Bojím se o svoji dceru

Od: Datum: 17.04.14 14:47 odpovědí: 23 změna: 12.05.14 13:30

Dobrý den přeji. Jmenuji se Anna, je mi 35 let a mám opravdu velké starosti o moji třinácti letou dceru. Už od malička s jejím tátou se kterým se právě rozcházím sledovala fotbal. (Vždy šlo o Spartu. Sparta je celý její život.) To on jí na to navedl. Nevynechala jediný zápas v televizi a hodně tam s ní i jezdil. Ona se nikdy moc dobře neučila. Ve škole se prala, hodně zlobila. Ale bylo to moc hodné a laskavé děvče. Vždy se vším pomohla. Nikdy by schválně nic nerozbila, NIKDY! Jenomže v posledních měsících jsem si na ní všmla, že to s tím fotbalem až moc přehání. Vždycky věděla, že mě to moc nebere, ten fotbal, tak mě s tím ani neotravovala a už vůbec ne, že by řvala na celej barák GOL! :) To teda. ne. No, ale to se změnilo. Začal dělat přesný opak. Myslela jsem, že je to jen pubertou, ale pro jistotu jsem jí pustila film ,,Proč?". To proto aby věděla, že pokud to bude takhle pokračovat dál, může skončit ve vězení. Doufala jsem, že se z toho poučí a trochu to svoje chování zmírní. Jenže.. se to ještě zhoršila. Několikrát sem ji viděla chodit po ulici ve Sparťanským a křičet na lidi různé ty pokřiky. N byla to hrůza. Zakázala jsem jí, koukat se na fotbal, ale ona kvůli tomu ještě víc zdivočela. Navíc na ten film se kouká vždy, když nejdou v televizi žádné zápasy. Chodí ven kdy se jí zlíbí a domů se vrací taky tak. Je na mě hrozně drzá (dřív než jindy) a mám pocit, že se chytla i nějaké party, protože minulý týden jela na fotbal Derby, Sparta-Slavie (Vůbec netuším kde vzala lístek já jí na to nedala.) a na nádraží, když jsem jela do práce jsem ji viděla vystupovat s nějakýma klukama cca. 15-18 let. a holek tam bylo jen pár. Všude a všichni křičeli, že jsou mistři a tak dále. Úplně jsem se bála nastoupit. Řekla jsem si, že ji nebudu dělat ostudu a navíc už jsem musela jet do práce. Víte, klidně ať fandí, já ji v tom nikdy nebránila, ale nechci z ní mít nějakého grázla. Vždyť to je hrozný. Je to moje jediný dítě a já nechci aby skončila ve vězení. Navíc je jí třináct a vsadím se, že si ani neuvědomuje co vlastně dělá. Prosím pomoze mi. Jak jí toho mám odnaučit? Ať přestane jezdit na zápasy. Nechci aby se stýkala s takovou bandou. Kteří navíc měli v hubě (promiňte mi ty výrazy) cigarety, v rukách alkohol a tak dále. Nevím co s ní! :(


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.04.14 15:05
avatar

Zdravím, pokud necháte u vás doma rozhodovat 13-leté děcko, tak se nedivte. Chodí ven, kdy se jí zlíbí? Vy doma nejste, nebo co? Jen tak si jede na Derby, aniž by Vám o tom řekla? Anebo řekla, ale Vy jste to neřešila?

Nezlobte se, ae takhle se doma chovat já, tak dostanu pořádných pár facek a zákaz se účastnit podobných akcí. A věřte, když rodiče doma něco takového řekli, tak to taky platilo. POkud jsem neposlechla, žádné kapesné, žáný počítač, žádní kamarádi.

doplněno 17.04.14 15:36:

Anno, to je možná ta potíž. Divíte se, že si holka staví hlavu a dělá potíže, když na ni otec kašle a máma nemá čas? Nemyslím to zle, je mi jasné, že kdekdo maká od rána do večera, aby uživil rodinu. Ale takhle se Vám to bohužel vrací.

Pokud si na dceru nenajdete čas - a čas na to, abyste byla důsledná ve svých pokynech, tj. třeba kontrola, kam a kdy chodí, tak nezmůžete nic. Samo od sebe se to upraví jen tehdy, až holka narazí "hubou na zeď" a pořádně si namlátí.

Co třeba na víkend vymyslet společný výlet, návštěvu, akci?

