Super drazí pacienti

Od: Datum: 02.05.14 19:10 odpovědí: 20 změna: 05.05.14 18:39

Ahoj. Dnes jsem četl článek v novinách, kde se psalo o tom, že VZP má nejdražšího pacienta, co trpí hemofilií a stojí 58 milionů korun ročně a dalších asi 20, u kterých to stojí asi 200 milionů celkem. Otázka zní. Jsou to rozumně utracený-proinvestovaný finance? Nejsou to přímo vyhozené peníze? Slyšel jsem prohlášení, že by se jeden občan radši nechal utratit, než marnit prachy za léčbu, která k ničemu nevede a tím je věnovat pro ty, u kterých to má smysl. Prosím, nesuďte mě. Je do jen dotaz na nějaké téma. Dík.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.05.14 19:18
avatar

Když se jedná o cizího člověka, je to jiné, než kdyby se jednalo o někoho nám blízkého. Zvláště pak, když by to bylo dítě. Každý by řekl, kolik peněz cpe stát do nepřizpusobivých a na nemocné peníze nemá. Těžko soudit. *ee* Ikdyby pojišťovnma tyhle peníze do podobných pacientů neinvestovala, roztočila by je stejně a nikdo by z nich nic neměl, jen pár bratříčků. "Já na bráchu. . ."

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.05.14 19:19

A co jako? Tihle že stojí daňové poplatníky nějaké peníze? Nenechte se vysmát. Jsou jiní, zdraví a řádově dražší.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.05.14 19:21
avatar

Problém je v přemršrěných cenách léků s tím by bylo třeba něco udělat. Většina nákldů jde při léčbě na ně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 12345*
Datum: 02.05.14 22:38

Jo léky jsou drahý, ale někdo musí zaplatit ty lidi co dělají výzkum léků+spotřebu materálu+provoz laboratoře, pak ty lidi co ty léky vyrábí+materiál+laboratoř, to je taky práce, kterou nemůže dělat každej debil, takže se těm lidem musí fakt zaplatit, to že doktoři dostávají poukázky a výhody z prodeje určité značky léku je drobnost která neovlivní nějak moc cenu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.14 19:42
avatar

Problém je, že toto nestála léčba, vlastně stála ale něco si hrábla nemocnice, něco farmaceutické firmy něco ten a něco onen. Kolik opravdu stály léky? To se nikdo nedozví. Přemýšlela jsem kolik by byla cena léku který beru já, injekce, školení s pohoštěním, 1x za 3 měsíce asistentka firmy aby se zeptala jak jsem spokojená, dárky-spousta drahých dárků. Změna injekčních stříkaček a tím pádem jiné aplikátory, že by ty staré někdo chtěl zpět, ani náhodou a za 6 let toto proběhlo již 2x, prostě se stříkačky vyrobí tak aby musel být nový i aplikátor. Proč ne? ZP to platí. No a pak vám spočítají, že vaše léčba je drahá. Utratit?, jo asi by spousta těch zatím zdravých tleskala a to zrovna já jsem zastáncem euthanasie. Ovšem rozhodně ne proto, že léčba je drahá.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 02.05.14 20:07
Problém je v tom, že tu máme penězokracii. Vše ovládají peníze. Někdo se na 10 000 nadře jako vůl, někdo je dostane za nic a FED či ČNB si je prostě vyisknou.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.14 20:48
avatar

TRo Humbucker-položím Vám obdobnou otázku.

Je lepší léčba feťáka,alkoholika či gamblera,kterou zaplatí zdr.pojišotvna.nebo léčba diabetika, Bechtěrejevika nebo další "co si za to můžou sami" a mnohdy dají za léčbu třetinu možná i víc ze svých příjmů?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 12345*
Datum: 02.05.14 22:01

Tak to je hnus, utratit nemocnýho člověka. Ale něco jinýho je kdyyž si o to sám řekne, že chce utratit, nebo potrat malýho děcka. Jasně že to zní hnusně, že léčba stála několik milionů, ale je to člověk. Takovej názor mám i na zvířata, s tím rozdílem, že si o to neřekne ale rozhodne o tom majitel i veterinář.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.14 08:51
avatar

A hele. Tady pokládá dotaz nějaký ekonom.

Tak za prvé. Lidi přece nemůžete přepočítávat na peníze a život se nedá nacpat do ekonomických tabulek.

