Jak dlouho jste se učili Baréčka na kytaru?

Od: Datum: 11.05.14 17:21 odpovědí: 11 změna: 12.05.14 12:54

Dobrý den všem kytaristum.Za jak dlouho jste se prosím naučili Baré,tak aby jste mohli říci,že obstojně přehmatáváte a dobře zní?učím se na stará kolena,tak si tak řikám,jestli se ještě stihnu obstojně naučit.Já vím,že záleží na šikovnosti atd.ale i tak by mě zajímalo orientačněm jak to bývá..Hraji docela dost,ale baréčka vydržím hrát jen chvíli,zatím moc nejdou,hraji od unora a baré se učím cca 2 měsíce..Jinak co se týče omačkání prstu,tak to jsem si myslela,že iž mám za sebou a že dobrý..Jenomže včera jsem zapoměla nějak na čas a hrála a hrála,počítám několik hodin a pak ouvej,musím dát den pokoj a vydržet to,aby se mi prsty zahojily..Takže ráda se podělím se zkušenostmi i v tomto..díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.05.14 18:34

Zdravím, jedná se hlavně o ukazováček kterým držíte všechny struny. Ostatní prsty máte zvyklé z běřných akordů. Tak vám poradím...posilujte ukazováček držením bare jenom ukazováčkem bez akordu...stačí jen držet všechny struny naráz a to v místě, kde se hraje akord F...tam je potřeba největší tlak na struny...a držet a držet...po dvou minutách odpočinek a opakovat. Jde o to, zesílit sval, který prst ovládá. Zkuste měkší sadu strun a cvičit...jiná cesta není...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 11.05.14 18:57

Dobrý den,mám také problém,že mi prsty kloužou ze strun,nejsou stabilně,jestli je to tím jak se to smeká po nerovných mozolech,nebo taky už strunama,musím vyměnit,já nevím.No ta to F je fakt nejhorší síla a to mě právě ted učitel dal za ukol.Asi taky špatné postavení prstu,jen jak to zatím jde..zkouším tedy ještě jen ukazovákem na procvičení,díky.

Datum: 11.05.14 19:16

Postavení prstů je důležité. Jde o to, aby prsty byly nejvíce kolmo ke krku a co nejvíc oproti palci. Nadřete se o polovic méně a prsty nebudou klouzat. Pokud jsou prsty ze šikma, budou bolet. Hraju na 12ti strunnou kytaru a je to opravdu na cvičení a udržování prstů v kondici...no jinak se klidně ptejte...učím a hraju 43 let...

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.05.14 20:24

coteda-budu se o tu kolmost snažit.Tedy,mám docela dlouhé ruce,ale asi zkrácené vazy či co,takže stejně tu ruku trochu kroutím,vím,že se to nesmí.Ted jsem to vyřešila tím,že mám kytaru výš,takže nohu přez nohu,asi bych si měla koupit ten podstaveček,nevím jak se to ted jmenuje..Budu to tedy zkoušet a když tak případně poradím.Ono učitel taky radí,ale je to jen jednou týdně,tak to víte..Jinak takový,možná hloupý dotaz.Když má člověk pruměrné nadání na rytmus,docela slušný sluch,intenzivně cvičí,myslíte že základy zvládne za jak dlouho?Základy myslím tím,že budu bez problému přehmatávat všechny akordya naučím se apon nekolik rytmu,aby to bylo k poslouchání a vybrnkávání.Každý učitel učí asi jinak,ten muj,mně stupnice zatím neučí.Naučil mě asi 3 rytmy,dělá nácviky na vybrnkávání,no samozřejmě akordy.myslím,že jinak přemakávám akordy až na Baré docela rychle,jen mě štve že to občas bolí a nemužu hrát,jak bych chtěla..kamarád mi včera řekl,dej si 2 dny pauzu,ale já to nevydržela..

Datum: 11.05.14 20:56

Ono je dost poblém mít dva učitele...nerad bych něco suploval. Procvičování rytmů a přehmaty mají mít svoje pravidla a hlavně to musí žáka zaujmout...třeba nějakou jednoduchou písničku kterou má žák rád...jde to o poznání lépe...rytmika se jim líbí, je čitelná a lépe se rytmus učí...třeba ...tři čuníci jdou...je to srozumitelný rytmus a nenáročný na akordy. Přehmaty proti sobě...třeba Gdur s přehmatem na Ddur nutí prstíky mrskat atd. Bare akordy jsou určitě potřeba, ale priorita pro začátek jsou běžné základní akordy. Jako počinek pro bare se naučte hrát akord Edur bez ukazováčku. Je to dobrý počinek pro bare a zapojíte do práce malíček...

Datum: 11.05.14 22:27

Hraji: Terezu osamělý město,což už dost dobře,tedy schváleno od učitele,takže E dur tam je.. a jinak je pravda,že když se písnička líbí,tak to jde samo.No a ted jsem se učila rytmus na Rodné udolí a ten mě baví taky,vlastně baví mě všechno,jsem za to učení hrozně ráda..Tak ty čuníky taky zkusím,na procvičení cokoliv..Jen ty rytmy dostávám pomalu do krve,vnímala jsem je před tím nějak divně..

Od: olaf71*
Datum: 11.05.14 18:59

já jsem začal hrát na kytaru hodně pozdě. do čtyřicítky mi moc nechybělo. akordy Baré mi teda problém nějak nedělali. chce to slušný nástroj i když já začal na elektriku a ještě k tomu nic moc kejtra

Datum: 11.05.14 20:09

olaf71-Dobrý de,no já jsem nikdyna elektriku nehrála,ale mám pocit,že se nemusí tolik mačkat baré,jako na normální kytaře?

Datum: 11.05.14 22:45

Ahoj. Jo, elektrika je pěkně měkoučká, ale do háje, nebo do vlaku ji nevezmeš. Mě učil kámoš a pak jsem si to své dřel doma na Zelenáčích z gramce. Nejlepší pro mě bylo hraní v partě několika lidí. I stud šel stranou. Držím palce a ať ti to dobře hraje.

Od: host
Datum: 12.05.14 11:50

Záleží na kytaře a měkkosti strun. Na klasické koncertní španělce s rovným širokým krkem se barré mačkají podstatně jinak než na elektrické kytaře s úzkým zaobleným krkem, tam to jde samo.

Mačkání. Aby to mělo zvuk, je třeba domáčknout všechny struny až po pražec, takže jak radil coteda záleží i na měkkosti nebo tvrdosti strun. Třináctky (.013) se mačkají hodně silou, na devítky (.009) stačí i malá síla.

Druh kytary: jinak se hraje na klasické španělské kytaře s nylonovými strunami, jinak na jazzové, folkové nebo westernové akustické kytaře s kovovými strunami a jinak na elektrické, kde stačí ťuknout na strunu a zvuk je na světě.

Jestli máte tu možnost, zkuste si zahrát to, co už umíte, nebo co se učíte na různých druzích kytar u známých, nebo v obchodu s kytarami. Zkušení prodavači obvykle rádi vysvětlí a poradí.

Datum: 12.05.14 12:54

chce to mít sílu stisku a mozol po celém prstě, jinak baréčko dobře nezazní. Zkuste potrénovat i při chvilkách bez kytary, například baréčkem stiskněte a pevně držte desku stolu.

Jinak vám můžu říct, že baréčko na šestku jde ještě snadno. Ale až dostanete do ruky dvanáctku, pak budete ukazováčkem držet asi pětadvacet kilo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.