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.04.14 15:11
avatar

Musí přece "do práce", tak jak má ještě vychovávat děcko *ee*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna2525252
Datum: 17.04.14 15:27

Omlouvám se, ale já to mám do práce přes celé město. Auto je rozbité a na opravu nemám, natož na nové. Proto musím jezdit vlakem. Dcera je celý den sama, protože já odjedu ve tři hodiny ráno, vrátím se ve dvanáct odpoledne a kolem páté opět odjíždím. Proto sem ji tam také zahlédla. Copak ji člověk uhlídá? Její otec ji maximálně veme na fotbal jinak mu je ukradená a ani už to ne. Je samostatná takže si tam klidně dojíždí sama. Já nemám čas jí hlídat. Jediný volný den mám v neděli. Bohužel. Jinak má staršího, nevlastního bratra, který na ní má dávat pozor, bohužel ten je stejný jako jeho otec tudíž si taky trajdá někde po světě.

Od: anna2525252
Datum: 17.04.14 16:22

Já už dlouho takhle něco plánuji, ale pracuji přes celý víkend a jedinou neděli mám volnou no a to jsem docela dost vyčerpaná i když se snažím. Já to dceři i vysvětlila aby to nebrala špatně, že momentálně nemáme peníze a ona mi řekla, že vše chápe, ale já si myslím, že za to jak se chová může ten film, co jsem ji pustila. :(

Datum: 17.04.14 15:59

Když nenastolíte nějaký řád - hlášení, kam jde, kdy dojde a s kým jde. A nevynutíte si dodržování těchto pravidel - zaracha, zákaz televize, počítače, ...

Dceři podle všeho umožňujete vše, tak to také dělá. Možná, že jste celý den v práci, ale dnes jsou mobily, zavoláte, a už podle přrostředí zjistíte, kde je (doma asi bývá klid). Pokud to nevezme řešit proč, při opakování postih.

Chyba je tedy vaše "volná výchova".

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.04.14 16:07

No třináctiletý děvče nemusíte hlídat - ale ona musí respektovat to jak se má chovat a vědět, že když se tak nestane - bude postih ...

Jo jo je to tak ,dělá si co chce a bude to ještě horší , to mi věřte , nestačíte na ni, přerostla vám přes hlavu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna2525252
Datum: 17.04.14 16:20

Já věděla, že mi toto poradíte. :( Jenže když já jsem byla malé děvče žila jsem jen s tátou, protože od nás maminka odešla ,který se mě neustále ptal: Kam jde, kdy přijdeš a já to neměla ráda. Vždy jsem říkala, že jestli někdy budu mít své děti, tak jim toto nikdy dělat nebudu. Víte ona byla moc hodně děvče vždy. To, že se takto chová je nejspíš jen můj problém, protože jsem ji pustila ten film. Jenže já to myslela v dobrý. Chtěla jsem ji před tímhle uchránit, ale ona se k tomu akorát přidala. To, že sjem ji ten film pustila, bylo pouze proto aby viděla jak je to špatné. Za vše můžu já! :(

Datum: 17.04.14 16:24

Já si také prošla tím, že mě někdo hlídal. A to i když jsem byla dospělá, což už mi vadilo. Ono mi to vadilo i dřív, ale nějaký řád to mít musí.

Pokud jsou problémy ptejte se. Až se to srovná, nemusíte se ptát vždy.

A uvědomte sí - máte za ni zodpovědnost! Nemůže vám být jedno, kde je a co dělá. Můžete z toho mít také problém.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: anna2525252
Datum: 17.04.14 16:31

No víte. Ona jí hlídá hodně moje sestra, protože ta do práce nechodí. Jenže ono jí moc uhlídat nejde.

Datum: 17.04.14 16:30
avatar

To je bohužel "chyba" mnohých rodičů dnes. Neuvědomujeme si, že chování se s věkem bude pouze zhoršovat (dobrá, v 95% případů), takže když na něco dítě v osmi letech obrátí oči v sloup přímo přede mnou, můžu si být jistá, že mně za 4-5 let s ledovým klidem pošle do háje (či do dalších míst).

Chápu, že na dceru nemáte čas, jste-li na ni sama. Určitě ale využijte veškeré volné chvilky, abyste mohla být s ní.

Pokud jí nyní, když Vás neposlouchá, zakážete (přikážete) něco a nezvládnete ji zkontrolovat, zda to neudělala (udělala), tak nemá smysl jí to zakazovat. Jen získá víc a víc pocit, že si opravdu může dělat, co chce, a Vaše zákazy (příkazy) nic neznamenají. Je to ošidné, ale já bych asi šla cestou najití důvěrnějšího vztahu k ní, abyste mohla ovlivňovat její smýšlení o chování jejím a jejích "kamarádů". Pokud si nyní nejste úplně blízké, je jasné, že Váš nesouhlas s jejími aktivitami a s lidmi, se kterými se stýká, bude ignorovat - či více, půjde silně proti němu.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 17.04.14 17:19
avatar

