Mateřská a ostatní dávky

Od: Datum: 12.05.14 05:29 odpovědí: 2 změna: 12.05.14 09:37

Dobrý den,
dokázal by mi tu někdo poradit, na co všechno bych měla nárok po nástupu na mateřskou dovolenou?
Momentálně jsem zhruba 2,5 roku zaměstnaná s čistým průměrným platem 9.000,-. Bydlím v pronajatém bytě, kde nemůžu (napsáno ve smlouvě) mít trvalý pobyt a platím nájem 6.100,-. V bytě se mnou žije přítel (otec dítěte), který je momentálně veden na úřadu práce bez nároku na podporu.
Všechno platím jen z mého platu. Do práce ještě i dojíždím (cca 800,- měsíčně), takže nám opravdu měsíčně moc nezbývá. A už teď mám hrůzu z toho, jak to budu zvládat z mateřský, když přibude ještě mimčo.
Věděl by někdo, kolik budu brát mateřskou a jestli bych měla nárok ještě na nějaké jiné dávky nebo příspěvky?
Bude mi k něčemu přítele (otce) uvádět jako další "vyživovanou" osobu, abych něčeho brala víc?
Děkuju za každou radu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 12.05.14 06:03
avatar

Máte-li k bytu uzavřenu nájemní smlouvu (netýká se podnájmu), nemůže Vám majitel bránit ve zřízení trvalého pobytu. Zajděte si s nájemní smlouvou na ohlašovnu pobytu a trvalý pobyt si zřiďte. Pak si budete muset nechat vyměnit i OP. S trvalým pobytem dosáhnete pravděpodobně už nyní na příspěvek na bydlení.

Máte-li k dispozici výplatní pásky za 12 měsíců předcházejících vzniku nároku na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), je možné PPM vypočítat. Na výplatní pásce najdete průměr npro nemoc. PPM bude o cca 1/6 vyšší.

Další dávky státní sociální pomoci a pomoci v hmotné nouzi se budou odvíjet od Vašich výdajů na bydlení (příspěvek na bydlení), od počtu společně posuzovaných osob a od všech příjmů všech společně posuzovaných osob.

V tomto by Vám měli nejlépe poradit na kontaktním místě úřadu práce, tam, kde se žádá o pomoc, rodičovský příspěvek apod.

------- Za dobu čerpání mateřské dovolené (MD) Vám vznikne nárok na dovolenou. Požádáte-li zaměstnavatele písemně o čerpání dovolené (pozor, nesmíte žádat o proplacení dovolené) tak, aby dovolená bezprostředně navázala na MD, bude zaměstnavatel povinen žádosti vyhovět.

Datum žádosti o dovolenou bezprostředně navažte na MD. Skončí-li MD např. v pátek, žádejte od soboty.

V předstihu můžete podat i žádost o rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka), tak, abyste RP pobírala souběžně s čerpáním dovolené.

O rodičovskou dovolenou (RD, volno od zaměstnavatele) požádejte tak, aby RD bezprostředně navázala na skončení dovolené. Není možné souběžně čerpat dva typy volna a kdybyste požádala o RD v návaznosti na MD, nemohl by Vám zaměstnavatel poskytnout dovolenou v návaznosti na MD. Pak by Vám její čerpání určil až po návratu z RD.

------- Doporučuji žádat o RD postupně. Např první žádost do 1 roku věku dítěte a v případě potřeby RD prodlužovat. Až do tří let věku dítěte je zaměstnavatel povinen žádosti o RD vyhovět.

Kdybyste ale požádala o RD do tří let věku dítěte a pak se potřebovala do zaměstnání vrátit dříve, nebyl zaměstnavatel povinen dřívější návrat umožnit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 12.05.14 09:37

ještě se zeptejte na porodné (u jednoho dítěte 13 000kč) + dále na příspěvek na dítě (do šesti let veku dítěte 500kč/měsíc). Je třeba zjistit, zda máte nárok. Takže jít na úřad, pořádně se informovat a žádat o příslušné peníze

doplněno 12.05.14 09:38:

ehm...překlep...má být přídavek na dítě (těch 500kč/měsíc)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.