DPP - daně

Od: Datum: 23.04.14 11:57 odpovědí: 2 změna: 23.04.14 14:09

Ahoj,

jsem student a zařizuji si brigádu. Mám potvrzení o studiu.

Můžete mi prosím poradit, jakou z těchto dvou možností mám zvolit? Mám za to, že pokud mám potvzení o studiu, tak nic neplatím - ale asi chyba lávky.

Mzda se Vám může zdanit dvěma způsoby: zálohovou nebo srážkovou daní. Při zdanění zálohovou daní musíte podepsat prohlášení k dani a na konci roku podat danové přiznání, aby se Vám daň vrátila. Při zdanění srážkovou daní se Vám daň nevrací.

Díky za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.04.14 12:38

tak ve srážkové dani byly od letoška změny, takže si netroufám odpovědět přesně (nezajímala jsem se o ně). nicméně pokud ještě nikde nemáte prohlášení k dani podepsáno, tak radím rozhodně podepsat. pokud podepíšete, tak vám bude uplatněna základní sleva na dani na poplatníka a i sleva na studenta, tedy ve výsledku třeba nebudete platit daň vůbec. pokud nepodepíšete, tak vám sleva uplatněna nebude.

daňové přiznání rozhodně podávat nemusíte, pokud k tomu nemáte zákonný důvod (tedy třeba příjmy z podnikání nebo třeba víc příjmů ze zaměstnání v jednom měsíci současně). pokud i přes slevy nějakou daň zaplatíte a budete mít nárok na její vrácení (třeba proto, že v některých měsících nebudete pracovat a základní slevu tak nebudete mít uplatněnou celou nebo vám vznikne nárok na jiné slevy na dani, třeba za dary), tak můžete posledního zaměstnavatele požádat o roční zúčtování záloh a on je povinen vám vyhovět.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.14 14:09
avatar

Abyste mohl u DPP s odměnou do 10.000 Kč měsíčně uplatnit slevu na poplatníka a na studenta, musíte u zaměstnavatele podepsat prohlášení k dani. Jinak se Vám strhne srážková daň (zálohová až nad 10.000 Kč měsíčně).

Potvrzení o studiu neznamená, že byste automaticky neměl platit žádnou daň. Daň činí 15 % a záleží na výši příjmu. Pokud byste si na DPP vydělal do cca 11.290 Kč měsíčně, pokryla by Vám daň sleva na poplatníka a sleva na studenta. Pak byste opravdu daň neplatil.

Při vyšším příjmu byste daň zaplatil, samozřejmě po odečtení obou slev. Např. z hrubého příjmu 15.000 Kč byste po stržení zdravotního i sociálního pojištění plus daně obdržel cca 12.560 Kč čistého.

------- Pozor! Prohlášení nelze souběžně podepsat u dvou či více zaměstnavatelů. Pokud byste měl brigád několik, je vždy nutné dobře promyslet, kde prohlášení podpsat (ev. kde to není nutné).

Já vždy doporučuji prohlášení podepsat u toho zaměstnavatele, u kterého by se bez podpisu odváděla srážková daň (, která se zpravidla nevrací).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.