Nemocenská - kontrola OSSZ - nezastižení

Od: Datum: 24.04.14 12:17 odpovědí: 28 změna: 26.04.14 15:14

Dobrý den, jsem již něco přes měsíc na nemocenské z důvodu těhotenství a mám povolené vycházky od 9 - 10 hod dopoledne a od 13 - 18 odpoledne. Jeden den v čase 9:15 na mne byla kontrola ze OSSZ ale nezastihli mě doma, doma jsem byla, pouze nám nezvonil zvonek. Hned jsem jim tam volala a ptala se co mám dělat dál, řekli, že mám napsat svoje zdůvodnění proč jsem nebyla zastižena. To jsem udělala a poslala jim to, ted mi ale poslali oznámení, že zahajují správní řízení pro porušení PN. Na původním papíru od kontrolora byl udán pouze datum ale ne čas, proto jsem nevěděla že mne navštívili v době povolených vycházek. To napsali až do oznámení o zahájení správního řízení. Budou toto akceptovat nebo jsem prostě nebyla zastižena a hotovo? Díky za názory

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.14 12:19

V klidu...

V době vycházek můžete být "legálně" venku...

A že kontrola proběhla právě v době vycházek máte "na papíře" přímo od OSSZ.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 24.04.14 12:20

tak pokud vás nezastihli v době vycházek, tak přece není co řešit, vycházkou jste nic neporušila *nevi* zkusila jste jim to říct?

Datum: 24.04.14 12:25

Od včerejška právě smolím další odpověd na to proč mě nezastihli doma ten den, je to úplně stejný důvod jako jsem jim poslala poprvé ale až ted jsem si všimla toho času kontroly a napadlo mne podívat se na neschopenku kde mám vycházky napsané od lékaře. Tak budu doufat že to projde, že snad lékař nezapomněl neschopenku poslat na OSSZ a oni nevěděli kdy mám vycházky a zda vůbec.

Datum: 24.04.14 12:28

Co na tom "smolíte"..

"Vážená OSSZ, v době Vaší kontroly dne XX.XX.XXXX v čase 9:15 jsem nebyla doma..a drze to přiznávám.

V uvedené době mám lékařem povolené vycházky.

S pozdravem, Vaše Miluška Patníková, Kostelec nad Cidlinou dne XX.XX.XXXX

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.04.14 12:34

Jenže já doma byla, pouze nezvonil zvonek. Tehdy na papíru od kontroloa byl pouze datum kontroly a ne čas, proto jsem jim smolila popis daného dne a uváděla důvody. Teď jsem jim to smolila podruhé, protože mi nedošlo abych zkontrolovala čas kontroly a mých vycházek. Kryje se to. To co jsem sesmolila jim už pošlu, ale uvedla jsem tam hned na začátku, že kontrola proběhla v době povolených vycházek. Uvidím co bude dál, nechci aby mě někdě tahali po úřadech.

Díky za postřehy, jsem na PN poprvé v životě a tak se bojím něco nenapsat nebo napsat takovým stylem jako vy nahoře, na tohle jsem *hloupy*

doplněno 24.04.14 12:44:

A ještě dotaz - když budu chtít být celé dopoledne na zahrádce před domem, je to též porušení PN nebo je to v pořádku protože jsem doma? Nevím zda v době kdy nemám vycházky musím být pouze doma jako v budově nebo můžu být i na dvorku a popř. na zahrádce...

Datum: 24.04.14 12:54

Dočasně pracvně neschopný pojištěnec musí zajistit, aby jej kontrola mohla zastihnout. Nezvonícím zvonkem se nesnažte argumentovat, to Vám neuznají.

Dvorek/zahrádku konzultujte s ošetřujícím lékařem. Pokud Vám je povolí, neporušíte léčebný režim.

Ale pozor, na dvorku/zahrádce si můžete třeba číst, kontrola by Vás tam neměla zastihnout při práci (pokud Vám ji ošetřující lékař výslovně nepovolí).

Ohodnoceno: 2x

Datum: 24.04.14 12:57

JÁ se nezvonícím zvonkem nesnažím argumentovat, pouze se to opravdu stalo, nemůžu za to. Kdyby si to lidi pořád při kontrolách nevymýšleli tak by to druhým uznali a byl by pokoj. Nelžu, nemám se za co stydět ani se čeho bát, stalo se a nic s tím neudělám.

Od: pb®
Datum: 24.04.14 13:17
Nejlepší by bylo zvonek úplně odmontovat, aby se kontrola neměla jak dozvonit a na branku dát papír se jménem a číslem na mobil a ten mít pořád u sebe. Však nikde není psáno, že člověk je povinen mít u branky zvonek. Můžu tam mít třeba papír s tím, že zvonek nezvoní(nemáme), hlasitým voláním uveďte v činnost psy.

