

IM

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 22:16
avatar

Ano, s tím se plně stotožňuji, Jsem přeučený levák a povahou bohém, výtvarník a muzikant. Nikdy jsem nijak netíhnul k materialismu, nejpřednější pro mě byla , je a bude svoboda projevu a volnost duše.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 22:23
avatar

Znám řadu praváků i leváků, ale žádný rozdíl v jejich názorech a chování nevidím. Znám pár umělců, většinou jsou to praváci. Naopak znám i několik leváků, kteří mají k umění hodně daleko. Tahle teorie značně kulhá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.06.14 22:40
avatar

magdon,promiň, nemyslím to nijak zle, není to o chování, nebo o názorech. Je to, a na to mohu přísahat o trochu odlišném vnímání určitých věcí. To, jestli ten člověk tíhne k umění, je další věc,kdy využití schopnosti tvořit pravou i levou rukou + využití pravé mozkové hemisféry+ levé, a to, že se v mnoha věcech musí levák uspůsobit pravorukému světu,dává určité možnosti navíc.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.