Máme špatně vypočtený starobní důchod?

Od: Datum: 16.05.14 19:14 odpovědí: 17 změna: 12.02.16 13:01

Moje babička pobírá starobní důchod něco okolo 7 000 Kč a já jsem přesvědčený, že ho má vypočtený špatně, že by měla dostávat něco okolo 10 - 11 000 Kč.

Babička studovala v letech 1964-1969 vysokou školu, v letech 1969-1970 pracovala, v letech 1970-1976 byla na mateřské, v roce 1977 pracovala a od roku 78 do vzniku nároku na starobní důchod pobírala invalidní důchod.

Napracováno tedy moc let nemá, ale má tam hodně náhradní doby, jsem tedy přesvědčený, že výpočet je špatný a měla by brát více, než 7000 Kč.

Mám pravdu, nebo je výpočet ze strany ČSSZ správný? Kam se máme případně obrátit a co udělat, aby byla zjednána náprava? Díky za všechny příspěvky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.05.14 19:59
avatar

Z čeho máte dojem, že by babička měla pobírat důchod kolem 10.000 až 11.000 Kč měsíčně? Většina důchodů je nižších než oficiálně uváděný průměrný důchod. Většina nově přiznávaných důchodů začíná někde kolem 5.000 Kč měsíčně. Pokud má babička hodně náhradních (ev. vyloučených dob), může uvedená částka odpovídat.

Pobírala babička částečný nebo úplný invalidní důchod? Do odpracovaných let se pokud vím počítá jenom plný (nebo dnes ID III. stupně). K částečnému ID (ev. k ID I. a II. stupně) by musela ještě pracovat.

Ještě mne napadá možnost, jestli měla ČSSZ doloženy všechny doby důchodového pojištění. Pokud by některá doba chyběla, musela by babička sehnat potřebné podklady.

Podle mých zkušeností počítá ČSSZ důchody správně, ale chybu samozřejmě vyloučit nemohu.

------- Má-li babička všechny podklady, je možné si důchod nechat někým přepočítat.

Nebo si můžete z webu MPSV stáhnout důchodovou kalkulačku, dosadit výdělky do jednotlivých let + vyloučené doby a získáte orientační propočet (skutečný je jenom ten, který vypočte ČSSZ).

------- Ke stažení (web MPSV):

Důchodová kalkulačka (formát XLS, 74 kB)

Pokyny k důchodové kalkulačce (formát PDF, 839 kB)

---- Zdůrazňuji, že v obou případech půjde o výpočet orientační. Skutečnou výši může vypočíst pouze ČSSZ podle toho, co vše má doloženo.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 16.05.14 20:04

Obrátit se tam, kde ho stanovili. To ostatně bylo i ve výměru, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 20:41
avatar

Kontrolní přepočet Vám udělá Čssz, nebo se obraťte na soukromou firmu. Namátkou se mě jeví jako solidní firma Bednář &Kohoutek v Brně. V dnešní době 7mi tisícový důchod je opravdu malý, ale co mluvím s kolegyněmi a známými, tak odcházejí z obyčejných zaměstnání s 8mi až 9ti tisícovými důchody po celoživotní práci. Je pravda, že z důvodu propouštění, nebo nemožnosti sehnat práci těsně před důchodem, odcházejí mnohdy do předčasného a tím pádem trvale kráceného. Pokud má babička manžela, dají důchody dohromady a jistě se dá vyžít. Nebo, protože nepracovala, ale vychovala dítě nebo více dětí, dala Vám vzdělání, pomožte jako rodina zase na oplátku babičce v této situaci. Myslím, že to byl i takový návrh, že pomocnou ruku má podat nejbližší rodina.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: multipla*
Datum: 16.05.14 20:41

Mám ten samý problém, i když důchod mám přes 11 tis. zdá se mi s ohledem na moje předchozí, poměrně vysoké příjmy po revoluci,malý. Na ČSSZ nevěřím. Musela jsem jim znovu dodávat doklady o 3 zaměstnáních pro důchod, neměli je tam. Prý se dvakrát stěhovali a první výpočet starobního mi vypočítali na 3.760.- kč. Proberte každý den, který je na výpisu, zdali něco nechybí.

Budu si ho dávat přepočítávat. Obraťte se na Mgr.Kohoutka, Brno - info@duchodspravne.cz. Je to samozřejmě za odměnu, ale není to velká částka. Otázka je, jestli vaše babička měla pouze částečný invalidní důchod a dál si nepřivydělávala.

