1xDědictví družstevního bytu-poplatek notáři

Od: Datum: 14.04.14 15:35 odpovědí: 4 změna: 15.04.14 15:57

Dobrý den. Po smrti maminky, která bydlela v družstevním bytě s otcem (byt byl ve společném nájmu manželů), přejde členský podíl a nájem na otce. Notář nás vyzval, abychom přinesli odborný posudek, v němž bude uvedena tržní cena bytu a žádá notářský poplatek odpovídající polovině tržní ceny (družstevního) bytu. Je družstvevní členský podíl součástí dědictví a postup notáře při výpočtu odměny správný?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cuca®
Datum: 14.04.14 16:12
avatar

Jestli jsem to dobre pochopila, tak družstevní byt nebyl rodiči zakoupen? Byli v nájmu?

Moje mamka musela udelat také odhad bytu, ale byl jejich, najem platili pouze ze spol.prostor.

At tak ci tak, notari budete platit, tedy otec, procento z te castky, ne polovinu trzni ceny, jak z vašeho dotazu vyplynulo.

Ted presne nevim kolik, procento, procento a pul, dve?Jistě

nekdo poradí blíže.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarka
Datum: 14.04.14 17:52

Notář postupoval správně. Členský podíl v družstvu přechází na pozůstalého manžela, ale z důvodu vypořádání zaniklého společného jmění manželů se hodnota poloviny členského podílu v bytovém družstvu započítává do aktiv dědictví (tak zvaná náhradová pohledávka). Zjišťuje se cena v místě obvyklá (nemusí být znalecký posudek, stačí odborné vyjádření odhadce, realitní kanceláře, makléře atp.) Odměnu notáře určuje vyhláška, kterou najdete například zde :

http://www.notar.euweb.cz/Notarsky_tarif_2014.pdf

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.04.14 21:58
avatar

Družstevní byt je majetkem družstva, a cizí majetek podle mne nemůže být předmětem dědictví. Předmětem dědictví je podle mne polovina družstevního podílu, jehož výši by mělo potvrdit BD.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pravnik
Datum: 15.04.14 15:57

Družstevní podíl se dědí, v případě společného členství manželů jej zdědí pozůstalý manžel. Když se "prodává družstevní byt", tak za tržní cenu, i když byt je nadále družstva a převádí se jen dr. podíl. Tak proto se i v dědickém řízení počítá s tržní cenou podílu...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.