Financování Erasmu

Od: Datum: 22.04.14 10:27 odpovědí: 2 změna: 22.04.14 14:33
Ahoj,
jsem v 2. ročníku VŠ a ráda bych vyjela na Erasmus. Nějak teď pročítám reporty těch, co vyjeli a řeším finanční stránku věci.Pokud by mi vyšlo místo, které chci, tak budu mít stipendium 500 EUR na měsíc. V reportech se uvádí 488 EUR, což možná za starého programu bylo (a někteří ještě píší, že se dost nechali obrat na převodech na Kč u banky), teď je nový běh. Ale rozdíl to není nijak dramatický. Tato část jim pokryla asi 50-70% nákladů, dost záviselo na výdajích za cestování. Ovšem nikdo neví, zda v ceně byla doprava z ČR a do ČR zpět (ceny se navíc dost liší podle druhu zvolené dopravy), pojištění a další výdaje spojené s výjezdem.
Stipendium pokryje ubytování a jídlo, i když i to se v reportech dost liší. Ubytování 100-300 EUR, strava 200-250 EUR. Takže by se asi i dalo vyžít jen se samotným stipendiem (+ nějakou tou kačkou z mojí kapsy), pokud by člověk neměl další výdaje.
Ovšem Erasmus je přece jen spojen s cestováním a tak bych se i ráda někam podívala, když budu mít "předsunutou základnu" nějaký ten kilometr od domova. Je tedy jasné, že bez mé finanční spoluúčasti seto neobejde a sama s tím nějak počítám. Mám nějaké vlastní úspory, které bych pro to použila.
Pokud bych se pohybovala na horní hranici toho, co v reportech udávají, tak bych potřebovala pokrýt náklady 400-450 EUR (+ případná rezerva), to je při dnešním kurzu (1 EUR =27,50,-) 11.000-12.400,-. (Možná počítám trochu hodně, ale lepší víc než míň ;))
Druhá věc jsou rodiče. Nevím, jak moc nadšení z toho budou. Když jsem jim před dvěma lety, když si brali hypotéku říkala, že bych ráda jela,tak mi říkali, ať brzdím, protože kdo ví, jak to bude. Vím, že s nimi budu muset celou věc probrat, ale ráda bych věděla, kolik zhruba odnich můžu očekávat. Bydlím doma, takže nemám "vyjednanou" nějakou sumu na měsíc jako ti, co bydlí na kolejích. Výdaje za mě jsou následující: 1000,- kapesné, 350,- doprava, 2500,- jídlo (po vydělení toho, co se projí členy domácnosti), cca 2000,- za oblečení a další věci (průměr zcelého roku), co jsou primárně moje. To je 5850,-. Možná bych mohla počítat ještě s něčím na "přilepšení", protože vodu a elektřinu doma žádnou nespotřebuju (ale netuším, kolik to tak může být). Na dovolenou nebo nějaké průběžné výlety taky nepojedu. Tím nechci počítat vše "o co můžu rodiče obrat", ale tak nějak spočítat, co bych mohla očekávat. Naopak vzhledem k tomu, co mi řekli před dvěma lety, jim tím nechci dělat moc velkou finanční přítěž.
A teď otázka - kolik byste dali svým dětem vy, případně pokud je tu někdo, kdo vyjel, tak kolik dostal. I jiné rady ohledně výjezdu ocením.
Díky všem za čas a hlavně tipy a rady.

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ruze®
Datum: 22.04.14 14:24
avatar

Myslím si,že by jste se měla nejdříve zeptat svých rodičů,co tomu nápadu říkají a zda jsou ochotni a případně kolik do vás investovat.My neznáme jejich finanční situaci,tak jen těžko můžeme odhadovat,kolik vám dají.Píšete ,že mají hypotéku a ta jistě není malá.Pokuď vám to odmítnou financovat a budou chtít,aby jste pokračovala ve studiu zde,tak jim to nemějte za zlé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.14 14:33
avatar

Moje dcera takto strávila cca rok a půl (rok studia a půl roku před psaním diplomky sbírala materiály) v Portugalsku. Na studum, ubytování a stravu jí stačilo stipendium a na cestování si vydělala tam. Studovala portugalštinu, takže se jí komunikace s místními i hodila ke studiu. Dokonce si sehnala i ubytování s portugalskými studenty ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.