Čím nahradit sladkosti?

Od: Datum: 04.05.14 17:15 odpovědí: 17 změna: 05.05.14 12:22

Dobrý den,

už zhruba druhým rokem dodržuji vcelku zdravý jídelníček - žádná smažená jídla, fast food, omáčky nebo bílé pečivo, místo toho jím kvanta zeleniny, z masa jen drůbeží nebo ryby a klasické přílohy jako kuskus, pohanka, celozrnná rýže atd. Jsem spokojená, chutná mi. Mám však stále zásadní problém s tím přestat jíst sladkosti. Musím si zkrátka po každém jídle dát ještě něco sladkého, je to jako automatický reflex. Zkoušela jsem to nahradit ovocem nebo saláty, ale i po nich si to sladké ještě nakonec musím dát. Když jsem zkoušela možnost nemít doma nic, co by mě lákalo, tak jsem byla dost podrážděná a v podstatě jsem myslela jen na to sladké, protože jsem na něj měla neuvěřitelnou chuť. Je mi jasné, že to hraničí s docela vtipnou závislostí, ale ráda bych se toho zbavila nebo to alespoň zmírnila. Mohli byste mi proto prosím poradit, čím sladké nejlépe nahradit nebo čím zahnat chuť? Je možné, že tělu s vyloučením určitých potravin něco chybí a tímto si to kompenzuje?

Budu ráda za všechny odpovědi a názory.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.05.14 17:17
avatar

Zkuste třeba sušené ovoce, to je sladší než normální

doplněno 04.05.14 17:24:

Nebo něco s medem

Ohodnoceno: 1x
 
Od: candygirl
Datum: 04.05.14 17:56

Je pravda, že med je výborný, ale ten kupujeme přímo od včelaře jen v létě. Medem ze supermarketů si nejsem moc jistá.

Každopádně sušené ovoce znovu dokoupím :)

Datum: 04.05.14 17:33
avatar

Tak říká se, že tělu chybí sacharidy, tak jich máte v jídelníčku možná málo?

Nicméně - já nejsem dietář, neumím to, jím úplně všechno - takže vím, že to musím kompenzovat pohybem. S tím sladkým po jídle (jen oběd) to mám úplně stejně.. ale stačí sušenka, fidorka nebo čtvereček čokolády. Já bych si to být Vámi neodpírala, pokud toho nejsou hromady..

doplněno 04.05.14 17:38:

Tak musím říct, že žvýkačka třeba mé tělo neošulí a vysokoprocentní čokolády? Nejsou sladké, takže je pro mě úplně zbytečné je jíst.. vůbec to chuť po sladkém neuspokojí, dokonce naopak.. Zlatý čtvereček Milky :D

doplněno 04.05.14 17:53:

:D Zrovna jsem se dívala na jedno video..komentář od 5:28 - http://www.stream.cz/zpatkyna…001931-jak-vybehat-kila-venku - mluví tam přesně o těch přílohách a sacharidech, že je bez nich chuť na sladké.. Nicméně já třeba opravdu můžu sníst hrnec rýže nebo těstovin a to sladké si musím dát stejně..

Ohodnoceno: 2x
 
Od: candygirl
Datum: 04.05.14 18:06

Taky jsem to nijak nehrotila, dokud z toho v poslední době nezačaly být cukrový paláce :) Všimla jsem si, že sladkýho během dne zhltnu mnohem víc než dřív a bohužel už si ani nehlídám, aby to byly pokud možno "kvalitnější" věci jako müsli atd.

Žvýkačka je u mě taky marná :D

Připadá mi, že sacharidů mám dost, ale ještě si to zkusím porovnat s tím, co teď jím, a každopádně děkuji za vodítko.

Od: claire*
Datum: 04.05.14 17:34

Možná si dáváte moc malé porce příloh, ale spíše máte závislost na cukru. Vtipné to ani není, v podstatě je to závislost jako každá jiná, i když méně nebezpečná než u alkoholu nebo tvrdých drog ;) Zkuste si po jídle dát nějaké žvýkačky (bez cukru!) s ovocnou příchutí. Žvýkání by mohlo tu hroznou chuť na sladké trochu obelstít a navíc je prospěšné :) Případně také postupně zmenšujte porce sladkého a dbejte na kvalitu sladkostí (vysokoprocentní čokoláda, nepolévané a neslepované sušenky atp.)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: candygirl
Datum: 04.05.14 18:13

Opravdu to má rysy jiných závislostí a vadí mi, že už to má vliv i na moji naládu.

Budu se držet té kvality, jak píšete, a snad budu zas schopná odolat babiččinu geniálnímu pečení a nesežeru půlku pekáče na posezení :) Děkuji za odpověď.

Jen ještě - jaké nepolévané a neslepované sušenky jsou vhodné?

Datum: 04.05.14 18:56
avatar

Já si müsli nekupuju, dělám si je sama z ovesných vloček. Opražím je na sucho (samotné chutanají skoro jako oříšky) a doplňuji tím, nač mám právě chuť nebo tím, co mám doma. Většinou ovoce a bílý jogurt Hollandia.

Mám-li chuť na sladké, přidávám trochu medu, ale většinou mi stačí pár lžiček opražených vloček s troškou hrozinek nebo kostička 70% čokolády.