Za druhé : Kultura národa se pozná právě podle toho, jak se dokáže postarat o své nemocné. Z tohoto hlediska jsme na tom docela slušně.

A za třetí, kultura národa se dá poznat také podle toho, kolik lidí zdravotní systém zneužívá. A tady tedy máme dost velké minus. Příživníky nedokážeme ze systému vyšoupnout. Osobně znám jednoho notorického opilce, který nikdy pořádně nepracoval, jednou se opil tak, že zůstal ležet ve sněhu. Dostal trombozu do nohy a zápal plic, tři měsíce se válel po nemocnicích a jeho léčení stálo přes dva miliony. Teď je v invalidním důchodu, bere jen 8000 a brečí že prý co to je? Jak prý s tím má vyžít? Všichni kradou a mu dají jen 8000? Škoda slov.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: cobrak*
Datum: 03.05.14 12:17
Napíšu k tomu toto. Náš systém zdravotního pojištění je založený na solidaritě. Všichni do něho přispíváme a Ti,kteří jsou nezávisle na jiných nemocní,z něho čerpají. To znamená,že já i Vy platíme stejně,ale když si já zlomím nohu, čerpám peníze i z Vaší pojistky. V americe je to jinak,tam je to přispívání dobrovolné,ale když někdo neplatí,něco se mu stane,tak si to platí sám a je to taková palba,že v nemocnici za operaci slepého střeva nechá půlku jmění. Když naopak Vy pojedete autem,nabourate,poletí pro Vás vrtulník,půl roku budeme na ARu a dva roky budete rehabilitovat po ústavech,tak budete rád,že to u nás funguje tak,jak to funguje.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 03.05.14 12:44
avatar

Ještě jedna otázka: která léčba k ničemu nevede? Jistě jsou pacienti, u nichž je naděje nízká, ale nadějě a výsledný efekt jsou různé věci. A zrovna hemofilik je pacient, který vyžaduje trvalou a drahou léčbu, ale ta je efektivní; on musí být sice stále ve střehu a nebude nikdy mít život stejný jako zdravý člověk, ale nicméně jeho život je hodnotný, konec konců ani zdravý člověk nevyužívá všech potenciálních možností svého zdravého těla, i když by mohl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.14 22:15
Zdravím. Místo mě odpoví Karel Ladislav Kukla: "Tato doba plná hesel a ziskulačnosti není bohata na útlocitné lidi. Jaký tedy div, že dnes, kdy lidstvo zbavené jemnocitu hází přes palubu otázky platonismu a altruismu, že tyto postavy v tomto velikém životním shonu za materialismem jsou strženy do duševní bídy..."
doplněno 04.05.14 09:25: Babkozov: Tento výrok je z dob po rozpadu monarchie a máte pravdu, že je nadčasový ;).
Chtěla jsem jím poukázat na to, že mnoha lidem schází humanitní cítění, které potlačil materialismus. Takže nepřímo rada tazateli, jakým směrem začít uvažovat namísto úvahy přímo k tématu...
Takže - sebevědomí zpět - pochopila jste velmi dobře. Spíš bych se měla omluvit, že má odpověď není standardní odpovědí, ale spíše povzdechem... :( M
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.14 07:13
avatar

Moklous, vzala jste mi poslední zbytky sebevědomí. Asi jsem úplně blbá, protože z toho, co píšete, citujete, nerozumím ničemu. Vůbec! *zed* Moc by mě zajímalo, kdy pan Kukla tahle slova vyřkl. Ve které době? Vždycky byla "dnešní doba". Vždycky! Proč byly války? Proč byly krize? Proč byl socializmus? Kapitalizmus? Každá "dnešní doba"? Protože to chtěli útlocitní lidé? Ne! Vždycky za vším byla touha po zisku, po moci. *hej* Naopak si myslím, že nikdy se o nemocné a postižené stát nestaral tak, jako v dnešní době. Nikdy! Byla někdy doba, o které by se dalo říci, že nebyla "stržena do duševní bídy"?

doplněno 04.05.14 11:50:

Miklous ;) pohoda *pusa*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.14 13:10