Datum: 24.04.14 13:39

Na to jsem se také chtěla zeptat, zda je možné nemít na vratech zvonek ale zase se mi tam nechce nechávat lísteček s tel. číslem, pořád kolem chodí jehovisti a otravují, v tomto případě mi vyhovuje že zvonku občas dojdou baterky a nezazvoní... Ale asi by šlo napsat že zvonek nemáme a v případě potřeby stačí zaklepat na okna která jsou v předzahrádce a lze se k nim dostat bez problémů.

Datum: 25.04.14 08:48

tak osobně pochybuji, že kontrola místo zvonku telefonovala *nevi* snad jedině pokud jim zaměstnavatel proplácí mobily, tak možná. ovšem pokud ne, tak já bych ani náhodou ze soukromého čísla pracovně nikam nevyvolávala. nemluvě tedy o tom, že kontrolor mobil vůbec nemusí mít u sebe.

Od: asd*
Datum: 24.04.14 14:00

Neřešte nějaké že nezvonil zvonek atd. Kontrola byla v 9:15, Mezi 9 - 10 máte vycházky, takže doma jste být nemusela. Čas kontroly máte od nich, vycházky povolené od lékaře. "Kontrola proběhla v době povolených vycházek" - víc není třeba psát, jen se zapletete do slovíčkaření...

Pokud to neumíte sepsat sama, zajděte za právníkem. Pokud uděláte chybu v obraně tak budete mít problém.

A zvonek si opravte + dodržujte vycházky, dá se čekat snaha o "nachytání" tj. další kontroly, třeba v 8:59, 10:01 a podobné časy...

Datum: 25.04.14 10:48

Pokud jste už něco "sesmolila" a zatím neposlala, tak to raději vyhoďte. Čím kratší to zdůvodnění bude, tím lépe. Držte se pouze podstatných faktů (ve vašem případě povolené vycházky). Nic navíc není potřeba psát, nedělejte zbytečný prostor ke slovíčkaření a eventuelním dalším dohadům. Je to úřad, takže podle toho by měl ten dopis vypadat.

Od: sara111*
Datum: 25.04.14 17:26

nezvonici zvonek nikoho nezajima, proste tam osobne zajdete a ukazte vychazky...

Od: skye®
Datum: 24.04.14 14:02

Nechápu, proč se tady pořád řeší zvonek, když kontrola přišla v době vycházek. To je snad zásadní argument. Takže bych se vykašlala na popisování toho, jak mi nefunguje zvonek (i kdyby to byla pravda, stejně to nikdo neuzná), ale prostě a jednoduše bych napsala, že kontrola přišla v době povolených vycházek a proto jste podmínky PN neporušila. Tečka.

Datum: 24.04.14 17:35

Zvonek se řešil proto, že jsem při prvním zdůvodnování na OSSZ psala to, že bohužel nezvonil, až ted jsem si všimla času kontroly a zjistila, že se to kryje s mými povolenými vycházkami. Tot vše, ted jsem již moudřejší a jsem ráda za vaše rady, díky všem

Datum: 24.04.14 21:54

Mně je jasné, že to tentokrát vysvětlíte povolenou vycházkou. O zvonku jsem psala z důvodu, že neschopenka v době těhotenství bývá zpravidla delší, tak abyste věděla do budoucna.

Doporučuji pročíst si tento odkaz (kontrola dočasně práce neschopných pojištěnců). Obávám se, že by nezvonící zvonek opravdu nemusel projít. Krácení nebo odejmutí nemocenského (i zpětně!) nebo pokuta (až 20.000 Kč) je podle mne zbytečné riziko.

------- Další odkazy:

Povinnosti dočasně práce neschopného pojištěnce (zákon o nemocenském pojištění, § 64, odst. 1 písm. a - b)

Sankce (zák. o nem. pojištění, § 125 a 128)

Datum: 24.04.14 20:13

Je večer 24. 4. po osmé hodině. Mám dotaz. A zvonek už máte funkční, spravený? Pokud by večer přišli a nedozvonili by se, tak věřte, že by jste se z postihu již neomluvila. Funkční zvonek je jedna z povinností práce neschopného. Byla jsem začátkem roku též na neschopence a zvonek jsem kontrolovala jednou týdně. Ve schránce jsem měla nalepenou vizitku se jménem a telef. č. Jenom ten, kdo chtěl dát něco do schránky, tak to uviděl. Také bych nechtěla, aby každý kolemjdoucí viděl na první pohled moje jméno a tel. č..