Moje švagrová je 7 let v plném invalidním a před nástupem na něj pracovala několik let na zkrácený úvazek za 6 tis. kč měsíčně a má ho 10.800.- kč. Ten jí zůstane i jako starobní. Měla ale odpracováno 38 let i s vyučením, děti nemá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.05.14 21:54
avatar

Já se ČSSZ zastanu. Vím, že i tam pracují chybující lidé, ale ještě jsem se s chybou na jejich straně nesetkala. Pokud ČSSZ v případech, které znám, něco chybělo, bylo to pokaždé kvůli zaměstnavateli, který nesplnil svou zákonnou povinnost a nedodal potřebné dokumenty.

Pravda, zkušenosti mám pouze s pražskými pobočkami ...

doplněno 16.05.14 23:09:

Ani v době socialismu neplnili všichni zaměstnavatelé své povinnosti. S těmi je dnes dost velký problém, protože spousta "socialistických" zaměstnavatelů zanikla, takže se zaměstnání hůře dokládá (pokud někdo z tehdejší doby nemá uschovány pracovní smlouvy nebo výplatní pásky). . Ani bývalí kolegové, kteří by mohli zaměstnání dosvědčit, se nehledají snadno.

Já netvrdím, že ČSSZ nemůže udělat chybu. Může jako kdokoliv jiný. Ale pokud jsem narazila na nějaký problém s nízkým důchodem, vždycky to bylo chybou bývalého zaměstnavatele...

--- Příklad: Před cca pěti lety odcházela do důchodu jedna kolegyně učitelka. VŠ vzdělání, dvě děti, celý život učila na státních školách. Její zaměstnavatelé na štěstí vše řádně odeslali, takže nemusela nikde nic dohánět a dokládat.

Vypočtený důchod pár korun přes 5.800 Kč. Zdálo se jí to málo a nechala si důchod zkontrolovat od jedné soukromé firmy. Akorát vyhodila tisícovku, důchod byl spočítán správně ...

TDůchody jsou oproti výdělkům opravdu malé, což nemusí hned znamenat chybu ve výpočtu.

--- PS:

O kterou pobočku OSSZ ve Vašem případě šlo (ten přístup mne dost zaráží)?

Ohodnoceno: 1x
 
Od: multipla*
Datum: 16.05.14 22:18

Jak jsem psala, na ČSSZ jim u mne chyběly tři zaměstnání. Jedno bylo ještě z dob socialismu a byla to nezisková státní organizace, druhá sice po revoluci, ale byla to velká akciová společnost, takže nepořádek na sociálce. A bylo mi řečeno, že se několikrát stěhovali, takže se mohlo ztratit, nebo založit.

A taky mi řekli, že pokud jim nedodám doklady od těchto organizací, tak mi zůstane oněch 3.760.- kč starobního důchodu.

Oběhla a dodala jsem a důchod se mi podstatně zvýšil.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: multipla*
Datum: 16.05.14 21:00

Ještě jedna věc. Pokud by byl důchod spočítaný správně a babička žije sama, má nárok na doplatek nájmu. Mám sousedku, co má starobní důchod 7.200.- a bere k němu na nájem kolem 2.000.- kč. Ta měla malé příjmy, neboť pracovala celý produktivní život doma a malovala sklo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.14 16:37
avatar

Já si myslím, že se někde vloudila chybička. Buď babička nedodala všechny roky nebo jí nebyla započítána doba studia. Zkontrolujte všechno a požádejte o přepočítání, kontrolu. Také jsem o to žádala a vyhověli mi. Sedm, to je opravdu málo, když to porovnám se sebou, bez vysoké školy a v zařazení v nižších platových třídách.

doplněno 18.05.14 07:12:

Nevím jak to je, ale vím, že ženy v mém věku a starší, jsem patrně asi o jeden pátek mladší než tazatelka, úplně všechny máme něco maličko přes 10.000,-. Neznám vůbec nikoho, kdo má méně než 10. Důchod není o tom, kdo dřel, ale o tom, jaký měl plat a kolik roků pracoval.

doplněno 18.05.14 07:36:

Já jsem fakt trubka.*zed* Konečně jsem na jedné ruce začala počíta roky, které vaše babička odpracovala. Dva roky + studia + mateřská? A pak už invalidní důchod. A z toho má spočítaný starobní. Ahááá!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jakoba
Datum: 18.05.14 19:28

