Nákup na živnosťák pro soukromé účely

Od: Datum: 17.04.14 09:46 odpovědí: 12 změna: 18.04.14 15:50

Ahoj, chci se zeptat, zda je možné, koupit si něco od firmy, vyplnit ICO... a toto zboží využívat pro vlastní potřebu. Nebo takové zboží musí být použito zase v rámci podnikání? Je toto v rozporu se zákonem?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jm*
Datum: 17.04.14 11:02

Pokud fakturu nedáte do učetnictví do nákladů,tak je to v pořádku. Pokud koupíte, fakturu do nákladů dáte a věc budete používat pro soukromé učely, tak je to špatně.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.04.14 11:33
avatar

jm, není co dodat.

*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: komodita
Datum: 17.04.14 11:43

No, proč to píši. Stala se mi takévá věc. Přišla mi ke dvěřím taková paní a prej kontroluje firmy v te a te oblasti a že teda de kontrolovat výdejnu našeho zboží té a té značky :D. Tak jsme jí řekli, že prostě jsme si něco objednali od té a té značky s uvedením IČO ale rozhodně nemáme žádnou výdejnu té konkrétní značky a teda není co kntrolovat. Ženské z úřadu se to moc nelíbilo, sbalila se v momentu a byla ta tam...

Od: uska®
Datum: 17.04.14 12:09

Faktura v účetnictví být musí, ale jak je psáno výše, neuvedete jí do nákladů, ale do osobní spotřeby. Nevím jaké vedete účetnictví, konkrétně jde těžko radit, ale systém je pořád stejný. Podobnou ženskou žeňte od brány koštětem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: komodita
Datum: 17.04.14 13:42

Líbí se mi tenhle názor a teda, že zboží je fakturováno jménem + ičo. Zboží ale není vedeno jako nákladová položka. Souhlasíte ostatní s tímto názorem? Je tohle řešení po právní stránce možné?

Od: buss
Datum: 17.04.14 12:43

Přišla mi ke dvěřím taková paní a prej kontroluje firmy .. a jistě se představila, ukázala průkazku či nějaké pověření a vy jste si to ověřil, vyžádal. No můžete (asi myslíte za VOC), nebude to v účetnictví, ale.. když budou kontrolovat tu firmu, co zboží dodala a půjdou dále, jak s tím naloženo... Pokud uvedete, zvyšujete si náklady a snižujete daň! Pak musíte hledat argumentaci pro FÚ. Jinak výdaj neuznán, odvoláte se, nebo doplatíte daň. Jisté nevýhody byly za účinnosti ObchZ.
Takový nákup je jen pro potřeby podnikání. Jako podnikatel to máte znát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: komodita
Datum: 17.04.14 13:18

Vyargumentovat, že ta a ta věc, která byla zakoupena na firmu, byla reálně opodstatnělým nákladem pro firmu, jde v podstatě cokoliv. Počínaje mobilem a konče oblečením. Zboží jsem ale nedala do nákladů a daň teda není menší. Jen jsme uvedli při nákupu IČO. Zboží je ale pro osbní spotřebu.

Datum: 17.04.14 23:03

Záleží:

1. Jak jste platila? Pokud z účtu, který máte na podnikání, pak by měla být faktura zaevidována jako nedaňový výdaj a zboží normálně používat soukromě. Pokud jste platila ze soukromé hotovosti (dobírka), ze soukromého účtu (převodem nebo kartou), fakturu do daňové evidence (popř. účetnictví) vůbec dávat nemusíte a zboží normálně používejte pro vlastní účely. Pokud není dotčené zboží ve výdajích (nákladech), nikdo ho hledat nebude.

2. Jiná by byla situace, kdybyste objednávala věc, kterou objednáváte i pro podnikání i pro soukromé účely. Příklad: Prodáváte kočárky a objednáváte u jedné firmy. Objednáte 1 kočárek pro svoje dítě, zaplatíte ze soukromého účtu, ale na objednávce omylem uvedete IČO a prodejce ho uvede i na daňovém dokladu k tomuto jednomu kočárku. Pak by Vás při kontrole mohli podezřívat z toho, že kromě oficiálně prodávaných kočárků prodáváte "načerno" i další kočárky, které nevedete v evidenci a zisk z nich nedaníte. Pokud se nejednalo o podobný příklad, zboží klidně využívejte pro osobní potřebu a fakturu do evidence vůbec nedávejte.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.14 23:12
avatar

pokud delate dane pausalem je to uplne jedno a nakup na ICO vlastne uplne postrada smysl, pokud jste neplatce DPH, taky vas nikdo resit nebude.. pokud platce jste, tak kontrola je vzdy ohlasena predem a dana vec by se mela vyskytovat v dobe kontroly v provozovne

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 18.04.14 13:25

Vím, že soukromý zemědělec, co vede podvodné účetnictví a je plátce DPH, ale má jen 24ha, kupuje co nejvíc na firmu. Foťák, no přece s ním fotí a konzultuje vývojoví fáze rostlin, pračku, no přece v ní pere pracovní oblečení, žárovky, no přece je potřebuje do stodoly, dlouhou hadici, no přece ji má na ošpricování traktoru a vůbec !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.14 14:24

moula. A co z toho až tak není pravda? Budiž, foťák. Ale na druhou stranu je plno věcí, které využívá pro svoji podnikatelskou činnost a neúčtuje o těchto věcech.

doplněno 18.04.14 16:00:

Moula. Tak to se omlouvám. Opravdu jsem to pochopila tak, že toho zemědělce kritizujete.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: moula*
Datum: 18.04.14 15:50

Jste mi nerozuměl, to měl být návod. Kdo něco využívá pro svoji podnikatelskou činnost a nedává to do nákladů, tak dělá chybu !

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.