Dobrý den. Anno, ve výchově rodič musí být velmi důsledný. Vaše dcera je v pubertě a v době dospívání to není někdy jednoduché pro rodiče, ani pro děti. Každý z nás tuto dobu u svých dětí musel však přežít a přežili jsme ji nakonec všichni. Nepodceňujte s dcerou komunikaci. Pokud nezabírají domluvy, příkazy, zákazy a skutečně si s ní nevíte rady, obraťte se s dcerou na dětského psychologa a řešte problémy ve výchově s ním. Třeba to pomůže jí i Vám. Pokud Vám s dcerou pomáhá sestra, musí být i ona důsledná. A Vaše dcera si musí uvědomit, že má dospělého, tím spíše rodiče, respektovat. Pokud si dcera jde ven kdy chce a vrací se, kdy se jí zlíbí, čí je to vina? Kdo jí to toleruje? Máte mobil? Kontrolujte ji, zaměstnejte ji. Ukládejte ji úkoly, aby měla nějakou povinnost, než přijdete z práce. Pokud na ní může dohlédnout Vaše sestra, promluvte i s ní. Píšete, že na dceru nemáte čas. V tom je ten problém. Vyžadujte, ať Vám dcera hlásí, kam jde a vyžadujte, ať je do určité doby doma. Pokud to nedodrží, musí vědět, že zákonitě přijde potrestání...Ono nejde o to děti "buzerovat", ale naučit je na nějaký řád, trvat na jeho dodržování, určit si pravidla. A ta určuje rodič. Dítě by Vás mělo respektovat. Vy jste za dceru zodpovědná. Když se jí něco stane, když něco vyvede atd...Pořád nese zodpovědnost ten, kdo má dítě v péči. Vy nemáte čas jí hlídat, tudíž nemáte čas na její výchovu. Udělejte si ho, abyste později nelitovala, že jste mnohé ve výchově dcery zanedbala. Postavte si ji na první místo. Já bych určitě chtěla mít přehled o tom, kde a s kým je moje dcera, které je 13 let. Jak tráví volný čas, s kým se stýká atd...Nejde přece jen o to, že může něco vyvést, ale v první řadě se jí může cokoli stát..Nečekejte, až k něčemu takovému dojde...Pustit jí film určitě nestačí. Komunikovat, dohlížet, kontrolovat...Dle situace a jejího chování se pak dá jít cestou dohody, či kompromisu, nebo zkrátka přitvrdit a důsledně vyžadovat poslušnost..Vy svoji dceru znáte, dejte si s ní tedy tu práci...Abyste si jednou nemusela vyčítat právě to, že jste si na ní ten čas neudělala...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 17.04.14 18:16
avatar

V první řadě bych si s ní sedl a promluvil o tom. Jediný další přestupek by znamenal stop financím /úplně/ a v den zápasu bych ji nikam nepustil. Musí si uvědomit kdo doma poroučí a kdo poslouchá. Stále jí přitom dávat najevo jak mě to trápí, že ji mám rád a nerad jí omezuji, ale nedá se nic jiného dělat. Musí povolit!

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 17.04.14 21:03
avatar

Anno, jedním dechem říkáte, že máte starost o dceru a zároveň že na ni nemáte čas. Podobně o dceřI: "Nikdy moc dobře neučila. Ve škole se prala, hodně zlobila. Ale bylo to moc hodné a laskavé děvče." Tak byla hodná, nebo se prala a hodně zlobila?

Největší chyby, které může rodič udělat, je nevěnovat svému dítěti dostatek času a nedůslednost ve výchově.

Za chování Vaši dcery nemůže fotbal v TV, zápasy ani film.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 18.04.14 19:59
avatar

Trochu mimo téma: mám kolegyni s dvěma dcerami. Jedna už je starší, druhé je 14. Nedávno jsme se bavily o jejím dětství, jak to byla sladká holčička, tak říkám: "To na to teď v té její pubertě ráda vzpomínáš, co?" a ona neee, že holka je moc fajn a neodmlouvá, není drzá, že spolu vychází moc hezky. Včera musela dceři brzy ráno (v 9) volat, dcerunka ji do telefonu sprdla, že ji budí o prázdninách a ještě se zvládla nafrněně zeptat, jestli nakoupit nemůže máma (která je v práci, zatímco holka má volno).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.05.14 00:13
avatar

