Převzetí výpovědi

Od: Datum: 17.04.14 10:33 odpovědí: 8 změna: 25.04.14 23:17

Mohla bych poprosit ol radu?

V pondělí jsem byla zaměstnavateli osobně předat Okamžité zrušení pracovního poměru. Zaměstnavatel mi jej odmítl převzít a jako argumentaci proti tomuto kroku použil to, že jsem v době pracovní neschopnosti(která stále trvá) nedostataečně komunikovala o svém zdravotním stavu ( poslední lístek na peníze jsem na radu firemní účetní odeslala sama). Má na takovou argumentaci nárok? A mám i jinou možnost doručení výpovědi? Pokud pošlu doporučeně s dodejkou a zaměstnavatel nebude přítomen, nebo odmítne převzít , znamená to pak co?

Moc děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.04.14 10:45
avatar

Předpokládám, že se jedná o okamžité zrušení podle §56. Výpověď se považuje za převzatou, pokud se dostala do "sféry dispozice" zaměstnavatele. Neboli poslat doporučeně je ok, ale nechat šéfovi výpověď ležet na stole (pokud možno v přítomnosti spolehlivého svědka) je taky ok. Zaměstnavatel defacto nemá možnost "odmítnout převzít", jakmile ji jednou dostal, může akorát mlžit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 17.04.14 11:23

Ano, svědek je důležitý a nemusíte ji dávat šéfovi organizace, stačí ji dát(položit před svědkem) vašemu přímému nadřízenému nebo nějaké sekretářce nebo asistentce nebo na vrátnici atd. Organizace již má povinnost ji doručit k těm rozhodovacím rukou. Výpověď je jednostranný právní úkon, který může protistrana neakceptovat jen z důvodů uvedených v zákoně, jiné důvody nemají žádnou váhu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 11:10

Buď se vezměte s sebou svědka (svědky), kteří předání dokumentu potvrdí. Nebo pošlete poštou s dodejkou. Pak platí, že: "Doručujete-li zaměstnavateli písemnost prostřednictvím provozovatele poštovních služeb a zásilka se Vám vrátí jako nedoručená, dnem doručení je den, kdy o uložení zásilky byl zaměstnavatel vyrozuměn."

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paji*
Datum: 17.04.14 17:42

Děkuji.

Mě by ještě zajímalo, jestli se šéf může ohánět tím, že jsem mu nedonesla lístky na peníze a nehlásila jsem mu návštěvy lékaře a odvolávat se na tento důvod jako porušení z mé strany anikoliv proto, že mi neplatil mzdu a proto mi zamítnout zrušení pracovní smlouvy.

Od: moula*
Datum: 17.04.14 18:33

Pokud jste neodevzdala podklady k vaší mzdě - "lístky na peníze a nenahlásila návštěvy lékaře" a bylo to ZA CELÝ MĚSÍC, tak vám zaměstnavatel neměl jak vypočítat mzdu, čili byla vaše mzda nula a zaměstnavatel nic neporušil. Nediskutujte a trvejte na písemném vyjádření zaměstnavatele na vaši výpověď !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 19:23
avatar

Jestli se nepletu,ta zaměstnanec ani nemůže dát OKAMŽITOU výpověď.Nebo se pletu? Já teda žiju v domění,že zaměstnanec může jen dát výpověd DOHODOU k určitému datu a toto může a také nemusí zaměstnavatel akceptovat-může trvat na výpovědní lhůtě.To je asi tak vše!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 19:31

zaměstnanec může dát okamžitou výpověď ve dvou případech:

a)kvůli zdravotnímu stavu že nemůže dělat dosavadní práci a zaměstnavatel ho do 15 dnů nepřeřadí na jinou vhodnou práci

b) zaměstnavatel nevyplatí mzdu do 15 dnů po uplynutí splatnosti (například mzda za únor nevyplacena do 15. dubna, zaměstnanec může dát okamžitou výpověď 16. dubna)

V těchto případech přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby (většinou dvouměsíční)

přesné znění - zákoník práce § 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem

doplněno 17.04.14 19:35:

paní píše, že jí zaměstnavatel nevyplatil mzdu --- tedy se jedná o případ b)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.14 23:17
avatar

@ Diesel, @Jancaak Tak to uvedeme na pravou míru. "Výpověď dohodou" i "okamžitá výpověď" jsou sice oblíbené obraty tůrců TV seriálů, ale nic takového neexistuje. Zaměstnec může dát výpověď, rozvázat pracovní poměr dohodou nebo jej okamžitě zrušit.

------- Pro tazatelku: Neplnění povinností dočasně práce neschopného sice může vést až k rozvázání pracovního poměru ze strany zaměstnavatele (samozřejmě bez nároku na odstupné), ale není důvodem k nepřevzetí písemného zrušení pracovního poměru.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.