Babkazov, tak to znáte asi dost málo lidí. Já jsem pracovala 34 let, mám dvě maturity na středních školách, pracovala jsem v sociální péči a důchod mám 7.8OO,-Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.05.14 16:49

,,Já nechápu,,za co by babička chtěla vyšší důchod,,,,,,,,takový důchody mají chlapi tech 11 000kč kteří těžce pracují v továrnách. A mají odpracované téměř 40 let. A to po několikati valorizacích.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: wogoos*
Datum: 17.05.14 16:55

Přesně tak. Důchod má být za práci, maximálně kdysi vojna a mateřská nyní a tím to končí. Pokud pracovala 3 roky, tak adekvátní důchod to je.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: alik®
Datum: 17.05.14 19:39

Dobrý den, manžel pracoval od 17ti let v lese, převážně s pilou. Ze začátku i s ruční ne motorovou, protože tenkrát nebyly. Důchod mu vypočítali za tu dřinu 11500kč. Já jsem 34let dřela v jzd u dobytka a mám důchod od dneška 10100kč. Kdo tu práci nikdy nedělal neví o čem je řeč, ale myslím si ,že když Vaše babička byla tolik let v invalidce, tak jí ani nemají z čeho důchod vypočítat.Takový případ měla moje kamarádka, dostala částečnej v roce asi 1993, práci nehledala jen nadávala, že má málo,teď má asi 5500kč a nikdo ji nic nepřidá. Zatím má manžela, ale kdyby jednou zústala sama tak nevím. Je to složité a u každého jinak. Zkuste to necha přepočítat jak už bylo napsáno.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.05.14 21:26

JÁ tvrdím,,zbytečné počty ,,důchod je za vykonanou práci . Je to určitá odměna a každý jak si zaslouží.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 18.05.14 11:51

mám také k amarádku,která pracovala tak někdy 4hod.denně nějakou dobu a jak jí přišel důchod něco přes 2 000kč tak se rozčilovala-

A navíc- pokud byla valorizace,tak nadávala,ať dají každému stejně ) Opravovala oděvy),a chtěla valorizaci jako horník,nebo jinak těžce zaměstnaný člověk.Zkrátka plošně..Ještě štěstí,že má muže,kdyby byla sama tak katastrofa

..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.05.14 07:29
avatar

Myslím si to, jako Zavináč.

Babička pracovala za celý život pouhé 2 roky: 1969 -70 a 1977-78. Tak co odevzdala do státní kasy? Nula nula nic. Proto se nemůže divit, že je důchod tak malý. Nepracovala /i když ne určitě vlastní vinou/, své vědomosti z VŠ nijak nezúročila. Proto se mi to zdá docela dost, na to, co vložila do systému ona. Při důchodu 7 tisíc dostane babička za rok 84 tisíc. Na to, že nepracovala, to skutečně není zas tak málo.

Pokud by to takhle bylo u všech lidí, na důchody by v krátké době nebylo vůbec. Ono se musí něco vložit, aby bylo co potom vyplácet. Bohužel, velkou mírou o tento úpadek se zasloužili cikáni. Nevkládají, jenom berou. A žádná pokladna není bezedná. Jaga.

Pokud babička dobře vychovala své potomky /děti a vnoučata/, myslím si, že byste jí mohli všichni dohromady pomoci. Když je vás víc, každý trochu a bude se jí lépe žít. Myslím, že všichni máme našim rodičům a prarodičům co splácet, ponejvíce láskou, ale někdy je potřeba i finanční injekce.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ivik®
Datum: 18.05.14 15:23
avatar

Ale napíšu Vám případ z mého okolí.Jedna paní z práce má invalidního syna,má pouze trochu slabší myšlení,po fyz.stránce v normálu zdravý mladý muž.Vyučil se v 17letech zahradníkem a pracoval asi 2 měsíce,protože práci bez dohledu nebyl schopný dělat.Dnes je mu 33 let a bere důchod "na hlavu" a to 8 tisíc.A to od těch 17 let věku.Jak je tothle možné?

doplněno 18.05.14 15:27:

Od těch 17 let nemákl,je doma.Nechodí ani na žádné komise,posudky,prostě nic.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.02.16 13:01

Paní dostává 7000kč důchod? Za to nic co vložila to je až moc! Lidi co dřou celý život dostávají kolikrát stejně nebo o něco málo víc!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.