Kdo žádá o místo v peč. domě?

Od: Datum: 02.06.14 17:41 odpovědí: 19 změna: 03.06.14 16:29
avatar

Pěkný den, je mi jasné, že o místo žádá ten, kdo chce být do zařízení umístěn. Ale může za něj požádat třeba i člen rodiny? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: wenzel
Datum: 02.06.14 18:00

Zdravím, cituji slova jedné nejmenované polikliniky:

PROHLÁŠENÍ PACIENTA (eventuelně příbuzných): Jsme si vědomi toho, bla bla bla...

Podpis pacienta (příbuzných):

Z toho vyplývá, že v případě, že člověk je v takovém stavu, kdy si sám zažádat a podepsat se nedokáže, mohou to za něj provést i členové rodiny. Ale určitě záleží podmínkách a pravidlech na konkrétním zařízení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 18:27
avatar

Pozor, poliklinika a pečovatelský dům je podstatný rozdíl ! Co je poliklinika, je celkem jasné, ale pečovatelský dům, to je bydlení pro starší lidi, kterí zde mají k dispozici (mohou si vybrat) určité služby, včetně lékařské péče, ale jde o lidi v zásadě soběstačné ! Takže, kdo "je mimo", prostě už si nedokáže obstarat své věci sám, není klientem pro pečovatelský dům. Já bych hledela na internetu a postupovala bych podle podmínek konkrétního domova důchodců, komunikace bývá celkem dobrá. Jsou domy, které přijímají klienty třeba s Alzheimerovou nemocí, ale je jich málo (těch domů).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.06.14 20:31
avatar

Jde o to, že ona osoba je samostatná, řídí auto, normální chodí, obslouží se. Bohužel jeho přítomnost narušuje rodinu a vztahy jeho syna, už rok slibuje, jak si zažádá o pečovatelák, a stále nic, prostě je mu dobře, když má uvařeno, uklizeno. Syn i manželka jsou z něj na prášky, neustále se jim motá do života, vytváří potíže, vyvolává hádky a prostě se chová jak blbec - naschvál.

Přímá otázka by tedy byla lépe položená, zda může syn zažádat otci o pečovatelák, i když je otec v pořádku.

Datum: 03.06.14 10:42

,,Pokud tomu rozumím,,chcete se zbavit tatínka ,který je údajně schopný se o sebe postarat,jen vám leze na nervy.Zajímalo by mne co to je narušování rodiny.

A hlavně čí ten dům je. A jak je velký.

To byste ho museli zbavit svéprávnosti a šoupnout ho do někam jinam.Ale pokus řídí auto atd...asi na to nevypadá. Já si myslím,že se ho chcete zbavit ,,jen proto,že má nějaký názor,který se vám nelíbí.A zabírá prostor.

Je šance tatínkovi nevařit ,nechat mu uklidit, službami,,pokud vás to zatěžuje. To mu navrhněte a uvidíte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.14 13:32
avatar

Dům patří napůl kamarádce a jejímu manželovi, normální rodinný domek, pánovi vyklidili jednu místnost, kde pobývá minimálně. Narušování rodiny je třeba narušování výchovy dvou malých dětí, nerespektování domluvených věcí, nemožnost soukromí, pán si po sobě neuklidí, doma moc s ničím nepomůže, ale neustále vyžaduje pomoc se svými aktivitami. Je velmi urážlivý. Bojí se ho nechat samotného doma, protože buď tam nechá šílený binec, nebo 10x volá s různými věcmi, co jsou dávno vyřešené, jen aby jim znepříjemnil návštěvu. Pána jsem viděla nekolikrát, a z jeho chování ke kamarádce opravdu vyplývá konfliktní a problémová povaha. Kamarádka má dvě práce a dvě malé děti, je kolikrát vysoko nad její síly ještě uklízet po dalším člověku, který se jen nechá vydržovat. Když se kamarádka konečně naštve a bouchne (že mu právě nebude vařit, prát atd.), tak je dva týdny klid a pak všechno při starém.

Teď je to prý o něco lepší, když si dupla, ale má strach, protože dlouhodobě se to nedá udržet.

