Elektrikář chce zaplatit 2x tolik

Od: Datum: 26.04.14 10:53 odpovědí: 17 změna: 28.04.14 12:16

Máma potřebovala doma udělat elektrikářské práce (vyměna zásuvek, vypínačů a lustrů), na seznam.cz jsem jí vyhledal elektrikáře v okolí a jednomu máma zavolala - ten řekl, že tyto drobné práce nedělá a doporučil "kolegu".

(U kolegy známe jen jeho příjmení. Jak jsme později pochopili, pracuje někde na fabrice a toto byla pro něj jen fuška. Nicméně sám práce ani nedělal, zavolal si ještě mladšího kluka, který reálně vše udělal.)

Po telefonu hovořil o ceně 1500 Kč, ale když přišel do bytu, vyhodnotil práce na 3000 Kč a na této ceně se také dohodli. Před koncem prací řekl, že to bude asi o 500 Kč dražší, protože práce jsou náročnější (nějaké drobné vícepráce). S tímto máma souhlasila.

Když mělo dojít na placení, tak odmítl vydat nějaký paragon, fakturu, nebo doklad, že přijal peníze. S tím máma nesouhlasila a paragon chtěla. Elektrikáři se to nelíbilo, teprve nyní z něj vylezlo, že to má jen jako fušku a že nemá možnost dát fakturu. Nakonec ale řekl, že fakturu sežene.

Asi po týdnu fakturu opravdu donesl, pravděpodobně od té první firmy, na kterou máma volala (a jejíž elektrikář mámě doporučil tohoto "kolegu").

Bohužel ale zaplatit nyní požadoval 5500 Kč. To máma odmítla zaplatit, protože původně dohodnutá cena byla 3000 Kč (resp. 3500 Kč - s tímto navýšením, na které byla předem upozorněna, souhlasila).

Asi dvě hodiny se handrkovali, máma měla v peněžence jenom 3900 Kč - počítala s tím, že bude platit těch 3500 Kč, tak mu dala všechno, co měla v peněžence, tj. 3900 Kč. Před odchodem si ještě demonstrativně vyfotil všechny zásuvky, spínače a lustry, na kterých se dělalo (má je tedy vyfocené). Poděkoval za spolupráci, vzal si peníze a odešel.

Jenže pak si to asi rozmyslel, ten pán jí už několik dní pořád volá, vyhrožuje policií a chce doplatit zbytek. Navíc máme obavy, jestli nakonec nebude chtít zaplatit celých 5500 Kč (to je částka na faktuře), protože ani na zaplacených 3900 Kč nedal žádné potvrzení.

Máma udělala chybu, že neví, kdo je vlastně dodavatel - zná jen příjmení elektrikáře, ten navíc práce reálně nedělal, ale dělal mladý kluk. Nevíme, jaká firma je uvedena na faktuře (pán s fakturou mámě jen zamával před očima, nestihla si ji přečíst). Máma celou dobu u toho byla sama (já bydlím v jiném městě), nemá vůbec žádné svědky, naopak dotyčný elektrikář bude určitě disponovat svědectvím toho mladého kluka. Pokud budou chtít mámu vydusit, můžou klidně říct, že se dohodli na ceně 100.000 Kč a máma nedokáže, že ne.

Co poradíte? On asi nedá pokoj, máma je vystresovaná, uvažuji, že zbytek pro její klid doplatím. Měl bych? Zase si ale říkám, že toto si přece řemeslníci nemohou dovolovat. Byla dohodnuta nějaká cena, a ta také má být zaplacena.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.04.14 11:07

A máš na to někde smlouvu? O tom, že jste se dohodli na takové ceně?

doplněno 26.04.14 11:08:

Hádám, že ne.

Dáte peníze, bez dokladu - to je taky hloupost - když už nic, tak aspoň na papíře napsané a podepsané.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 26.04.14 16:00

On odmítl dát jakékoli potvrzení, máma aspoň na kus papíru sepsala větu "Potvrzuji, že jsem převzal 3500 Kč", ale to také odmítl podepsat. Vzal si pak těch 3900 Kč, ale odmítl cokoli podepsat. Ona se ho už bála, protože začal vyhrožovat, tak mu ty peníze dala, prostě jí nevydržely nervy.

Od: petrf*
Datum: 26.04.14 16:03

Samozřejmě, že písemná smlouva nebyla. Když si po telefonu objednáte řemeslníka, aby něco opravil, tak s ním sepisujete smlouvu? To přece nikdo nedělá, když si domů zavolá opraváře, neuzavírá smlouvu.

Ona doma ještě měla instalatéra, malíře a pána na koberce, s nikým problémy nebyly, na jaké ceně se předem dohodli, takovou pak zaplatila. Samožejmě, že s instalatérem, malířem a kobercářem žádnou smlouvu nepodepsala.