Datum: 25.04.14 10:14

Ano, zvonek je funkční, ale baterky v něm vydrží sotva pár dní, nejsem zvyklá na to abych zvonek pořád kontrolovala, každý kdo chtěl se s námi někdy nějak spojit to vždycky vyřešil zatukáním na okna v přízemí kam je přístup bez problémů. Nemůžu za to že kontrolora tohle nenapadne. Ještě jsem četla že na papíru který pak při nezastižení dává kontrolor do schránky má být vždy datum, čas a podpis, polovina věcí ale na papíru chyběla. Kdybych už tenkrát věděla že na kontrole byl v tu dobu kdy mám vycházky, nemusel tento dotaz vůbec vzniknout. Což samozřejmě nemění nic na tom že zvonek budu hlídat a kontrolovat aby zvonil a pak se nebudu mít čeho bát, protože doma jsem a vycházky opravdu poctivě dodržuji a o pokutu nebo odebrání dávek opravdu nestojím.

Do schránky nic nalepit nemohu, noviny se prostrkávají pouze úzkým otvorem a tam nic nenalepím. Své tel. číslo jsem jim uvedla do obhajoby proti tomu řízení, u nás stejně není signál tak by to asi ani nešlo. Sice se snažím aby signál byl ale občas to prostě neovlivním, u operátora se setkávám pouze s větou že naše vesnice nestojí za to aby se zde signál posiloval a signál zde není ani na jiné operátory, kam by chtěl člověk přejít. Věřte že kdyby jeden z nich měl plný dosah tak už tam dávno jsem, protože si takhle nemůžu zavolat ani lékaře, natož tam kam potřebuji soukromě.

Děkuji všem za příspěvky, poučila jsem se, zvonek budu kontrolovat a víc neudělám. Díky

Datum: 25.04.14 13:07

Asi bych pořešila ten zvonek. Není to normální, že baterie v něm vydrží jen pár dní. Máte nějaký špatný zvonek, nebo z el. hlediska je nějaká chyba v zapojení. Cena baterií též není zanedbatelná. Mám zvonek snad již 50 let a více a je zapojen přímo přes nějaké trafo do elektřiny. Funguje bezchybně. Pouze, když jsem byla jako dítě, tak občas vypadl proud, tak nešel ani zvonek, to se ale nyní stane opravdu málokdy. Pokud bydlíte ve svém, nebo máte bydlení natrvalo, pouvažujte o změně zvonku. Těch pár stovek korun za to stojí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.04.14 13:50

Neustále tu vymýšlíte, proč zvonek nefunguje nebo nemůže fungovat. A ono by mělo být snahou kontrolora udělat vše proto, aby se k vám dostal? Ne, má být vaší snahou se vyhnout problémům.

Pokud byl mapír o nezastižení nevyplněn, tak jste se měla na to odvolat, že papír není vyplněn. A hotovo. Jste si tam čas dopsala nebo co?

Datum: 25.04.14 18:19

Kontrolor jde zkontrolovat pacienta. Ten by měl mít označen jménem jak funkční zvonek u vchodu do objektu, tak i byt jmenovkou. Nic navíc kontrola hledat nemusí a nebude. Nebude obíhat dům a klepat někde na okno, nebo volat na člověka ležícího na zahradě. Chceš peníze za nemocenskou, pak máš nějaké nejen práva ale i povinnosti. Jinak o tom žádná, kontrola v čase vycházek je blbost. Je ale pravda, že poté je velká pravděpodobnost následné kontroly a tady by bylo určitě vhodné, aby se pracovník u nemocného bez problému dozvonil. Jenom na vysvětlení, proč jsme tento problém tak rozšířili, chtěli jsme poradit trochu více.

Datum: 26.04.14 15:11

Netušila jsem co má takový papír o nezastižení od kontrolora vše obsahovat. Čas jeho návštěvy tam napsaný tehdy nebyl a sama jsem si rozhodně nikam nic nedopisovala. Ten čas kontroly jsem se dozvěděla až z papíru o zahájení správního řízení který přišel o několik dní později.

A proč zvonek nefunguje si nevymýšlím, prostě to tak je. Ráda bych aby fungoval tak abych k němu nemusela 3x týdně chodit a zkoušet zda zvoní nebo už zase ne. Někdo má hold smůlu a jiný je celý život v bavlnce.

Datum: 25.04.14 14:27

Mrzí mne, že naše poznámky k nefunkčnímu zvonku stále vnímáte jako kritiku a že neberete v potaz možný postih.

