Kopírování OP

Od: Datum: 05.05.14 16:13 odpovědí: 2 změna: 05.05.14 18:11

Dobrý den,

kladu i otázku, proč každý zaměstnavatel, jak mi tvrdí mů nový zaměstnavatel, si prý automaticky pořizuje kopii OP všech zaměstnanců?

Můj předchozí zaměstnavatel to nevyžadoval, současný jo a namítl jsem, že vše mám jak v životopisu, tak v osobním dotazníku a v xxx dalších lejstrech při vstupu do zaměstnání, na otázku proč? ---Mi sdělil , podívejte a následně otevřel šuplík a řekl, tady mám kopii všech zaměstnanců, tak se to prostě dělá. Odmítl jsem, ale i tak jsem byl přijat. Až mu někdo šáhne do šuplíku, tak je po ochraně osobních üdajů, takhle si ochranu osobních üdajů nepředstavuji.-v šuplíku))

Můj dotaz je, zda někdo ví, proč si automaticky zaměstnavatel kopíruje OP do šuplíku?))

Když vše má v dotaznících, životopisech a ověřit , zda dotyčný uvedl pravdivé üdaje může i jinou formou, než schranovat v šuplajzu kopie OP...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: buss
Datum: 05.05.14 17:11

Mrkněte do ZP zda tam o tom něco je. Nebo řekněte, že nedáte, pokud to není stanoveno zákonem, je to dobrovolné. Tedy je to na statečnosti. Ani ho nemusíte číst, stačí prohlédnout, zda tam je zmínka o OP. Ale fakt je, že lidi dnes lžou..., ale to může překontrolovat a nedělat kopii.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 05.05.14 18:11
avatar

K uzavření, trvání ani ukončení pracovního poměru ztaměstnavatel kopii OP nepotřebuje, pořízení kopie OP mu neukládán žádný zákon. Je tedy jen na zaměstnancích, zda mu zhotovení kopie OP povolí.

Zaměstnavatel může bez souhlasu zaměstnanců uchovávat pouze ty osobní údaje, které mu nařizují zákony (nejde jen o zákoník práce).

Proč to zaměstnavatelé dělají, nevím - to byste se musel zeptat přímo jich. Možná si myslí, že si něco usnadní, ale podle mne si naopak mohou přivodit problémy (pokud jim třeba ze zmíněného šuplíku někdo ty kopie ukradne).

Ohodnoceno: 2x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.