Osobní prohlídka v práci / obchodě

Od: Datum: 13.04.14 21:12 odpovědí: 14 změna: 14.04.14 18:44

Dobrý večer,

minulý týden jsem byla poprvé na nové brigádě (je to ve skladu) a na školení BOZP apod. nám mimo jiné říkali že když někdo odmítne osobní prohlídku od sekuriťáků a budou se kvůli tomu volat policajti, tak pak bude platit výjezd "protože nevinný člověk nemá důvod prohlídku odmítnout".

Takže by mě zajímalo jestli je to pravda, a potom hlavně jak je to v obchodech?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.04.14 21:15

Je to blbost.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 13.04.14 21:18
Tak to bych si s tím kdo Váš školí rád popovídal.
Tím spíš když budu nevinný a bude na mne chtít nějaký komik z ochranky osobní prohlídku.To bych udělal takovou scénu, že by se vedení toho obchodu divilo.
A ten výjezd PČR si může zaplatit Váš ředitel.
Já určitě ne.
Ohodnoceno: 3x

Od: hubas*
Datum: 13.04.14 21:24

Je to hloupost. Sází se na dvě věci:

1/ lidé nejsou informovaní a raději přikývnou

2/ lidé se bojí o práci a nechtějí na sebe upozornit

Osobní prohlídku nemůže a nesmí provádět securiťák, stejně jako nesmí použít pouta atd...

Od: brigadnice
Datum: 13.04.14 21:27

Děkuji (a také všem ostatním), také jsem měla tenhle dojem, jen už jsem nevěděla jestli to mám z nějakého důvěryhodného zdroje nebo ne.

Datum: 13.04.14 21:22

Ne, neplatí.

Několikrátn za život jsem se toho přímo účastnil, jako podezřelý

Samozřejmě, že jsem nikdy nic neukradl.

Securiťáci měli poměrně krušné chvilky. Doporučuji při zadržení, dotáhnout to do konce. Stojí to za to.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 13.04.14 21:30

Taktéž jsem se toho účastnila (právě s přístupem "jestli máte podezření, tak zavolejte policii"), jak v obchodě s oblečením (na základě toho, že v kabince ležela utržená cedulka; tam tedy policajty volali, ale bylo to v OC kde byla přímo služebna), tak v Sephoře (na základě ničeho, jen jsem měla levné oblečení a nebyla jsem nalíčená, ale to mi samozřejmě neřekli) - tam mě rovnou poslali pryč, když jsem jim řekla ať zavolají policajty.

Ale teď mě to zmátlo a nevěděla jsem, jestli z toho nemůže být nějaký problém.

Datum: 13.04.14 21:29

tak samozřejmě záleží na tom, jak máte nastavenou mzdu. protože jedna věc je, že sekuriťák vás nemůže nutit k osobní prohlídce a že zaměstnavatel po vás nemůže chtít zaplatit výjezd policie, ale druhá věc je, že zaměstnavatel vám může třeba nepřiznat odměny *nevi*

Datum: 13.04.14 22:42

Pokud jste jako zaměstnanec tak toto je zcela běžná praxe a nejen v obchodech. Tedy je na vás zda zde chcete pracovat nebo nikoliv.

Datum: 14.04.14 01:50

Tohle je tak častý postoj/přístup, že už se skoro ani nedivím, co všechno si zaměstnavatelé dnes dovolují. Člověk, který chce pracovat, chce pracovat, nikoliv se nechat bezdůvodně ponižovat!

Datum: 14.04.14 02:18

ono je nejhorsi, ze tady nesete proste nasledky z predchozich zlodejskych zamestnancu... stejne jako my jsme uz nemohli mit ve skole zdarma vsechny ridicaky (A,B,C,D,E) protoze ctvrtaci pred nami to zneuzivali a vylhavali se z hodin a pisemek jakoze maji jizdy, cili to tesne rok pred nama uplne zatrhli a ty ridicaky mohli mit jen lidi s prumerem znamek do 1.2, ale aspon malinkym zadostiucinenim bylo pozorovat nemehloidni sprty, kteri to ani nechteli delat, jak se ani neumi rozjet s nakladakem (pote, co uz davno meli B)... dost me to sralo, protoze to byl jeden z velkych duvodu, proc jsem sel zrovna na tuto konkretni skolu... precejen vyjit ze skoly se vsema ridicakama v ramci vyuky dava dost velke moznosti na trhu prace i do budoucna

Ohodnoceno: 3x

Datum: 14.04.14 18:44

Těmi obchody jsem měla na mysli situaci, kdy jsem v obchodě jako zákazník.

Jinak nejsem zaměstnanec, jsem jen na DPČ a ještě k tomu přes agenturu.

Zda chci pracovat nebo nikoli - obecně vzato pracovat chci, ale ne za každou cenu

Datum: 14.04.14 06:45

Je to prostě proto, že nejsme všichni stejní, před Vámi tam zřejmě pracovali jiní brigádníci, kteří kradli a tím pošpinili renomé i těm ostatním. Tak se majitel skladů takhle kryje.

Přesto nemá právo. Žádný sekuriťák nemůže dělat osobní prohlídky. Ty může provádět jen policista /stejného pohlaví, jako je podezřelý/ a jen na základě nějakého podezření. Jenom proto, že jste třeba pěkná ženská, Vás nemůže nějaký sekuriťák zatáhnout do cimerky k osobní prohlídce.

Bohužel, problém je v tom, že práce není, lidé jsou rádi, že sehnali aspoň brigádu a kývnou na všechno. Zaměstnavatel si pak klidně nastavuje své vlastní zákony.

V mé bývalé práci se vyráběly autorádia do japonských aut. V životě by mě nenapadlo, že se taková bedna nechá pronést třeba v batohu. Nechala se. Lidé chodili mezi rámy, mačkali tlačítko. Komu se rozsvítilo světlo, musel ukázat batoh /tašku/. Vykukové se naučili mačkat tlačítko způsobem, že se světýlko nikdy nerozsvítilo. A rádio bylo fuč. Dělali tam ale kromě Čechů i Slováci, Ukrajinci, Bulhaři, Moldavci, Kazaši, Mongolci a další plemena. A mezi stovkami lidí se pokaždé nějaký ten živel našel.

Jinak ale na osobní prohlídku bez jakéhokoliv podezření nemá vedení firmy právo. Jaga.

Od: buss®
Datum: 14.04.14 10:12

Hmm, než odpovím, tak se podívám do ZP a je to - Předcházení škodám. Za takové rady ... § 4, 5 OZ. Pak by se nemuselo ve firmách vůůbec hlídat, ne?

Ohodnoceno: 1x

Datum: 14.04.14 15:34

Tvrzení, že "protože nevinný člověk nemá důvod prohlídku odmítnout", lze úspěšně zpochybnit. Krom toho, že ji mohu cítit jako ponižujícím ůže odhalit , například, věci, které nejsou trestné, ale týkají se mého soukromí, nikomu do nich nic není a nepřeji si, aby je znali cizí lidé. Co já vím, třeba mám v kapse fotku mé tajné lásky a nechci ji prozradit, nebo tajně píšu milostné básně, nebo mám děravé spodky, nebo... toho by mohlo být. A co se týče placení výjezdu policie: nevím, zda něco takového přichází do úvahy, ale pokud ano, pak v případě, že se mi nic neprokáže, by ho měl platit ten, kdo si ho vyžádal (tedy když už). A vůbec, je to pitomost.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.