Datum: 26.04.14 12:00

Myslím, že chyby kterých jste se dopustili (nebo maminka) již znáte. Jinak co poradit, fakturu určitě nepodepisovat reps. její převzetí. Pokud se již tak stalo, tak asi radši zaplatit. Pokud ne, myslím že kvůli 1600 Kč k soudu nikdo nepůjde. Jen blafují. Klidně jim odpovězte, že vás podvedli a soudu se nebojíte, že máte např. svědka na dohodnutou cenu. btw. Komunikace porbíhala jen telefonicky a osobně? Nemáte žádný email nebo něco podobného? A pokud to dělal nějaký kluk, určitě neměl živnostenský list ani žádný druh pracovní smlouvy s firmou na kterou fakturoval. Klidně bych jim toto sdělil a soud si jistě rozmyslí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: policista
Datum: 26.04.14 12:41

Policií může vyhrožovat jak chce, když opomenu to, že to dělal na černo, tak se jedná o občansko-právní spor tedy nic pro policii. Hezký den.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.04.14 15:20

Vážený, zásadní chyba, tak se to prostě nedělá, na hubu se mohu informativně domluvit, ale chci papír, smlouvu o dílo. Měli jste si rozmyslet, jestli to chcete jako fušku, či legálně. Ověřím si, zda je to živnostník. Podívejte se do OZ - Dílo. "Řemeslnící" si dovolí pouze to, co jim dovolíte VY! Takže buď nezaplatíte a budete čekat, co udělá, nebo ano, nebo si zjistěte co ta práce by stála a uhraďte to.

doplněno 26.04.14 16:22:

Příště, než se pro něho rozhodnete, nechte si udělat písemnou nabídku. Postupovali jste nestandarndně. Na paragonu zřejmě nemáte, co vše dělal, nakupoval. Zda podniká, hledejte na portálu i dle příjmení. Prásknout na FÚ, no, pokud to nedělá pravidelně, ale bude to ojedinělé, najdete další?

doplněno 26.04.14 22:53:

Nevšiml jsem si, jak dlouho to dělal, ale klidně hodina za 500. Berte, neberte. Bez papíru ani ň. Tak jsem třeba hledal instalatéra, dejte nabídky na výměnu radiátorů, mohu smlouvat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petrf*
Datum: 26.04.14 21:51

Děkuji za komentář. Ale překvapuje mě - vy vážně, když voláte na opravu kapajícího kohoutku instalatéra, nebo výměny zásuvky elektrikáře, si necháte dělat písemné nabídky, uzavíráte písemné smlouvy?

Datum: 26.04.14 15:52

A co takhle milému pánovi říct - až zase bude volat - ať přestane otravovat nebo jej udáte, že dělá fušky načerno a neplatí z toho daně?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 26.04.14 16:01
avatar

Přesně tak...

Až bude volat, řekněte mu, že se na něj půjdete informovat na FÚ...

Myslím, že sklapne velmi rychle.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: petrf*
Datum: 26.04.14 16:07

To není tak jednoduché, takto ho napadat. My nevíme, jestli má nebo nemá ŽL. Máma zná jen příjmení, nemůžu to ověřit. My si myslíme, že to dělá mimo svou práci, z toho, co on říkal a jak se chová, ale jde jen o domněnku.

Instalatér, kobercář, malíř - problém nebyl, našel jsem telefon na seznam.cz, máma je objednala telefonicky, přišli, udělali práci, dali paragon a máma jim zaplatila tu cenu, na které se předem dohodli. Jen s elektrikářem je tento problém. Dnes zase volal už 3x, teď mi máma volala, co má dělat.

Datum: 26.04.14 16:11

To je ale přece jedno, jestli má nebo nemá ŽL. Na "ruku" účtuje určitě - i u vás to zkoušel.

doplněno 26.04.14 16:13:

Na druhou stranu chápu, že původní částka, kalkulovaná bez účasti na daňovém systému, už není v okamžiku oficiálního příjmu tak zajímavá a snaží se ji adekvátně navýšit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jasa®
Datum: 26.04.14 20:44

Na netu můžete zapátrat i podle jeho telefonního čísla (google), pokud je živnostník, určitě někde inzeruje a můžete se tak dozvědět o něm víc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 26.04.14 22:54

No já bych věděl jak z toho ven a nesklapl.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: sara111*
Datum: 26.04.14 17:08

za tyto prace bezne platime 1000 kc ! proboha! 5500 za co? vymenu zasuvek? podejte na neho trestni oznameni

nikdo mu nedokaze ze tam byli dva...fuj takovy smejdi zas...zlodejsky!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.04.14 09:48

sara. trestní oznámení? To snad už opravdu nemyslíte vážně *zed*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.04.14 11:37

Samozřejmě, ihned trestní oznámení a žádejte pro něj trest smrti! *smich**smich**smich*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asd*
Datum: 28.04.14 12:16

Pošlete ho do háje. Dohodli jste se na 3500,-, vzal 3900,-, takže vám dluží 400,- které by měl vrátit. Žádnou fakturu nepřebírejte, pokud přijde prokazatelně tak prokazatelně (doručenka, datová schránka) odpovězte že jste si nic neobjednali. Pokud zase bude volat, tak jako první věc řekněte "jednání zaznamenávám, můžete povídat" Nahrávejte. Pak zopakujte, že jste se dohodli na 3500,- které dostal, takže žádný doplatek, ale on by vám měl vrátit 400,- Pokud bude i přesto dál obtěžovat, tak se zeptejte jestli ví co to je práce načerno, případně vydírání, vyhrožování, a že by to mohlo zajimat FÚ a policii. Dále nesouhlaste s uchováváním fotografií vašeho bytu a požadujte vymazání. Nahrávku si schovejte, může se hodit pokud bude dál obtěžovat.

Na vykuky a podvodníky se musí jasně a přísně. Nějaké ustupování a smlouvání je jen ukázka vaší slabosti = začne cítit možnost že zaplatíte o co si řekne...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.