Jak poznali židovské obyvatelstvo?

Od: Datum: 13.05.14 11:50 odpovědí: 10 změna: 14.05.14 09:27
Jak poznali za 2.sv. války při pronásledování židů, že je to skutečně skutečně žid?
Co kdyby řekl, já žid nejsem?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: janplinto*
Datum: 13.05.14 11:57

Podle úředních záznamů a fyziognomie (nos, tvar lebky, barva vlasů, atd.atp.)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 13.05.14 11:58
avatar

Zazil si nedavne scitani obyvatel? Byly tam mimo jine otazky na narodnost, vyznani...koho by napadlo, co ser s takovou poskytnutou informaci stane?

Tak podobne scitani probehlo v roce 1939.

Dal mas typicka jmena, fyziologicke znaky...

Kdyz dostanes jednoho, tak ten ma pribuzne...a uz se Ti to pekne vetvi.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 13.05.14 12:29
avatar

Nestačilo říct, že žid nejsi. Musel bys předložit sedm křestních listů, tvůj, tvého otce a matky a tvých prarodičů.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: axus®
Datum: 13.05.14 13:06
avatar

Sel by uvest zdroj?

Pac nezidovstvi automaticky neznamena krestanstvi, i kdyz v tehdejsi spolecnosti to mohlo byt neobvykle.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.05.14 14:48
avatar

Mě to o těch křestních listech říkal dědeček a díky tomu máme doma opisy křestních listů a výpisů z matrik mých předků. Odhaduji, že příslušníci všech církví byli zapsáni v něčem jako je matrika a místo křestního listu se předkládal výpis z matriky.

doplněno 13.05.14 15:04:

Teď jsem si uvědomil zkratku neárijec = žid. Těmi křestními listy se dokládal árijský původ. Nevím, jak to bylo přesně, ale Češi byli taky nějak počítáni mezi árijce. Neárijské národy nebyly jen židé, ale i cikáni, indiáni, černoši nebo asiati (nějakou kličkou z toho vypustili Japonce.)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.14 12:46
avatar

Obecně bych spíš kladl otázku, proč poznat, že někdo je skutečně Žid (s velkým písmenem, s malým by to znamenalo, že se hlásí k judaismu a to je zase jiná otázka). Když ale kladete otázku v daném kontextu, tak tohle Němci při své metodičnosti řešili Norimberskýmy zákony, ve kterých se přesně popisovalo, kdo je Žid, kdo je poloviční, případně čtvrtinový Žid, jaká omezení se na tu či onu kategorii vztahují, případně jak prokázat arijský původ — já ty zákony saomzřejmě neznám , ale tak nějak to bylo a v základě se opíraly o matriční či podobné údaje.

No a pak je samozřejmě možnost genetického testování, ale to při současném i minulém mísení je dosti sporná metoda a ostatně v době norimberských zákonů ji Němci neměli k diispozici.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: jancak
Datum: 13.05.14 13:05

u mužů obřízka. Slyšela jsem v dokumentu, že muži si snažili natahovat předkožku, aby vypadali jako neobřezaní...existoval na to nějaký přístroj. To není vtip, ale historický fakt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.05.14 15:40
Zdravím. Dnes máme matriky státní. Ale dříve tomu tak nebylo. O matriční záznamy (narození, svatby, úmrtí) se starala církev. Katolická církev si vedla záznamy o svých ovečkách a stejně tak židovská obec. O této problematice hovořil film "POSLEDNÍ CYKLISTA", který právě odvysílali v televizi. M
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 13.05.14 16:54
avatar

Omlouvám se, že nepřispěji odpovědí (neznám ji), ale musím okomentovat. Moc se mi líbí Váš způsob myšlení, zvláště, pokud jste student. Mnoho lidí takto nepřemýšlí - ani já ne. Miluju, když se mě děti ve škole ptají: A paní učitelko, JAK se to stalo? JAK je to možné? PROČ k tomu došlo/dochází? - ať už jde o jakýkoliv obor. Jsme zvyklí na fakta, že něco bylo tak a tak, ale neptáme se, proč a jak.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: nerozumet
Datum: 14.05.14 09:27

Jednoduché. Židovská obec spolupracovala s nacistickými okupanty a všechna jména byla uváděna v záznamech obce. Možná byly i jiné cesty, ale takto se dopracovali k jedněm mým příbuzným a co vím, byla to běžná praxe i v Německu. Když byly transporty, drtivou většinu koordinovali sami Židé (to už nám ve školách neřeknou). Etnicita nehraje žádnou reálnou roli. Voják, který byl na všech propagačních fotkách během útoku na Francii (protože byl fešák) ve skutečnosti byl Žid. Mnoho Židů bojovalo na nacistické straně (ti prvního řádu do roku 1943, většina z nich aby unikla tvrdému osudu a mohli zachránit rodiny, mnoho z nich byli vojáci už z první světové války či narukovali ještě v polovině 30. let). Aby jste nebyl Norimberskými zákony Židem, mohli jste býti uvedeni v obci, ale jako čistí jste museli být čtvrtá generace (to znamená, že jste čistí, když jeden prapraděda Žid). Byli židé prvního řádu (čistý Žid), druhého řádu (jeden z rodičů čistý Žid), třetího řádu (jeden prarodič čistý Žid). A také mít matriční důkazy. Snad jsem si to s těma rodokmenama správně v hlavě spočítal. Ti druhého si mohli na schválení úřadu brát ženy Árijských ras, ti třetí bez povolení, aspoň co si pamatuji. Etnický a náboženský Žid, to vzniklo až na konci 19. století společně se sionismem a nacionalismem. Před tím neexistoval etnický Žid. Koukni se na ty mladé, co dnes v Golanu staví kibucy: hodně z nich blonďáci s modrýma očima. To spíše 85% obyvatel Libanonu vypadají jako Židé z nacistického letáku, a přitom jsou to samí muslimové a arabové (byl jsem tam).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.