Pracovník kontroly není povinen zjišťovat, proč se Vás nedozvonil, ani zkoumat, jak by se k Vám mohl dostat jinak (funkční zvonek totiž zvoní).

Přijít o nějakých 20 až 30.000 Kč (snížené nebo odebrané nemocenské + pokuta) kvůli neochotě hlídat zvonek mi přijde jako zbytečné riziko. Podle mne jde o částku, která by rodině mohla citelně chybět.

------- Ještě pár odkazů - tentokrát ke stažení:

Povinnosti dočasně práce neschopného pojištěnce (OSSZ, formát PDF, 39 kB; zde se výslovně píše o funkčním označeném zvonku)

Povinnosti práceneschopného pojištěnce (OSSZ, formát PDF, 640 kB; povinnosti + možné postihy)

Datum: 25.04.14 16:56

Jinak nevím, co lehčího než napsat na zvonek "nefunguje, prosím klepejte na okno v předzahrádce" *nevi*

Od: sara111*
Datum: 25.04.14 17:31

ted premyslim...funkcni zvonek je opravdu celkem divny, protoze jiz mnoho lidi nema zvonky, jiz jsou uplne bez zvonku a nebo maji na zvonkach cisla...meli by akceptovat zavolani na tel.nebo neco podobneho, preci si kvuli nemocenske nebudu platit opravare ci technika aby mi zavedl zvonek za stovky kc mozna i tisice...toto je trochu nedomyslene...my treba ted tvonek nemame. zvonili kdysi pouze napr obchodnici nebo lidi s letakama a tak ho vsichni zrusili...pres den nejsme doma a koho cekame ma mobil...takhle to vidim logicky...a taky se stalo, ze moje kamaradka spala a neslysela zvonek, vzala si prasky na spani...musi tu byt preci nejaka soudnost stavu a dane situace...

Datum: 26.04.14 15:05

Baterky v našem zvonku právě vydrží pouze pár dní a jak jste psala, ani sousedi vedle nás zvonky nemají. Naši známí také dají dopředu vědět že jedou a my víme že je máme čekat. Zvonků jsme vystřídali celkem dost, některé nebyly zrovna levné a ani to věčné měnění baterek není levné. Zvonek je jinak krytý, neprší na něj, nesvítí na něj sluníčko a vidíte, dnes když jsem ho šla znovu raději zkontrolovat tak už zvoní jako když "dodělává". Tak co mám dělat... A další problém je, že mám od lékaře doporučeno odpočívat co nejvíce. To se snažím, ale jak mohu když ložnici máme v patře a tam není zvonek stejně slyšet i kdybych baterky měnila 2x denně. Nebudu přeci kvůli možné kontrole spát v obýváku na gauči když chci mít pohodlí a ležet ve své vlastní posteli. Ale kdyby opět kontrola přišla a nedozvonila se kvůli tomu že ležím tak jim to opět nevysvětlím.

Vím že se mi tu snažíte pomoci ale z některých odpovědí mám pocit že jsem si danou situaci podle vás zasloužila sama. Podotýkám, že celý svůj život platím daně, pojištění a na nemocenské jsem poprvé v životě. Jiným se na úřadech cpou peníze horem dolem, ještě se jim pomáhá se vším zařizováním kolem dětí a druhý aby se bál vystrčit hlavu z baráku i když může. Myslím si že i kontroloři jsou lidé a pokud se nesnaží třeba zavolat hlasitěji, nebo právě zaklepat na okno když vidí že u vrat parkuje auto a dole je otevřené okno tak nevím nevím co si o tom myslet.

Nicméně tímto toto téma končím, pokud se příště zvonek opět stane nefunkčním a budu mít tu smůlu že kontrola přijde mimo vycházky a nezastihne mě, pak at si peníze nechají a dají je těm co je potřebují a v životě nepracovali. Tot vše.

Datum: 26.04.14 15:14

Zvyšování nákladů na provedení kontroly? Nebo volání na účet voleného? Kolik lidí by asi hovor přijalo? A jestli se nemýlím, šlo to jenom na pevnou linku ...

Práceneschopný pojištěnec je povinen umožnit kontrolu dodržování léčebného režimu. Tolik zákon o nemocenském pojištění (§ 64 - viz odkaz výše).

Pokud prášky na spaní předepsal ošetřující lékař, potvrdí to.

Od: poko
Datum: 25.04.14 17:32

Pokud je čas kontroly uveden v době vycázky, oznamte jim písemně, že jste v tu dobu měla napsanou vycházku, doložte to kopií a navrhněte zastavení spávního řízení, neboť k žádnému porušení podmnínek PN nedošlo.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.