Výpověd v pracovní neschopnosti

Od: Datum: 19.11.12 15:25 odpovědí: 5 změna: 19.11.12 17:47

Může zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď v pracovní neschopnosti,když se část firmy ve které zaměstnanec pracoval zrušila?


avatar
Upozornění
Tato otázka je 4 roky bez odpovědi a proto byla uzavřena.
Máte-li podobnou otázku, a nenašli jste vhodnou odpověď, založte novou otázku.
Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.12 15:54
 

Ano, ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část, lze dát zaměstnanci výpověď v době jeho pracovní neschopnosti (par. 54 písm . a) Zákoníku práce).

 
Datum: 19.11.12 15:58
 
avatar

Dobrý den. V tomto případě může. Viz. Zákoník práce § 52:

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:

a)ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,

Je zde sice § 53, který říká, že:

(1) Zaměstnavatel nesmí dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti

Ale situaci mění § 54:

Zákaz výpovědi podle § 53 se nevztahuje na výpověď danou zaměstnanci

a) pro organizační změny uvedené v § 52 písm. a)

b); to neplatí v případě organizačních změn uvedených v § 52 písm. b), jestliže se zaměstnavatel přemísťuje v mezích místa (míst) výkonu práce, ve kterých má být práce podle pracovní smlouvy vykonávána,

Ohodnoceno: 2x
 
Od: plest
Datum: 19.11.12 16:34
 

Mohu se zeptat jak je to v tomto případě s odstupným?

Datum: 19.11.12 16:46
 
avatar

Na odstupné Vám v tomto případě vznikl nárok. Jeho výše je dle odpracovaných let. :

Jednonásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

Dvojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

Trojnásobek průměrného výdělku, jestliže pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky.

Jen upozornění - v písemné výpovědi musí být jasně uveden důvod, proč s Vámi zaměstnavatel pracovní poměr rozvázal.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 19.11.12 17:47
 
avatar

Ano, může. Jde o výpověďní důvod, na který se nevztahuje zákaz výpovědi. Vznikne nárok na odstupné v závislosti na délce trvání pracovního poměru.

Trval-li pracovní poměr do jednoho roku, bude náležet odstupné ve výši průměrného výdělku. Trval-li pracovní poměr více než jeden, ale méně než dva roky, půjde o dvojnásobek průměrného výdělku. Na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku by byl nárok v případě, že pracovní poměr trval déle než dva roky.

doplněno 19.11.12 17:53:

Omlouvám se, neviděla jsem odpověď KapkyNaděje (měla jsem dotaz dlouho otevřený v jiném panelu).

Ohodnoceno: 1x
 

 

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.