Myslím, že tohle asi zkusí každé dítě. Je na matce, aby dceři vysvětlila, že takhle s ní jednat nebude ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.14 15:29
avatar

mrkněte se na film Fotbaloví chuligáni až ho budou dávat. Občas bývá nas Filmboxu. Hlavní postavu hraje Eliah Wood, známý spíše jako Frodo Pytlík z Pána prstenů. Na něm je přesně ukázáno, jak je možné, že se z obyčejného a slušného kluka stane fotbalový grázl. Tam totiž nejde o fotbal. Jde o společné a silné zážitky. Když je neměl doma, našel si je jinde.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: anna2525252
Datum: 20.04.14 18:46

Jen se chci zeptat, je to film, nebo seriál? Na databázi mi to našlo jen seriáll :)

Datum: 05.05.14 00:14
avatar

Také mám dojem, že dceři něco chybí doma ...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: monica
Datum: 09.05.14 09:16
Mozna by bylo dobre, prerovnat priority! Ano, prace je dulezita, musite zivit rodinu. Ale pokud si neudelate na svoji dceru cas, brzo rodinu mit ani nemusite! Zacnete to resit jste snad dospela, ne?! Je to 13i letej s prominutim fracek, kterej k vam ma mit respekt a ne vam srat na hlavu! Mozna by neskodilo nejaky napravny zarizeni...ano drsny, ale vy uz na ni sama nejspis nestacite! A kdyz to nejde po dobrym, pujde to holt po zlym, at se holcicka probere! Ona kdyz bude muset bejt zavrena nekde v pastaku, kde si vyjde maximalne tak na prochazku k lesiku pod neustalym dohledem, tak si treba uvedomi, ze je lepsi bejt doma a respektovat nejaka pravidla! Za to jak se chova nemuze film, ale VY !
Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 09.05.14 14:14
avatar

V pasťáku pod neustálým dohledem s vycházkou k lesíku? Kolik pasťáků jste navštívila?

Pokud holka bude chtít utéct, tak uteče, žádný neustálý dohled tam není a sám ředitel podobného výchovného ústavu se vyjádřil, že nesmí zavírat brány, takže pokud chovanci chtějí útéct, ta holt utečou, oni jim bránit nesmějí.

Se zbytekm ovšem souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: puskin
Datum: 11.05.14 12:04

Já mít takovou dceru, jsem rád. Nic patologického podle úvodního dotazu nevidím. To, že si 13ti letka přijde/odejde ven kdy se jí zlíbí na tom nevidím nic špatného, pokud to má časový rámec, například mimo ranní nebo pozdně noční příchody. A to že pokřikuje při fotbalovém utkání nebo po něm? No a co má jako být? Problém mnoha rodičů je, že si plete výchovu se snahou svého potomka nikoliv směrovat k určitému přiměřenému sebehledání v rámci určitých mantinelů ale snaží se potomka zaškatulkovat k obrazu svému jako psíka. Především rodič musí vědět s jakým "materiálem" má doma tu čest a podle toho s ním musí pracovat. Telegraficky se ptát na foru jak vychovávat, to je celkem zcestné, do značné míry pošetilé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.05.14 13:30
avatar

Potom se nemůžeme divit, co za náctileté, s prominutím, parchanty, potkáváme na ulicích.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: im
Datum: 12.05.14 13:23

Je to jednoduché- nehrozit tím, co nemůžeš splnit. Sedni si s ní ke stolua dej jasné pravidlo - já poroučím a ty posloucháš. Pokud to tak nebude, hrozí ti dětský domov - pasťák- . Nechci, abys ve 13 letech pila, kouřila, fetovala a souložila ( pokud to nedělá, není psáno, že ji k tomu parta nesvete už brzy) a buď se budeš chovat slušně , pořád, nebo to zařídím, abys to nemohla udělat díky výchově v ústavu. Pokud se nesrovná, navštívil bych sociálu a pokusuil se zjistit možné řešení, včetn ěpohovoru s psychologem. Pravda ovšem je, že za jednu návštěvu odborník nemá šanci nic poznat, většinou děti nemluví, nebo odpovídají ano, ne. Nedostaek času máme všichni, ale je to jediné dítě, jak píšeš, tedy neříkjej, že to nejde hledej takové řešení, kde to jde. Kdyby bylo nutné se přesthovat někam daleko , najít si novou práci, aby vypadla z party. Stojí ti to za to, aby jsi se nemusela bát, nebo rezignuješ a možná bude tvoje dcera v 15 šlapka? Vždy si představuji černý scénář a reaguji preventivně. Máš štěstí, že je zdrvé, moje dítě není a po doktorech jsem s ním několikrát za týden, také jsem musel upravit pracovní rytmus, al ejinak to nejde. Přeji hodně zdaru ve tvém snažení, hlavně nebuď nedůsledná. Tvoje sestra za nic nemůže, nedávaj jí vinu, je to tvoje dítě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.