Nejste přihlášen/a.
Chtěla bych se zeptat,jak je to se sociálními dávkami když měním střední školu,a je mi 18 let.. Vím,že když zajdu na úřad tak musím vyplnit nějaký dotazník .. Chci se ale přesněji zeptat,jestli někdo nevíte,kolik dostanu a jestli vůbec dostanu nějaké peníze když jsem plnoletá a dál budu chodit na sš.?
7. Uchazečem o zaměstnání může být fyzická osoba, která má na území České republiky bydliště a která není
j) studentem denního studia na střední škole, konzervatoři, vyšší odborné škole, jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky a prezenčního studia na vysoké škole (soustavná příprava na budoucí povolání), s výjimkou studenta, který v posledních 2 letech před zařazením do evidence UoZ získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 12 měsíců
Na úp se nelze přihlásit jako student denního studia sš (výjimka - můžete se přihlásit do evidence úp pokud splněte 12 měsíců důchod. pojištěných v průbehu posledních dvou let před evidencí na úp)
Dokud studujete sš denní formou, mají k vám vyživovací povinnost rodiče (příprava na budoucí povolání)
doplněno 05.05.14 16:45:Jakou formou studuje sš - denní nebo dálkové studium? U dálkového studia sš se můžete přihlásit do evidence uchazečů o zaměstnání kdykoliv
sociální dávky se posuzují podle osob žijících ve společné domácnosti
Pro příspěvek na bydlení musíte mít trvalé bydliště v bytě/domě pro který žádáte tento příspěvek. Můžete žádat po 3 měsících na novém trvalém bydlišti. Podmínky jsou nájem (u bydlení v podnájmu nelze žádat). Zde se nárok posuzuje podle příjmů osob které mají společné trvalé bydliště + nákladů na bydlení
Dále dávky hmotné nouze (příspěvek na živobytí 3410kč/měsíc pro jednotlivce žijícího sám + doplatek na bydlení). Dávky nejsou podmíněné trvalým bydlištěm (ubytovny apod...)
pokud žiješ s rodiči nedostaneš ani korunu, pokud máš svůj vlastní byt a žiješ v něm sama (bez přítele či kohokoliv jiného) máš nárok na příspěvěk na bydlení, doplatek na bydlení i na hmotnou nouzi s tím že budeš registrovaná na pracovním úřadě, takže pokud budeš studovat denní studium asi těžko uživíš byt a budeš hledat práci.
Pro účel státní sociální pomoci a pomoci v hmotné nouzi se společně posuzují rodiče a nezaopatřené děti.
Takže pokud jste nezaopatřeným dítětem (jako studentka jste), bude se případná pomoc odvíjet od příjmů všech členů společné domácnosti. Vyživovací povinnost k Vám mají rodiče (nikoliv stát).
------- Proč v 18 letech měníte střední školu? I to může být důvodem, k němuž se bude přihlížet ...
Definice nezaopatřeného dítěte je složitější § 12 část 2 zákon o státní sociální podpoře
(1) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje: a) studium na sš a vš v České republice, 10) s výjimkou dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia na středních školách, je-li dítě v době takového studia výdělečně činno podle § 10 nebo má-li v době takového studia nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci
------------------------------------------------
Když budete mít nízký příjem (třeba zkrácený úvazek) u HPP a DPČ od 2500kč/měsíc a u DPP od 10 001kč/měsíc + u toho dálkově studovat SŠ, tak nepatříte do kategorie nezaopatřené dítě. Můžete bydlet jinde než rodiče a mít nárok na příspěvek na bydlení (rodiče by mohli žádat o zrušení či snížení výživného)
Pokud výdělečná činná u dálkového studia sš nebudete, patříte do kategorie nezaopatřené dítě a výživné je na rodičích
Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz.
Používáním poradny vyjadřujete souhlas s personifikovanou reklamou, která pomáhá financovat tento server, děkujeme.