Fond pracovní doby ,pracovní zákony

Od: Datum: 14.05.14 17:57 odpovědí: 7 změna: 14.05.14 21:35

Dobrý den dnes mi zaměstnavatel oznámil že : Dle zákona o fondu pracovní doby je nutné ,aby každý zaměstnanec, který pracuje ve směnném provozu 11 hod./směna nerovnoměrně rozvržena dodržel potřebný fond pracovní doby za dané období 26. týdnů v kalendářním roce leden-červen a červenec-prosinec.dle pracovní smlouvy musí tito zaměstnanci odpracovat stejný počet hodin v tomto období jako zaměstnanci kteří pracují v rovnoměrně rozvržené pracovní době (8 hodin).
Nikdy jsem se s tímhle nesetkal, poradí někdo jestli si to zaměstnavatel může dovolit a dá se proti tomu bránit?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.05.14 18:35
avatar

Zaměstnavatel Vás pěkně natahuje. Žádný "zákon o fondu pracovní doby" neexistuje. "Fond pracovní doby" nezná ani zákoník práce. "Fond pracovní doby" je pracovní pomůcka zaměstnavatele, který je povinen veškeré pomůcky používat tak, aby nepoškozoval zaměstnance.

Zákoník práce stanoví týdenní pracovní dobu v závislosti na typech provozu: pro jednosměnný provoz činí stanovená pracovní doba 40 hodin, pro dvousměnný provoz 38,75 a pro třísměnný a nepřetržitý provoz 37,5 hodin týdně.

------- Směnnost, pracovní dobu i rozvrh pracovních směn určuje zaměstnavatel. V provozu s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou je zaměstnavatel povinen rozvrhnout pracovní směny tak, aby zaměstnanci v dlouhodobém průměru (zpravidla 26 týdnů) odpracovali stanovenou týdenní pracovní dobu (samozřejmě podle typu provozu).

------- Takže zaměstnavatele odkažte na zákoník práce.

Stanovená týdenní pracovní doba (zákoník práce, § 79)

Nepomůže-li odkaz na zákoník práce, obraťte se na odborovou organizaci nebo na inspektorát práce.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.14 18:37
avatar

proti čemu se chcete bránit? je to přesně v souladu se zákoníkem práce. vyrovnávací období u nerovnoměrně rozvržené pracovní doby činí max. 26 týdnů. u nás to představuje fond 1040 hod./26 týdnů... a je to tak v pořádku.

pokud byste měli uzavřenou kolektivní smlouvu, pak toto období může trvat 52 týdnů

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.14 18:48
avatar

Nepřehlédl jste v dotazu pracovní dobu? Zaměstnavatel chce, aby zaměstnanci ve směnném provozu odpracovali v průměru 40 hodin týdně, přestože po nich může požadovat jen 38,75 nebo 37,5 hodin týdně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.14 18:59
avatar

ivzez:

otázkou je, co myslel tazatel pojmem "směnný provoz". předpokládám, že ve skutečnosti pracuje dlouhý -krátký týden. nicméně s Vámi o tomto nechci polemizovat, považuji Vás za největšího znalce pracovního práva zde na poradně.

možná s tazatelem pracuji ve stejné firmě

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bennycz*
Datum: 14.05.14 19:30

Pracuji Dlouhý krátký týden

Datum: 14.05.14 21:35
avatar

Směnný provoz znamená střídání dvou nebo více směn v jednom dni. Pokud některý týden odpracujete méně směn a další týden více, nejde o směnný provoz. V takovém případě jde o jednosměnný provoz s nerovnoměrně rozloženou pracovní dobou.

V takovém púřípadě je požadavek zaměstnavatele oprávněný, protože v takovém případě pro Vás platí 40 hodin.

Když už jsme u dlouhého a krátkého týdně: Vyplácí Vám zaměstnavatel příplatky za opráci v sobotu, neděli, ve svátek? Neb o poskytuje místo příplatku náhradní volno?

doplněno 14.05.14 21:37:

Ale nerozumím tomu, proč zaměstnavatel v takovém případě sleduje 26 týdnů. Jako vyrovnávací období by stačily dva týdny, měl by to jednodušší ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bennycz*
Datum: 14.05.14 19:28

Děkuji všem za odpovědi.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.