2x



Zaměstnavatel, má nemoc a jiné uplatnění

Od: Datum: 15.04.14 18:41 odpovědí: 11 změna: 13.05.14 10:09
avatar

Dobrý den. Chtěl bych se zeptat. Pracoval jsem řadu let u většiho soukromého zaměstnavale opravou aut.

Před rokem bolest zad a 14 dní doma a pak ok.

Před dvěma měsící opět bolest zad spolu se střílením bolesti do nohy. Výsledkem je vyhřezlá plotýnka.

Mám možnost operace, ale doktor mě odrazuje, že mi to sice bolí ale jen když se hýbu.Nyní mi předepsal ještě rehabitace.

A doporučil mi a napsal do zprávy, že pokračovaní v namáhavé práci v dílně bych neměl pokračovat.

Dotaz zní : Co se dá v tomto případě dělat, jaké povinnosti má zaměsnavatel, když pak po zlepšení donesu doklad o tom, že nemohu provádět tuto práci.

Musí mi najít jiné uplatnění ve firmě, nebo jak to je. Dokázal bych si představit pracovat třeba na skladu ND atp.

Děkuji všem.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.04.14 18:52
avatar

jaký má povinosti nevim pokud bude slušný tak se domluvíte můj typ je ale propuštění pro nadbytečnost tak nák se to dělá

proč vás doktor zrazuje? mám okolo sebe další plotýnkáře většina z nich na operaci nešla a občas pěkně trpí nikdy neví kdy je to chytí a mám tu jeden extrém kamarád který to zanedbal dnes už necejtí prsty na noze trpívá bolestma že se mi tomu ani nechtělo věřit když vyprávěl a dnes když už by chtěl už stím nejde nic dělat nikdo ho už operovat nechce a doktoři se divý že ještě neni na vozejku a to je mu teprv 41 let a toho sem se bál já a na operaci trval i když mi taky odrazovali

netvrdim že to musí bejt váš případ

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.14 19:42
avatar

Potvrzení/doporučení od Vašeho ošetřujícího lékaře není pro zaměstnavatele závazné. Závazným by pro něj byl pouze posudek závodního lékaře nebo kliniky pracovního lékařství, z něhož by vyplývalo, že nejste zdravotně způsobilý vykonávat sjednaný druh práce.

Můžete se vrátit do práce s doporučením ošetřujícího lékaře a nechat se vyslat k závodnímu lékaři. Nebo se nechte ošetřujícím lékařem vyslat na kliniku pracovního lékařství a při návratu do zaměstnání předložíte posudek z kliniky.

Na kliniku pracovního lékařství se nemůžete objednat sám, tam Vás musí někdo (zaměstnavatel, lékař) vyslat.

Pak by byl zaměstnavatel povinen Vás do 15 dnů od doručení posudku převést na jinou vhodnou práci (může jít i opráci, pro niž je požadována nižší kvalifikace - rozhoduje zdravotní způsobilost).

Nebude-li pro Vás zaměstnavatel takovou práci mít, může Vám dát výpověď podle § 52 písm. e) bez nároku na odstupné.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.14 09:59
avatar

Zdravím. Děkuji za odpovědi.

Dr mi to vše vysvětlil. Provedl vyšetření, kdy mě to bolí a kdy ne. Ve své podstatě říkal, že je to odstranění poruchy bolesti, ale páteř to prý nespraví. Tím říkal, že teď je to nějaké a může to být horší. Mluvil o případech lidí co měli operaci, po ní vše v pořádku a po x letech se u nich objevily srůsty a začala bolest od znovu. Říkal, že by stálo za to ještě zkusit McKenzieovu metodu, případně jen rehabilitaci a zpevnění zad a břicha. Dále mi napsal omezení ohledně práce do záznamu. Marodím už 2,5měsíce a bolí mi to při chůzi či delším stání.

Datum: 17.04.14 10:41
avatar
Když to tedy vezmu z jineho kraje.Zaměstnavatel pro mě nebude mít žádné místo. Dostanu se v nejhorsim pripade na úřad práce, bude doklad od doktora mam uvedeno ze mam dlouhodobe omezeni tezke prace v pruvanu neco platny? Aby me neposilali na stejne uplatneni jake jsem doposud delal.
Dekuji
Od: gamapolis*
Datum: 17.04.14 16:25

Úřad práce bude respektovat zdravotní omezení,,ale zřejmě pro Vás žádnou práci nenajde,Možná na vrátnici,kde se sedí a kde není moc chození,pokud něco takového bude mít.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.04.14 19:09
avatar

Jestli to byl závodní lékař nebo lékař kliniky pracovního lékařství, bude na to zaměstnavatel (ev. i úřad práce) muset brát ohled. Pokud šlo o jiného lékaře, vyšle Vás zaměstnavatel k závodnímu lékaři. Kdyby ÚP nestačil posudek závodního lékaře, vyslal by Vás na další prohlídku.

