Bude v ČR dobře i pokud bude populace klesat?

Od: Datum: 25.04.14 23:50 odpovědí: 8 změna: 26.04.14 13:24

Dobrý den,

jsem mladý člověk a zvažuji perspektivy k usazení jak u nás tak v zahraničí. Nejsem ekonom, nemám tohle vzdělání, snažím se přijít na to kde bude dobře. Bojím se že kvalita života v ČR bude v delším časovém horizontu horší než je dnes.

Život v ČR dnes hodnotím pozitivně, dá se tu vpohodě žít. Když to srovnám s zeměni bývalého východního bloku a Jugoslávie... jen ČR, SR, a SLOVINKU populace dokonce od roku 1990 mírně rostla. A jo je výjimka - téměř všechny země bývalého východního bloku zažili znatelnou emigraci obyvatelstva. Litva, Lotyšsko, Polsko.

Mám obavy o tom jak to bude v budoucnu. Mnoho let sleduji nerůznější studie které odhadují jak se bude vyvíjet populace ČR a jiných zemí, v delším horizontu. Ve směs všechny studie mají společné to, že v ČR a téměř celé Evropě bude populace klesat.

Ano porodnost je nízká, v ČR teď pár dalších let budou přeplněné školky ale potom budou zase poloprázdné. Později má být 2x tolik lidí v důchodu než je dnes.

Kolem roku 2025 by ČR měla dosáhnout nevyššího počtu obyvatel, a od té doby by měla populace nejdříve pozvolna začít klesat se stále se zvyšujícím spádem.

Před lety jsem viděl dokument z possovětských republik jak se vylidňuje venkov, mladí jdou do měst, a na tom venkově zůstávají jen staří, prázdné chátrající domy, celé oblasti upadají, vysoká nezaměstnanost a žádná práce.

Z mého laického hlediska očekávám, že ČR nebude tak dobře jako je dnes a jak bude v nejbližších řekněme 20letech. Očekávám že postupně finanční zatížení ekonomicky aktivního člověku bude vyšší než je dnes, jelikož by měl živit nejen sebe a své nezaopatřené děti, přispívat si na vlastní důchod, a ještě vypomoci finančně starým rodičům. Proto se domnívám že ČR nebude později dobře. Země se stárnoucí a klesací populací budou upadat a kvalita života bude horší než je dnes. Toto je můj názor.

Možná je můj názor zcela zcestný nebo nepřesný a proto bych si rád poslednul i názory druhých.

Ono pokud by to tak opravdu mělo jít, tak bych raději odešel tam kde to poroste. Zajistit tak lepší budoucnost sobě tak i rodině, až příjde čas ji založit.

Tyhle starosti dřívější generace nemuseli mít. Populace dřív rostla a o budoucnost se měl kdo postarat.

Růst obyvatelsva v zemích západní společnosti, se předpokládá v zemích co mají co dočinění s přistěhovalectvím. Austrálie, Nový Zéland, Kanada, USA, Velká Británie. Možná ještě Francie, ale tam se studie rozcházejí. U všech těchto zemí má růst pokračovat.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.04.14 00:22
avatar

Můj názor je ten, že každý tvor by se měl o sebe umět postarat a ne spoléhat na potomky. A když už nemůžu, tak nazdar. Tak to v přírodě funguje už stovky milionů let, jen člověk to pár stovek roků chce přeměnit na nějaký sociálně přívětivý systém.

doplněno 26.04.14 00:24:

Lidí je na světě jako sraček, Kefalín - jak řekl klasik. Planeta je přelidněná a půlka zeměkoule nemá co do huby.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.14 00:36
avatar

Pohled na problém příliš zjednodušujete. Jestli celková populace roste nebo klesá není tak důležité. Záleží na změnách "kvality" populace. Jak se bude měnit poměr živících a živených. Teď neřeším důchodce, ti problémem nejsou a nebudou. Problémem jsou komunity, které nepracují a pravděpodobně ani v budoucnu pracovat nebudou. Tyto komunity hlavně v Evropě velmi rychle rostou, ale není možné je s rozumnými náklady vzdělat a zapojit do pracovního procesu.

Příklad: Ve Francii je 25% obyvatel radikálních muslimů, naprostá většina z nich nepracuje, nebo zastává jen nekvalifikované práce s nízkou ekonomickou hodnotou. Jejich porodnost je zhruba 10x vyšší než u původních francouzů. Poměr těch co dávají a berou se ve Francii bude dále zhoršovat až ti co dávají už nedokážou uživit ty beroucí při zachování stejné životní úrovně. Podobné je to u nás s Romy a dalšími přistěhovalci, kteří se trvale napojili na náš sociální systém který je nenutí pracovat, jen jim bude po generace dávat. Oni se na oplátku budou nerušeně množit dokud celý systém nezkolabuje.

