Vedení nákladů, dokumentace u OSVČ

Od: Datum: 25.04.14 16:47 odpovědí: 4 změna: 26.04.14 00:44

Dobrý den,

snažím se si privydělat něco k důchodu jako OSVČ a daň chci platit paušálem. Není mi ale stále jasná jedna věc. Pro nějakou úřední kontrolu potřebuji také dokumenty nákladové, teda vlastně faktury nebo jenom doklad o příjmu? A pokud se příjmového dokladu píše, stačí mi třeba oražení podací poštovní lístek nebo musí být doklad fakturový? Jak je to podle zákona?

Někde čtu to jindo ono. Například zde se zdá, že nákladové faktury nemusím skladova:

"Schovávat doklady musí každý

Nikdo si před finančním úřadem nemůže být jistý. Kontrola může přijít na majitele velké firmy, stejně jako na člověka, který je zaměstnancem s přivýdělky z prodeje ovoce z vlastní zahrádky. Oba proto musí mít bernímu úřadu co ukázat. Podnikatel nejspíš předloží své účetnictví, obvykle vedené pomocí počítačového programu. A člověk s přivýdělky? I ten by měl mít k dispozici evidenci svých příjmů, případně výdajů, pokud neodečítá paušální náklady. "Daňová evidence může mít například podobu tabulky zpracované v počítačovém programu Excel. Jako podklad pro ni poslouží třebabankovnívýpisy, příjmové doklady, účtenky a faktury," říká Alena Foukalová.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/danov…c=A070319_104243_fi_blind_amr

Jak to teda je? Pomůže někdo?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jkhl
Datum: 25.04.14 17:15

Faktura a pokladní doklad za hotové je z hlediska nákladů to samé. Jen se tyto dva doklady evidují v samostatných oddělených evidencích. Pokud chcete využít paušál, pak ho pooužijete bez ohledu na tyto náklady (účtenky+faktury). Samozřejmě je vhodné mít účetní doklady a nevyhazovat je.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ertl
Datum: 25.04.14 17:58
K cemu je to vhodne? Pokud se teda bavime o ucetnictvi a ne o treba zaruce na neco.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: marriam
Datum: 25.04.14 18:24

Mě jde o to, co mít musím ne o to co je dobré mít a uchovávat.

Od: ertl
Datum: 26.04.14 00:44
Pokud uplatnujete vydaje pausalem, je nutne evidovat pouze faktury vydane. Tot vse. Na konci zdanovaciho obdobi spoctete prijem a odectete pausalni castku na vydaje. Napr. vystavene faktury na 600 000, minus pausal 80 %, tj. 480 000, zbyva ke zdaneni 120 000.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.