Z toho, co uvádíš, se mi zdá, že máš málo sacharidů. Zkus se ještě zamyslet nad skladbou jídelníčku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: candygirl
Datum: 04.05.14 21:53

To zní velice dobře, děkuji za nápad. Sacharidy pořeším :)

Od: claire*
Datum: 04.05.14 19:08

Můžu Vám doporučit třeba BeBe. V polevách nebo náplních sušenek najdete spoustu nekvalitních tuků, další nadbytečný cukr nebo umělá sladidla, barviva a konzervanty - naprosto zbytečné a dokonce i škodlivé látky. Proto jsou lepší obyčejné sušenky :) Rozhodně si nekupujte nic "dia", to vážně ne. Není to dietní, není to na hubnutí a není to dobré ani pro diabetiky, pro které je to určeno. Jen to stojí spoustu peněz. Příjem cukru je opravdu třeba omezit, nevymlouvat se, že "tohle mi nestačí" nebo že "to nejde". Nadbytek cukru jednat kazí zuby, jednak zadržuje vodu v těle, ztěžuje léčbu různých onemocnění (plísňových nebo kvasinkových), působí nadýmání a samozřejmě se po něm přibírá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: candygirl
Datum: 04.05.14 21:58

Přesně z těchhle důvodů s tím chci něco dělat a necpat do sebe něco, co nepotřebuji a co může případně škodit. Moc Vám děkuji za rady.

Datum: 04.05.14 19:04
avatar

Vyzkoušejte hořčík, ale v nějaké formě, kterou tělo využije (ne šumivé tablety), např. Magnesium Lactici z lékárny. Mně trochu pomáhá snižovat chuť na sladké. Taky s tím bojuju, už od dětství. Nesnažím se ale nijak úporně - zjistila jsem totiž, že pokud jsem doma, nemám shon, nemusím lítat po městě apod., tak se ta chuť rapidně snižuje. Jsem schopná víkend bez sladkého vydržet, ale pracovní den ani pár hodin. Takže si říkám, že to to tělo asi potřebuje... Když je to hrozné, dám si dost sladký čaj, třeba i půl litru - ono těch půl litru sladkého čaje má méně cukru než to sladké, které spásám celé najednou (čokoláda, pytlík bonbónů). Takže je to jakýsi výběr z menšího zla :-D nebo bílý jogurt s kakaem. A když je zle, tak karamelové sušenky. Je to kalorická bomba, ale perfektně zasytí, takže jich spráskám pár a chuť přejde.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: candygirl
Datum: 04.05.14 22:03

Ha, tak to mám přesně naopak - pokud jsem doma, chuť na sladké rapidně stoupá, možná proto, že mám víc času nad ním přemýšlet. To už očividně není věc potřeby, ale závislosti :D

Slyším poprvé, že by hořčík ovlivňoval chutě, ale prospěl by mi i z jiných zdravotních důvodů, tak zkusím dohledat víc :)

Datum: 04.05.14 20:04
avatar
Jste prostě závislá potřebujete odvykacku Cukr ovlivňuje určité centra v mozku podobně jako třeba nikotin, takže ničím nez zase cukrem nahradit nelze. Mozek můžete ale oblbnout nějakým ovocem, to se ale nebude zas líbit vaším chutovym buňkám. Sacharidy ty komplexní vám určitě nechybí, to by jste se cítila pořád unavená a cukr je stejně jenom zdroj okamžité energie, protože energie která se nespotrebuje ihned, ukládá se do tuků. Cukr je prostě jed a do jídelníčku vůbec nepatří.
Ohodnoceno: 3x
 

 

Od: candygirl
Datum: 04.05.14 22:16

To zní bohužel velice logicky. Tudíž, jestli jsem to pochopila správně, podle Vás - nenahrazovat cukr ničím, zkrátka se odnaučit po každém jídle mlsat sladké. To bude práce :)

Datum: 05.05.14 09:39
avatar
Hormon štěstí serotonin lze nepřímo dodávat tou správnou stravou, on se pak syntetizuje sám. To je ovoce zelenina, celozrnné výrobky, datle, ořechy, některé maso atd. Organismus pak udržuje stabilní hladinu a jak známo, všeho moc škodí. Alkohol, kofein, cukr, čokoláda tuto hladinu zvýší velice rychle ale má krátkodobý účinek. Člověk to pak potřebuje častěji a častěji, více a více AZ je pak z něho třeba alkoholik a důsledky jsou přesně opačné-deprese. Serotonin je neurotransmiter, prenasec nervových vzruchu a tou zdravou stravou máte vyrovnanou hladinu, ale tím cukrem si to kazite. Cukr do jídelníčku nepatří, stejně jako sůl, mouka, mléko atd.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.14 11:04

Já jsem si koupila Stévii a jak mne chytne chuť na sladké utrhnu si kousek lístečku a sním ho. Je sladký a je mi OK..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.05.14 12:22

jo, tak tohle znám :D

úplně odbourat se mi to nepodařilo, dělám to tak, že nevytvářím zásoby sladkostí (nesmím mít nic po ruce), cestou do práce si každý den koupím malou rozinkovou deli a tu po obědě zbouchnu :) a na žravku mám vždycky po ruce sáček lískáčů nebo mandlí :)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.