Datum: 02.06.14 19:51
avatar

Tchyně je už úplně mimo, těžký Alzheimer a vše jí zařizujeme my. Nechceme ji nechat zbavit svéprávnosti, ale její myšlení a úvahy jsou už nulové. Pečujeme o ni s manželem, ale dohodli jsme se, že předem "výhledově" požádáme o umístění do domova seniorů. V případě, že by padla na nohy a my ji už nezvládli.

V domově seniorů byli velice vstřícní, vůbec jim nevadilo, že babču zastupujeme, nechtěli ani žádnou její plnou moc. Jen je zajímala výše důchodu a výše příspěvku na bezmocnost. Ony ty peníze jsou všude AŽ na prvním místě.

Ale jinak byli příjemní. Od podání naší žádosti nás zhruba 2 x do roka kontaktují, zda už nemáme zájem. Pokud zatím odmítneme, vedou nás v evidenci dál. Je to pro nás velká vzpruha, víme, že kdyby se něco zhoršilo, můžeme ji umístit do péče.

Co je ale zajímavé -mozek už nefunguje, babče je 89 let, ale ví, že je doma. Když jedeme třeba z vyšetření a přijedeme k vratům, začne vyrážet: doma...sme doma...Je to až dojemné. Proto jí chceme ten domov zachovat, dokud to bude možné. Jaga.

doplněno 02.06.14 21:27:

Chápu, že příbuzní by mu rádi pomohli, ale ta jeho děsná povaha, jak píšete, to všechno rozbije. Když tam de facto je "na návštěvě", odkud tedy přišel? Má někde možnost bydlení? Má možnost se někam vrátit? Že by ho ve vší slušnosti mohli poslat zpátky.

Pán je ale asi vykoukaný, dobře se mu u příbuzných žije, má péči a tak si nic nehledá a hnout se nechce. V tom případě poradit nedokážu. Snad jen koupit kafe "u žida".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.06.14 20:35
avatar

Děkuji, a nevíte, jak je to v případě, že je osoba v pořádku, obslouží se? Nahoře jsem se možná vyjádřila neúplně, ten pán by sám do pečovateláku chtěl, prý si odpočine, občas špatně chodí (ale auto řídí), ale skutek utek. Vzhledem k jeho povaze je delší soužití s rodinou syna zřejmě nemožné, znám manželku syna, ta vydrží jako býk, ale co je moc, je moc. Nemůže si doma ani odpočinout, neustále se motá do výchovy synů, dělá naschvály, problémy, a ani omluvit se neumí.

Je schopná mu jednoho dne postavit kufry za dveře, pokud nesplní svůj slib a nenajde si místo. Prý by zažádali i oni, ale nevědí, jestli to jde, když je pán relativně v pořádku.

doplněno 02.06.14 20:57:

Není ani jedno, ani druhé. Jen dlouhodobá "návštěva".

doplněno 03.06.14 13:42:

Bydlel, pokud vím, s bývalou manželkou, poté prodali byt a on tak nějak počítal s tím, že půjde k některému z dětí, aniž by se zeptal. Jedni vypadli rovnou, mají 2+1, druzí odmítli s tím, že ti třetí (tedy kamarádka a manžel), mají největší dům, tak se ho ujmou oni. Prakticky byli postaveni před hotovou věc a bylo hloupé mu říct, aby šel jinam...

Datum: 02.06.14 20:50

Tak jestli pán bydlí ve vlastním domě/bytě nebo je spoluvlastník bude problém...vystěhovat z bydlení v osobním vlastnictvím nejde

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 21:36
avatar

Takže vlastně celkem soběstačný člověk, ale jako dlouhodobá návštěva už těžko snesitelný. To je normální, každá návštěva se dříve nebo později omrzí. Nejdříve bych mu samozřejmě velmi šetrně sdělila, že je toho na vás všechny moc a takhle to dál nejde, aby u vás bydlel. Možná se bude cítit dotčený, ale to vy byste mohli být taky, s ohledem na jeho chování. Takže je čas věci řešit, najít pár tipů (domovů důchodců), telefonicky předjednat a pánovi pomoci tím, že ho tam doprovodíte a absolvujete jednání s ním. To bych viděla jako samozřejmé, vždyť on taky neví, co a jak a každý je rád za oporu druhých. Jinak že byste to vše zařídili "bez něj" a nechali ho někam odvézt, to nejde, ledaže by vás k tomu pověřil. Musíte mu pomoci situaci řešit, nedramatizovat, prostě se lidsky a v dobrém domluvit. Jde to, ale čím dále to budete odkládat, tím hůře. Až se jeho chování opravdu zhorší, jeho umístění se tím může zkomnplikovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.14 21:33
avatar