Ahoj. Souhlasím s kolegou Cobrakem, že náš systém péče o občany je postaven na docela jiném pojetí péče, financování a placení než třeba v takových USA. V každém tom systému jsou určitě hodně velké rezervy v té péči o pacienty a ve správném nakládání s vybranými financemi. U nás po převratu vzniklo mnoho zdravotních pojišťoven. Skoro každá si pořídila za prachy určené pro léčení svých pacientů domy. Některé dokonce paláce. |A dnes je například VZP v Jablonci n N. opouští (budova se už 2 rok prodává) a stačí ji pár pronajatých kanceláří v hotelu CORSO, na náměstí naproti radnicí. Některé se po čase spojily s jinými. Mnohými podobnými operacemi bylo vyvedeno spoustu peněz z vlastní péče pro pacienty. Nemůžu si pomoct, ale neviditelná ruka trhu v téhle situaci moc nepomohla. A proto, když máme jeden systém Sociálky (pravda, i tady se dost kradlo) , Policii, Hasiče, ŘSD, Poštu, měla tu být nadstandartně hlídaná i ta VZP. Jistě, i třeba na té státní Poště je spousta rezerv v rozumném hospodaření. Generálního ředitele odvolali a toho hňupa, co ty všecky hlouposti a lumpárny vymýšlel a prosadil udělali jeho nástupcem. Místo, aby státní Pošta sloužila občanům, tak chce pozavírat mnoho svých poboček. Nebo svou funkci předává na obce, hospody a soukromé krámky. Oni všichni nemají ,,podnikat,, , ale v první řadě sloužit! Nemusí mít zisky k rozdělení nějakým akcionářům. Vše má jít k jejich rozvoji a zlepšování servisu občanům. Nebo to má být jinak?

Od: ruze®
Datum: 04.05.14 20:30
avatar

Jen by mně zajímalo,kteří finanční ,,experti,,takovou sumu spočítali a jestli je opravdu reálná.Zdá se mi,že po revoluci všechny ceny vylétly do astronomických částek,které snad ani nemůžou být pravdivé.Za co jiného by si jinak pojišťovny postavily takové paláce? Nemyslím jen VZP.

doplněno 04.05.14 20:33:

A navíc, proč se neustále dělají různé sbírky na nemocné děti,na operace v cizině,na rehabilitační pomůcky pro postižené atd.,atd., proč to tedy pojišťovny neplatí,když do nich dáváme peníze všichni-vlastně skoro všichni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.05.14 21:34

Zdravotní pojišťovny tu máme 21 let a stále někteří nevědí jak fungují a jak jsou financovány.

Obdivuhodné.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 04.05.14 22:31

Ahoj. Tvůj machrovní příspěvek je obdivuhodný, ale že by jsi sem přidal něco k informování běžné veřejnosti?

Datum: 05.05.14 07:54

Zdravotní pojišťovny vybírají pojistné způsobem a ve výši stanovené zákonem. Na provoz jim z tohoto vybraného pojistného přísluší podíl stanovený zákonem (dnes cca 2%). Zbylých 98% dle zákona zaplatí za zdravotní péči. Vybrané pojistné jim nepatří, jen ho spravují. Žádná zdravotní pojišťovna nikdy nebyla zadlužená, jak často lhou novináři. Dluh byl na účtu veřejného zdravotního pojištění a ten pojišťovny obsluhují dle zákona a mnoho toho ovlivnit nemohou. Provoz hradí i paláce si staví z těch 2% pojistného.

Zná snad někdo efektivnější finanční instituci? Režie pojištění aut je 25 až 40%. A tam jde o stupidní plechy.

Všechny žvásty o palácích a dluzích jsou placená propaganda s cílem privatizace (tedy rozkradení) těch 200 miliard ročně, které do zdravotnictví jdou. Někteří naši milí milardáři se na ně třesou. Chtějí zavést model, kdy vybrané pojistné je majetkem pojišťovny, ta s ním udělá, co uzná za vhodné a pokud náhodou něch zbyde, použije to na hrazení zdravotní péče.

Optimální model potom pro ně je vlastnit pojišťovny i nemocnice. Takový malý komunismus (ovšem jen pro zúčastněného miliardáře).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.05.14 15:48

Ahoj. Hm. Moc hezky vypracovaný elaborátek. A ty 2 (dvě)% platí od samého začátku fungování zdravotních pojišťoven? Nebylo to v počátcích nastaveno nějak jinak? S jiným podílem pro hrazení zdravotní péče? Dík za doplnění.

Datum: 05.05.14 18:39

VZP měla na začátku snad 2,5% a sama si to procento snižovala, malé pojišťovny měly asi 3%.

I tak je to o řád jinde, než u soukromých institucí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.