Co je to vydržení?

Od: Datum: 29.04.14 14:47 odpovědí: 2 změna: 29.04.14 17:06
avatar

Zdravím, může mi někdo prosím, prosím JEDNODUŠE vysvětlit, co to znamená vydržení? Je to pojem z oblasti práva, ale nějak nechápu všechny ty definice na internetu... A když už se ptám, jaký je rozdíl mezi řádným vydžením a mimořádným vydržením v Novém občanském zákoníku? Díky moc všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.04.14 15:04

Jedná se o pojem z oblasti vlastnického práva. Často se jedná třeba o pozemky, či nemovitosti. Pokud užívám nějaký pozemek v dobré víře, že je můj a pak se po čase třeba příjde na to, že trřeba chybou zaměření je to pozemek jiného vlastníka, tak lze požádat soud o Vydržení vlastnického práva a soud pak může vlastnické právo přiznat mě. Další možnost je, že když budu deset let obhospodařovat pozemek jiného vlastníka, který ale o něj nejeví zájem, pak lze opět sout požádat o vydržení vlastnického práva.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 29.04.14 17:06
avatar

Také zdravím. Anzi, zde je to popsáno celkem přehledně. Viz: http://www.chatar-chalupar.cz…k-vydrzeni-vlastnickeho-prava

Udělala jsem Vám výpis toho nedůležitějšího:

Vydržení je jedním ze způsobů nabytí vlastnického práva. Účelem vydržení je poskytnutí právní ochrany tomu, kdo věc dlouhodobě užívá v dobré víře, že je jejím vlastníkem. Vydržením se tak mění faktický stav (držba) na stav právní neboť po uplynutí stanovené doby a při splnění dalších podmínek se z držitele stává vlastník. Nový občanský zákoník ponechal vydržecí lhůty stejné (movité věci tři roky, nemovité deset).

Řádné vydržení: Drží-li poctivý držitel vlastnické právo po určenou dobu, vydrží je a nabude věc do vlastnictví. Nepoctivost předchůdce nebrání poctivému nástupci, aby počal vydržení dnem, kdy nabyl držby."Nově je tak institut vydržení podmíněn držbou poctivou, kdy držitel má z "přesvědčivého důvodu" za to, že mu náleží právo, které vykonává, aniž by rušil právo jiného (ust. § 992 NOZ).

Mimořádné vydržení :

Při mimořádném vydržení se do popředí dostává výjimečně dlouhá doba, po kterou držba vlastnického práva trvá, a to za předpokladu, že držiteli nebyl prokázán nepoctivý úmysl. V ustanovení § 1095 uvádí, že držitel vydrží vlastnické právo, uplyne-li doba dvojnásobně dlouhá, než jaké by bylo jinak zapotřebí, a to aniž by musel prokázat právní důvod, na kterém se jeho držba zakládá. Uvedený závěr ovšem neplatí, pokud se držiteli prokáže nepoctivý úmysl (např. lest či podvod). Předpokladem mimořádného vydržení je tedy u věcí movitých 6 let a u věcí nemovitých 20 let.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.