Ale nemusíte se bát, že by Vám ÚP nutil stejnou práci, zvláště když se zdravotní důvody objeví ve výpovědi jako důvod skončení pracovního poměru (to je ten § 52 písm. e).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.05.14 21:27
avatar

Ještě se chci zeptat.

Pokud zaměstnavatel pro mě nenajde vhodné uplatnění, mám nárok na odstupné?

Stejně s ním nepočítám, to by mě raději dal na něco přijatelného na chvílii a postupně mě vydeptal, abych odešel sám, tak to v dnešní době u soukromníků chodí.

A druhá otázka.

V případě že bych chtěl změnit povolaní, začít kroutit volantem, může mi úřad práce nabídnout zaplacení profesního průkazu a psychotestů? (6500,-)

Pořádají rekvalifikační kurzy, platí svářečské kurzy, tak by to mohlo jít. Děkuji

Datum: 07.05.14 10:40

Záleží na úp, nějaký rekvalifikační kurz by vám měli zaplatit. Většinou spíš po delší době v evidenci na úp, čili při neúspěšném hledání práce. Musíte se zajímat a informovat sám (až tedy budete v evidenci úp) u úřednice, která má rekvalifikace na starosti

Na odstupné nárok nemáte. Při podmínkách níže, máte nárok na náhradu mzdy dle výpovědní lhůty (většinou dvouměsíční)

§ 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem (1) Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže, a) podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, nemůže dále konat práci bez vážného ohrožení svého zdraví a zaměstnavatel mu neumožnil v době 15 dnů ode dne předložení tohoto posudku výkon jiné pro něho vhodné práce

(2) Zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.14 10:53
avatar

Pokud pro Vás zaměstnavatel nebude mít jinou práci, náleží Vám odstupné ve výši tří měsíčních platů. Po tuto dobu nebudete pobírat podporu z ÚP, tu Vám dají až po těch třech měsících. Zaregistrovat se je ale dobré hned, kvůli zdravotnímnu pojištění.

Jinak neházejte flintu do žita. Mohl byste u stávajícího zaměstnavatele pracovat třeba jako skladník či přejímací technik. Zvláště tehdy, jestliže máte vyučení s maturitou. Ale pokud zaměstnavatel má tato místa obsazená, asi těžko bude měnit.

Jeden rádce zmiňuje místo vrátného. Tato místa se na ÚP takřka nevyskytují. A pokud ano, jsou určena pouze pro lidi se sníženou pracovní schopností, tedy pro invalidy. Vím to. Manžel má obě kyčle umělé, dělá vrátného. Nenadře se, jde o sedavé zaměstnání, je ve styku s lidmi. I když má také plno pracovních povinností. Všichni vrátní jsou tam invalidé. Firma totiž na každého zaměstnaného invalidu prý dostává dotace, takže o zdravé lidi vůbec nemá zájem. Dneska se místo vrátného shání velice těžko.

Přeji, ať Vám to dobře dopadne, nejlíp, kdyby se našlo něco u stávajícího šéfa. Po těch letech, co u něho jste, byste si nemusel zvykat na jiného. Jaga.

doplněno 07.05.14 10:58:

Myslím, že Vaše myšlenka jít dělat řidiče, je vyhánění čerta ďáblem. S bolavou páteří se drncat po silnicích - to dlouho nevydržíte a rozhasí se Vám úplně.

Jinak ten profesní průkaz - u nás jej na ÚP proplatí jen tehdy, když uchazeč už má předem zajištěné místo, kam potom zaručeně nastoupí. On si ho totiž dělal každý, pak nejezdil, tak nastavili podmínku - nejprve mít zajištěnou práci předem a pak ho povolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.05.14 12:13
avatar

Dobrý den. Některé věty se moc dobře nečtou.

Jak bych měl prosím postupovat. Např za dva měsíce budu v pořádku a bude se cítit do práce.

Než ukončím nemocenskou mám zajít za zaměstnavatelem na pohovor, nebo ukončit nemocenskou a rovnou přijít a nahlásit, že už pracovního místa nejsem schopen.Jaké je nevhodnější řešení. Předem už trochu ví, že už to místo pro mě není.

Poraďte mi ještě toto. Děkuji

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.