Je to krádež?

Od: Datum: 14.04.14 16:29 odpovědí: 9 změna: 14.04.14 18:18

prosím vás o radu, je to krádež?

"Drzost lidí nezná mezí. Žila byla jedna žena, říkejme ji třeba Ž. Jednoho dne potkala muže, tomu nebudeme říkat Ž, ale jistěže M. Tak nějak se do sebe zabouchli a žili byli nějkou dobu ve společné domácnosti. M si jednoho dne zaparkoval svou parádní BABETU ve sklepě Ž. Běžel čas M a Ž se samozřejmě rozešli. BABETA však zůstala zaparkovaná ve stejném sklepě Ž. Přes vyzvání si M svou babetu ze sklepa nevyzvedl. Ž tudíž došla k názoru, že babetu prodá a peníze si nechá. Svůj názor dotáhla ke zdárnému konci. Máme tady ovšem Bratra pana M, který to tak nenechá. Ž totiž odmítá navalit babetu nebo peníze a ohání se tím, že tam babetka stála 4 roky bez povšimnutí a tím pádem, podle jejího myšlení, automaticky utržené peníze z prodeje patří jí. Co myslíte. Okradla paní Ž pana M? Podle mě je to normální krádež"


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 14.04.14 16:35
avatar

A to byla 210 nebo 207? Nebo dokonce 215?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 16:37
avatar

no, pokud M zaplatí Ž za pronájem "parkovacího místa", kde babetka stála, pak se obávám, že na tom ještě bude tratit... i kdyby to mělo být 10,-Kč/den.

pan Bratr je, v tomto případě, nedůležitý.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.04.14 16:41
avatar

Nevím, jak se na to dívá zákon, nejsem právník, ale podle mého názoru se o krádež nejedná. Pokud žena vyzývala svého bývalého přítele, aby si Babetu odvezl, a on tak neučinil, je to jeho problém. Koneckonců mohl za tu dobu Babetu někdo ukrást... Ona přece neměla povinnost mu ji uschovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cuca®
Datum: 14.04.14 16:44
avatar

A proč si M od Ž neodvezl babetu ihned? Proč se zajímá až za tak dlouho? Ja být M a odstěhovala bych se od Ž, tak bych sedla na B a frčela do PR...ihned, ne za 4 roky.

Ohodnoceno: 8x
 
Od: babeta
Datum: 14.04.14 17:15

Je to občansko právní spor. Ona by jej musela nějak prokazatelně (takže písemně nebo před svědky) vyzvat aby si tu babetu odvezl do toho a toho dne, jinak s ní naloží podle svého uvážení, nebo že mu účtuje od toho a toho datumu parkovné apod. Nemůže mu jí však jen tak vyhodit, musí mu jí uschovat, popř. event. prodat a peníze mu dát. Tak to bylo podle starého občanského zákoníku, jak je to po novém nevím. Zašel bych se zeptat na soud. Krádež jako taková to určitě nebyla, zpronevěra také ne, jelikož ten majetek neměla svěřený. Každopádně je to věc pro soud nikoliv pro policii.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 17:18
avatar

Ano, je to krádež. Babeta zůstává majetkem M, i kdyby byla uložená u Ž třeba 150 let (i když v tom případě by už byla majetkem M vnoučat :-D ).

doplněno 14.04.14 17:27:

Pokud Ž babeta nějak překážela a M nereagoval opakovaně na výzvu k jejímu odstranění, měla jí uložit ve veřejném úložišti (placeném) a náklady pak po M vymáhat (třeba i soudně). Kde by byla ona hranice, kdy je to ještě jeho a kdy už moje? 1 rok, 5 let, 10 let, 120 let...? Nelze prostě prohlásit - je to tu už 4 roky, tak je to moje!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 14.04.14 18:18

Magdon se mýlí. Co když ji majitel už nechtěl, he? Prostě ji opustil. Nebo je vydrženáá. Nový OZ.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 17:26
avatar

Podívejme se na na tuto záležitost pohlíží nový občanský zákoník:

§1050 (1) Nevykonává-li vlastník vlastnické právo k movité věci po dobu tří let, má se za to, že ji opustil. Byla-li movitá věc, která pro vlastníka měla zřejmě jen nepatrnou hodnotu, zanechána na místě přístupném veřejnosti, považuje se za opuštěnou bez dalšího.

§1045 (1) Věc, která nikomu nepatří, si každý může přivlastnit, nebrání-li tomu zákon nebo právo jiného na přivlastnění věci. Movitá věc, kterou vlastník opustil, protože ji nechce jako svou držet, nikomu nepatří.

Podle mého názoru lze na babetu pohlížet jako na věc opuštěnou, neboť vlastník k ní nevykonával vlastnické právo déle než tři roky.

Ohodnoceno: 8x
 
Od: babeta
Datum: 14.04.14 17:44

Jestli je to už 4 roky, tak to bylo ještě za platnosti starého OZ, takže by se to řešilo postaru ne?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.