Jestli všemu dobře rozumím, tak by snad bylo schůdné, aby mladí vyzvedli přihlášku, sami vyplnili důležité údaje a tatínkovi dali podepsat. Pokud je při plném vědomí, měl by si žádat úplně sám, ale tento způsob je jistě také přijatelný. Prostě podpisem svoji žádost potvrdí. A bude vědět, že je v pořadníku.

Mám doma podobnou přihlášku, maminka už je úplně mino, už se nepodepíše a různé málo důležité papíry za ni roztřeseným písmem podepisuji já. S podpisem žádosti mám obrovský problém, protože ještě nedávno se mě ptala, jak dlouho mě to s ní bude bavit a jestli ji opravdu nechám doma. Ale to je jiný příběh...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.06.14 21:45
avatar

Je to opravdu těžké, on sám ten člověk často ani neví, co dál. Když je mu líp, tak by rád ještě zůstal mezi svými, ve známém prostředí, které tak uklidňuje . Jenže když je hůř, tak myslí spíš na to, že v nějakém ústavu by tolik "neobtěžoval". Ach jo, jednou to poznáme taky... teda jestli vůbec .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rady*
Datum: 03.06.14 11:29

Tiffany, máte naprostou pravdu. Říká se, že sytý hladovému nevěří a zdravý nemocnému také ne. To samé je v tomto případě, kdy mládí nechápe starého člověka. Pán je na návštěvě, proč? Zřejmě se sám bojí, že již vše nezvládne. Sice mluví o pečovatelském domě, ale na druhou stranu se bojí neznámého. Starý člověk nestíhá všechno pobrat a pochopit věci, které jsou pro mladé samozřejmostí. Tady vidím nedostatek trpělivosti a lásky. Jde o snachu, která se o tchána starat nechce. Má na to právo, ale je to smutné, moc smutné, protože pán hledal útočiště u syna.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rady*
Datum: 03.06.14 11:35

Možná to každá obec jinak, ale nejdříve by měl žadatel využívat služby, jako například vožení obědů a třeba úklid. Mít vyplněnou a odevzdanou žádost o přijetí do pečovatelského domu a čekat, až bude místo. Myslím, že pokud je to jedna osoba, bude jí to i sněkterými službami v peč. domě stát 4-5 tisíc + nějaké služby. Bydliště se prodlužuje každý rok, nebývá trvalé a také se každoročně zvedají ceny za tyto služby. Jde o to, aby člověku zůstalo dostatek prostředků na jídlo, jinak to doplácí děti, protože v takovém případě mají k rodiči vyživovací, či jak se tomu odborně říká, povinnost. Když supluje tuto povinnost stát, jedná se pak o přemístění takového starého člověka do DD nebo do LDN.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rady*
Datum: 03.06.14 11:36

Možná to má každá obec jinak, ale nejdříve by měl žadatel využívat služby, jako například vožení obědů a třeba úklid. Mít vyplněnou a odevzdanou žádost o přijetí do pečovatelského domu a čekat, až bude místo. Myslím, že pokud je to jedna osoba, bude jí to i sněkterými službami v peč. domě stát 4-5 tisíc + nějaké služby. Bydliště se prodlužuje každý rok, nebývá trvalé a také se každoročně zvedají ceny za tyto služby. Jde o to, aby člověku zůstalo dostatek prostředků na jídlo, jinak to doplácí děti, protože v takovém případě mají k rodiči vyživovací, či jak se tomu odborně říká, povinnost. Když supluje tuto povinnost stát, jedná se pak o přemístění takového starého člověka do DD nebo do LDN.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rady*
Datum: 03.06.14 11:37

