Zaměstnavatel neposlal výplatu

Od: Datum: 15.05.14 12:38 odpovědí: 2 změna: 15.05.14 21:40
avatar

Dobrý den, mám dotaz. Známému se stal 16.4. pracovní úraz, který je zdokumentovaný tak jak by měl být, ale nešel marodit, šel na dovolenou, vedoucí mu podepsal 10 dní dovolené, známý ale neměl žádnou dovolenou převedenou z loňska(ale to mu v té chvíli nedošlo).Měl půjčku od firmy ve výši 15 000 Kč, na papíru je uvedeno, že mu to budou odečítat po dobu 3 měsíců.Tento měsíc mu neposlali výplatu, že prý má odpracováno za měsíc jen 11 dní, 10 dní měl dovolenou a že kolega v práci řekl, že známý bude zřejmě podávat výpověď, a že jeho výplata (běžně 17 000 Kč) nestačila ani na zaplacení první části půjčky, tak že mu žádnou výplatu nepošlou a že to ani nebudou řešit, že už má u nich v práci připravenou výpověď. Je toto chování z hlediska zákonů atp. možné? Popř. jak to řešit? Děkuji za odpověď...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.05.14 20:38
avatar
Výpovědní doba je dva měsíce, takže ještě tři výplaty dostane, včetně tohoto měsíce. Jinak za dobrotu, na žebrotu, měl jít marodit, o nic by nepřišel, protože pojišťovna hradí sto procent a všechny výdaje spojené s ošetřením. Na tyto výdaje má nárok včetně dopravy k lékaři.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 15.05.14 21:40
avatar

Byla chyba si vzít na léčbu pracovního úrazu místo neschopenky dovolenou. Ale to už je teď jedno. V dubnu už měl Váš známý nárok na dovolenou za letošní rok, takže by nemělo vadit, že mu žádná nezbyla z předchozího roku.

Za duben měl Váš známý nárok na mzdu do 15./16. dubna a od 17. dubna na náhradu mzdy za dovolenou. Náhrada mzdy za dovolenou se vyplácí ve výši průměrného výdělku z předchozího kalendářního čtvrtletí. Průměr pro dovolenou (i pro nemoc) by měl najít na výplatní pásce.

Půjčka se, předpokládám, k pracovnímu úrazu ani k dovolené nevztahuje. Ohledně splátek bych řekla, že záleží na tom, na čem se se zaměstnavatelem dohodli.

Jestli dotazu rozumím správně, nevyplatil zaměstnavatel náhradu mzdy za dovolenou. Je to tak?

Pokud ano, pak doporučím písemnou výzvu (nežádat! neprosit!) zaměstnavateli k doplacení dlužné částky. Zaslat doporučeným dopisem s dodejkou.

Chce-li Váš známý situaci řešit radši osobně, ať se obrátí na nadřízeného svého nadřízeného nebo na vedení firmy.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.