Zasada ochrany prav nabytych v dobre vire

Od: Datum: 30.04.14 23:01 odpovědí: 4 změna: 01.05.14 10:54

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na jednu informaci ohledně práva. Potřebuji vysvětli nejlépe na příkaldu zasadu ochrany prav nabytych v dobre víře. Není mi jasné, co si pod tím představit.

Předem děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 30.04.14 23:23
Zdravím. Dejme tomu, že jste koupila oplocený pozemek a ten užíváte po dobu dvanácti let. Pak přijde soused a ten Vám řekne, že plot pozemku je postaven špatně a že uživate protiprávně jeho díl. Tak má smůlu. Vy užíváte pozemek v dobré víře, že je Váš víc jak deset let a proto by případný spor prohrál. M
doplněno 01.05.14 11:34: Andelck: Nejsem právník, ale uvedla jsem příklad ze života. Obdobný případ jsme měli v rodině a právě díky tomu, že právník poukázal na tento zákon naši příbuzní onen spor (s částí pozemku) vyhráli.
Jak jsem psala, nejsem právník a třeba tento příklad není ideální, možná vložíte lepší. ;) M
doplněno 01.05.14 12:10: Pokud něco získáte legálním způsobem např. koupí máte tuto věc v držení a pečujete o ní v dobré víře, že jste vlastníkem této věci. Může dojít k situaci, kdy se přihlásí někdo jiný, že je majitelem. Pak záleží na tzv. vydržecí lhůtě - která je u movitých věci 3 roky a u nemovitostí 10 let. Pokud je lhůta vašeho držení delší, pak jste ji vydrželi a jste jejím právoplatným majitelem. Podmínkou ale je právě její nabytí a držení v dobré víře (to znamená, že jste nemohli předpokládat, že věc má jiného majitele). ;) M
Nevím, jestli NOZ nepohl se lhůtami.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 23:42

Tak tohle je zrovna případ, kdy ochrana nabytí v dobré víře není nad právem skutečného vlastníka. *smich*

Zkus to ještě jednou. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.04.14 23:50
avatar

Koupíte věc, která se ukáže být kradená. Pokud ji nekoupíte na parkovišti nebo v zaplivané zastavárně, tak vám většinou uvěří, že jste nevěděl, že je kradená a neseberou vám ji. Protože jste jednal v dobré víře, že prodávajícímu skutečně patří.

doplněno 01.05.14 11:35:

Ano, pravda, až po 3 letech.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 01.05.14 10:54

Bona fide je kategorie právní i mravní, psychická (nepoctivost, důvěra, slušnost, dobro, zlo), subjektivní, objektivní stránka. Bylo to jak v OZ, tak najdeme v o.z. Ne všechna jednání člověka lze zahrnout strikně pod právo, vyjmenovat. To už se dostáváme do teorie. Definici asi nenajdeme. Ale povídání o ní, k nastudování je na intu dosti. Bere se, že člověk je zásadě dobrý(?). Dávat příklady dost dobře nejde, co k tomu by řekl soud? Jak to může laik vědět, jak to dopadne (ani právníci ne)? Takže jak to bude podle o.z. uvidíme až podle rozhodnutí. Popř. pohledat starší rozhodnutí pro orientaci.

doplněno 01.05.14 11:12:

Rumicek, to není zrovna dobrý příklad, původní vlastník si takovou věc pozná a vaše dobrá víra jde ..., vlastnické právo je výš a nic nedostanete, lhůta do tří let. Vizte o.z.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.