Možná to má každá obec jinak, ale nejdříve by měl žadatel využívat služby, jako například vožení obědů a třeba úklid. Mít vyplněnou a odevzdanou žádost o přijetí do pečovatelského domu a čekat, až bude místo. Myslím, že pokud je to jedna osoba, bude jí to i s některými službami v peč. domě stát 4-5 tisíc nějaké služby. Bydliště se prodlužuje každý rok, nebývá trvalé a také se každoročně zvedají ceny za tyto služby. Jde o to, aby člověku zůstalo dostatek prostředků na jídlo, jinak to doplácí děti, protože v takovém případě mají k rodiči vyživovací, či jak se tomu odborně říká, povinnost. Když supluje tuto povinnost stát, jedná se pak o přemístění takového starého člověka do DD nebo do LDN.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: rady*
Datum: 03.06.14 11:38

Možná to má každá obec jinak, ale nejdříve by měl žadatel využívat služby, jako například vožení obědů a třeba úklid. Mít vyplněnou a odevzdanou žádost o přijetí do pečovatelského domu a čekat, až bude místo. Myslím, že pokud je to jedna osoba, bude jí to i s některými službami v peč. domě stát 4-5 tisíc + nějaké služby. Bydliště se prodlužuje každý rok, nebývá trvalé a také se každoročně zvedají ceny za tyto služby. Jde o to, aby člověku zůstalo dostatek prostředků na jídlo, jinak to doplácí děti, protože v takovém případě mají k rodiči vyživovací, či jak se tomu odborně říká, povinnost. Když supluje tuto povinnost stát, jedná se pak o přemístění takového starého člověka do DD nebo do LDN.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.14 13:50
avatar

Pán postavil syna před hotovou věc, aniž by se ho aspoň zeptal. A představte si, že přijdete z práce domů, za hodinu jdete do druhé práce, chcete si odpočinout, a ono to nejde, protože kolem Vás někdo schválně chodí, abyste věděl, že on je nespokojený. Očisti po sobě záchod? Leda ve snu. Dětem řeknete a), pán řekne b) a očekává, že bude podle něj. Mluví na ně sprostě. Uvaříte, on ohrne nos, že to nejí, jde si uvařit sám, ani po sobě neumyje nádobí. Pere se mu, žehlí vaří, on je přesto stále s něčím nespokojený. Do obchodu chodit nechce, protože by musel ráno vstávat, a když to kamarádka kvůli práci nestihne, tak dostane nadáno, že nejsou čerstvé rohlíky. Takhle bych mohla pokračovat hodinu.

To není nepochopení a trpělivost, pána jsem sama viděla a rozhodně to není chudák pohádkový dědeček, na kterého jsou všichni zlí.

Od: rady*
Datum: 03.06.14 15:43

Nevím, zda to má dnes ještě cenu:

Dědova mísa - báseň

- syn chce svému otci udělat dřevěnou mísu, aby nerozbíjel nádobí. Tím ho však uráží. To si ale uvědomí až v okamžiku, kdy mu jeho malý syn řekne, že až bude taky tak starý, udělá mu také takovou mísu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.14 16:29
avatar

Ach jo, rady má určitě pravdu, ale fakt je, že s pánem se evidentně (hygiena) nedá vydržet a stejně tak se nedá čekat, že se situací nějak pohne on sám, na to bych nevsadila ani korunu. Takže je to na mladých, aby vyhledali vhodný domov důchodců (na pečovatelský dům to nevidím, pán nebude schopen si obstarat nic), podle ceny, vzdálenosti atd., projednali s pánem (hlavně by měl zasáhnout syn), vyplnili s ním a podali přihlášku a čekali. Obědy si může zatím nechat dovážet tam, co je nyní, aspoň nebude nadávat na kuchyň nešťastné snachy . Různé služby, úklid, holení, hygiena atd. jak píše rady, najdete na internetu u Vašeho města. Funguje to dobře, je to vlastně i forma společenského styku, k cizím se někteří lidé chovají lépe, než k vlastním a připraví se tak na změnu prostředí, do DD.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.