Cizí aktivity na pronajatém pozemku

Od: Datum: 28.04.14 22:20 odpovědí: 3 změna: 28.04.14 23:44
Dobrý večer,
spolek,který zastupuji,si za účelem sportovní aktivity dlouhodobě za úplatu pronajal pozemek.
Nyní má další spolek zájem využívat část pozemku, který my sice aktivně nevyužíváme,nicméně je součástí naší dohody s pronajímatelem.
Rád bych věděl,zda pronajímatel může disponovat svým pozemkem dle své libosti, i když ho pronajal.
Dle mého názoru ne,ale náš právní systém skýtá plno překvapení.
Díky za odpovědi.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.04.14 22:44
avatar

To nelze říct. Záleží na formulaci smlouvy kterou mezi sebou máte uzavřenou. Na jak dlouho byla smlouva uzavřena, jaké jsou povinnosti pronajímatele a jaké povinnosti má nájemce. Jakým způsobem je možné smlouvu předčasně vypovědět buď z Vaší nebo jeho strany. Pokud tam cokoliv není uvedeno, asi by se daná otázka měla řešit v souladu s občanským zákoníkem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.14 22:48
Uzavřena dlouhodobě,bez jakýchkoliv uvedených závazků z jedné či druhé strany.
Předčasná výpověď pouze dohodou obou stran.
Tady ale nejde o výpověď.
doplněno 28.04.14 22:50: Dlouhodobě,na určený počet let.Nikoliv na neurčito.
Datum: 28.04.14 23:44

OZ, § 2205, písm. c: Nájemní smlouva pronajímatele zavazuje zajistit nájemci nerušené užívání věci po dobu nájmu.

OZ, § 2212, odst. 3: Bude-li nájemce rušen v užívání věci nebo jinak dotčen jednáním třetí osoby, má právo na přiměřenou slevu z nájemného, pokud takové jednání třetí osoby pronajímateli včas oznámil.

Ten druhý spolek by neměl jednat s majitelem pozemku, ale měl by jednat s vámi (spolkem=nájemcem), zda mu umožníte používat část pozemku, za který nájem platíte. Pokud to druhému spolku umožníte, je nutné to oznámit majiteli. Také odpovídáte za případné škody, které by tam druhý spolek způsobil. Pokud se tam druhý spolek nacpe jen tak, máte právo je vyhodit.

Pokud druhý spolek jedná s majitelem pozemku a majitel se vám na váš pronajatý pozemek snaží druhý spolek "nacpat", pak nejedná správně. Pokud daný kus pozemku nepoužíváte, můžete uzavřít novou smlouvu s majitelem a pronajmout si jen potřebnou část pozemku, zbytek ať pronajme někomu jinému. Pokud to není možné např. z hlediska přístupu na jednotlivé části pozemku, jeho údržby, používání zázemí apod., můžete souhlasit s tím, že na žádost majitele pozemku umožníte druhému spolku pohyb na pronajatém pozemku, ale můžete požadovat slevu z nájemného.

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.