Odlet do Anglie

Od: Datum: 05.11.12 16:30 odpovědí: 4 změna: 06.11.12 12:36

Dobrý podvečer chtěla bych se zeptat máme možnost s přítelem odjet za prací do Anglie. Já bych teda zatím nepracovala protože máme půlročního syna. ale chtěla bych se zeptat jak je to s mateřskou chodila by mi na učet normalně do anglie? a co lekař pro malého? nebo jak to chodí? mate skušenosti? jaké to tam je na uřadech nebo u lékařu? jak se chovají? k cizincum teda myslím k Čechum?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.11.12 18:17
avatar

Vzhledem k synově věku odhaduji, že jste peněžitou pomoc v mateřství (PPM, dávka nemocenského pojištění, vyplácí OSSZ ), na niž jste měla nárok po dobu 28 týdnů, už dočerpala, a že slovem "mateřská" míníte rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka, vyplácí úřad práce).

Od 1. ledna 2012 je podmínkou pro přiznání i výplatu RP je bydliště oprávněné osoby (Vás) i dítěte na území ČR. Nedomnívám se, že by Vám ÚP zasílal RP do Anglie (ale pro jistotu se ještě zeptejte na kontaktním místě ÚP).

Budete-li v Anglii pobývat souvisle nepřerušovaně 6 měsíců, můžete se odhlásit ze zdravotního pojištění v ČR, pak byste si museli hradit např. komerční cestovní pojištění.

___ Nemám zkušenosti s anglickými úřady ani s lékaři, ale podle svých zkušeností s německými a rakouskými úřady i lékaři bych doporučila znalost jazyka na takové úrovni, abyste vždy dokázali jednoznačně vyjádřit, co potřebujete (u lékaře jednoznačně popsat symptomy) a abyste se domluvili bez slovníku (slovník moc zdržuje).

__ Odkazy:

Rodičovský příspěvek (informace k r. 2012 od cca poloviny stránky)

Zdravotní pojištění

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.11.12 20:48
avatar

Dobrý den, já bych neměla odvahu odjet s takhle malým dítětem do "neznáma".Navíc pokud bych neměla perfektní znalost angličtiny. Navíc v Anglii je vše dost drahé, a určitě nemůžete počítat s tím, že byste tam dostávala sociální dávky, leda, že by Vám je příbuzní odtud přeposílali. Ale to Vám tam, podle mého názoru, nemůže vůbec stačit, protože to tam je mnohonásobně dražší než tady. Takže já osobně bych počkala, až by dítko trochu odrostlo. I když i pak se nedovedu představit, jak tam chcete pracovat, pochybuji, že tam seženete nějaké jesle či školku, a pokud ano, tak byste stejně celý výdělek dala za ni. Sousedka tam odjela před pár lety, šestileté dítě nechala tady babičce, a první problém byl na hranicích, protože se divili, jak mohla opoustit dítě a musela to celníkům vysvětlovat - a to samozřejmě nemohla přiznat, že tam jede pracovat, protože neměla pracovní povolení. A za dva měsíce byla zpátky, protože jako pokojská měla tak malé peníze, a vše bylo tak drahé, že stejně téměř nic neušetřila. Takže to pečlivě zvažte, opravdu to není legrace, hlavně pokud by dítko onemocnělo, nedoplatíte se.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 06.11.12 01:17
Pracovni povoleni do Anglie? *ee* To jste si musela s necim pomotat.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: pb®
Datum: 06.11.12 12:36

Mám dvě bývalé spolužačky. Jedna v Británii porodila dítě. Se zdravotní péčí moc spokojena nebyla, prý tam zhnisané oko a pupík u novorozence léčili převařenou vodou, takže s ním raději odletěla do Čech. Druhá žije v Británii asi 5 let a 2x do roka se vrací domů a vždy si oběhá lékaře. Ať si na naše zdravotnictví nadáváme jak chceme, tak pořád patří k nejlepším na světe.

Nevím, jestli by úřad práce posílal rodičovský příspěvek na zahraniční účet, nejspíš ne, když je potřeba podepsat, že člověk žije v ČR. Ale tohle přece vůbec není nutné. Můžete mít normáně účet v ČR a kartu, kterou můžete vybírat v zahraničí. Přes internetbanking můžete ovládt svůj účet i z druhého konce světa.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.