Je ovšem otázka, kde tento trend není. Kde platí "kdo nepracuje, ať nejí", prostě kde se nepodporují flákači. Jen tam je pravděpodobný ekonomický růst i do budoucna. Austrálie, možná Nový Zéland, Rusko, Kanada? Těžko odhadovat. Asi bude nejlepší zůstat zde v ČR a risknout to. Útěk nic neřeší a je to defakto zbabělost, lepší je se pokusit nepříznivý trend u nás v rámci možností nějakým způsobem zvrátit.

Omlouvám se za ne moc pozitivní příspěvek, ale nemá cenu si lhát do kapsy. Tyto trendy jsou viditelné a ověřitelné.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 26.04.14 00:46
avatar

Bacha, tvé názory jsou politicky nekorektní. Za trest stokrát opíšeš ústavu evropské unie nebo co tam mají za paskvil.

Je to tak. Normálně v přírodě by tvor, který se nepřičiní o živobytí ať už lovem nebo sběrem, zdechnul.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: knifethrower*
Datum: 26.04.14 06:29

Přikláním se k názoru uživatele megacruiser a jdu ještě dál: Snižování počtu obyvatel považuji dokonce za pozitivní a to nejen v ČR, ale i ve světě. Svět je přelidněn a jeden současný statistický průměrný světoobčan toho sežere mnohonásobně více, než jeho předchůdce před padesáti lety. Takový stav není udržitelný, protože přírodní zdroje nejsou nafukovací. Jak říká megacruiser, důchodci problém nepředstavují, prostě budou muset více šetřit, samozřejmě prostřednictvím třetího důchodového pilíře, nikoliv pilíře druhého via zlodějskou sebranku kolem Miroslava Kalouska z Bechyně. Směju se dvěma všeobecně ozšířeným představám: 1/ Pořídit si děti jakožto záruku klidného stáří. To je naprostý nesmysl; při sebelepších úmyslech potomka (na které nelze vsadit ani falešný pětník) bude mít tento dost práce sám se sebou, naopak ještě bude podporován rodiči penzisty až do jejich smrti. Příkladů je více než dost. 2/ Immigranti coby dříči a daňoví soumaři. To je úplný vrchol naivity, přistěhovalci jsou pro erár čirou zátěží a problém jen dále eskalují. Opět rozvedl megaruiser. Sečteno a podtrženo, s povděkem přijímám varovná prohlášení sociologických veličin, že ČR zbývá rok či dva, kdy se ještě budou rodit Husákovi vnuci, pak bude několik desítek let pusto a prázdno. Druhým pozitivem je fakt, že přistěhovalecké zákony naší republiky patří k nejtvrdším v Evropě. Díky Bohu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.14 07:18
avatar

no ono to jinde není lepší. Třeba v Německu nebo v Lucembursku ta klesající čísla dorovnávají imigranti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: farr
Datum: 26.04.14 09:55

Řekl bych, že se počet obyvatel tímto způsobem snižovat nebude... . Počet čechů ano, ale místo toho se sem přistěhují muslimové a jiné etniky, které momentálně zaplavují hlavně jih Evropy, ale také i Francii, Británii,... . U nás je to zatím výborné oproti jiným státům.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.14 11:21
Zdravím. Osobně si myslím, že kvalita života obyvatel nesouvisí s demografickou křivkou. Abychom se měli lépe, muselo by se změnit hodně věcí a to na celém světě. Jedná se o otázku natolik složitou, že překračuje rámec poradny...
Dovolte mi tuto myšlenku. Není pravda, že sociální cítění je výmysl posledních desetiletí. Je dokázáno, že i neandrtálci se starali o své "staré". A úroveň celé společnosti se pozná právě podle toho, jak se umí postarat o nejslabší jedince.
Podle mého selského rozumu není otázkou, kolik je lidí celkem, ale kolik je mezi nimi těch "nenažraných", kteří připomínají černé díry... M
Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 26.04.14 13:24
avatar

Já si myslím, že bude hodně starých lidí,budou přeplněné domovy důchodců, bude nedostatek těchto zařízení,přibude domů a bytů, které tito staří lidé opustí,tím klesne cena nemovitostí.Dále to vidím tak, že bude více pracovních míst tím, že i když bude už moje generace 50letých odcházet do důchodu v 65 letech,tak stejně budou profese,ve kterých to tito 65letí lidé nebudou zvládat( myslím fyzickou a na myšlení náročnou práci),takže vznikne chaos.Ordinace doktorů budou přeplněné strhanými lidmi mezi 50-65 lety věku,bude to zátěž na zdravotnictví atd.Jenom papaláši, kteří si dělají zákony pro sebe,aby mohli do 80 let sedět v politice,ti se budou mít vždycky dobře.Budou si moci dopřát lepší zdr.péči,lepší domovy důchodců atd.Jen můj názor...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.