Zneužití bezkontaktní karty - váš názor

Od: Datum: 11.04.14 19:17 odpovědí: 24 změna: 19.11.14 21:01

Bezkontaktní karty mají výhody v rychlosti a pohodlnosti placení. Lidé jemi platí i velmi drobné částky, což je kolikrát rychlejší než placení hotovými penězi.

Bohužel chmurná stránka je její zneužití. Každý ví, že jedna platba do 500 Kč zpravidla nevyžaduje PIN a to za den opakovaně. Jen dle určité vzorce využívaní bezkontaktní karty může být v určitých cyklech vyžádán PIN.

Dnes jsem byl v bance a tam jedné slečně asi v poledne někdo odcizili doklady, včetně bezkontakt. karty. Ona to zjistila až večer a mezitím zloděj stihnul bezkont. bez PINU nakupovat. Teprve večer byla karta blokována.

Navíc drtivá většina takových plateb byla v režimu off-line a tak se o tom ani klient, ani banka nedozví z internetové bankovnictví. Zjistí to, třeba za 3 dny přímo po zaúčtování platby z účtu.

Bylo to konkrétně ve Fio bance, slečna neměla kartu pojištěnu a pracovník říkal, že snad to centrála schválí, aby se jí zlodějem zaoplacená částka vrátila. Snad?

Obdobně to prý funguje, že pokud zablokuji platební kartu, tak on-line transakce jsou ihned stoplé, ale offline určitou dobu platit normálně jde. (než se aktualizují systémy)

Zajímala by mě vaše zkušenost s bezkontaktními platbami?
U jakých obchodů, u jakých bank o platbě vůbec nevíte tzv. off-line platba?

Byla vám odcizena a zneužita bezkontaktní karta a jak se k tomu banka postavila?

Jakou je odpovědnost banky, klienta před nahlášením ztráty?
Budou banky vstřícné škodu uhradit?

Bojíte se bezkontaktní karty?

Těším se na věcné a užitečné příspěvky.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.04.14 19:26

běžně používám bezkontaktní kreditku GE-M.V bance je to nastavené tak,že když ji použiji během krátkého časového úseku několikrát,zrpravidla 3 x ,musím použít PIN. Dříve bleskově z banky volali na kontaktní telefon,zda jsem skutečně kartu JÁ použil.Nevím,jak to mají nastavené jiné banky,ale tady je to v pohodě.Mohu přijít max o 1000,-

Ohodnoceno: 2x

Datum: 11.04.14 19:40

v současné době se hackeři zajímají velmi o to jak tyto karty zneužít a věřte že na tom pracují intenzívně. Bezkontaktní karta neslouží k ničemu jinému než tomu, aby z ní co možná nejrychleji prostředky odplynuly buď legálně prodejcům nebo nelegálně zlodějům, jedno je ale jisté, uživateli to zvláštní výhody nepřinese. Zadání kódu PIN je celkem rychlé a poměrně bezpečné. Můj názor. Zatím bezkontaktní platby zvlášť nepotřebuji. MJ. banky vyloženě klientům tyto karty bez vyžádání vnucují . . . proč asi.

doplněno 11.04.14 19:42:

no aby mi ještě volali z banky kvůli platbě o to opravdu nestojím, ale chápu, že to může někumu vyhovovat, kdo si prostě rád pokecá po telefonu. Tím nikoho nenapadám. Je to každého věc.

doplněno 11.04.14 19:51:

v bance jsem byl ujišťován, že při i zneužití mi banka částku vrátí, ale jak dokázat že opravdu došlo ke zneužití už se mi nikdo vysvětlit nesnažil. Když se budu někde tlačit ve šmirglu a někdo mě odečte 500,- tak jak to bance dokážu, že o tom nic nevím opravdu nemám tušení. Už se těším opravdu na reakce typu "že to co popisuji nejde" v době výpočetní techniky 21.st. :-D

Ohodnoceno: 0x

Od: ruze®
Datum: 11.04.14 19:50

Ano,já se bezkontaktní karty bojím,moje banka mi ji už 2 x nabízela,ale já ji nechci,vyhovuje mi ta s pinem a jinou nechci,snad mě do budoucna nebudou nutit si ji pořídit,to bych raději volila jinou banku.

Datum: 11.04.14 19:59

ona není žádný strašák, abyste se jí bála, ale myslím si, že ji mít nemusíte, a měla by být vydávána na vyžádání klienta, a ne na základě toho, že se tak rozhodne banka, což je dnešní praxe !

Od: hm®
Datum: 11.04.14 20:17

Já ji zatím nemám. Uvažuji o tom, že až mi ji dají, tak přeseknu nebo nějak podobně zničím anténu.

doplněno 11.04.14 22:47:

Pro @miramira: Proč vtípek? Myslím to vážně.

doplněno 12.04.14 21:00:

Pro @miramira: Když oni se neptají. Prostě "tady je nová karta". Známá je u stejné banky, má kartu novější a už bezkontaktní. Ani to nevěděla. A že bych jim chtěl hned platit za výměnu karty, to tedy nechci (a zadarmo ji určitě nevymění).

Datum: 11.04.14 20:21

jako vtípek OK :-D

doplněno 12.04.14 06:25:

dobrá, ale není lepší si zažádat k kartu bezkontaktní než do ní vrtat. . .

Od: lego®
Datum: 13.04.14 09:58

U nektery banky neni vyber kontaktni/bezkontaktni karta:-/

Datum: 11.04.14 21:03

Uz nevim kde jsem cetl: provrtat antenu a je od bezkontaktnich plateb klid (nezkousel jsem).

Datum: 11.04.14 20:41

Nevím, to musíš vědět ty.

Já u všech - nemám ve zvyku po každé platě chodit do internetového bankovnictví a zkoumat platby.

Byla vám odcizena a zneužita bezkontaktní karta a jak se k tomu banka postavila?
Ne.

Viz obchodní podmínky té které banky.

Podle mě záleží na okolnostech škody.

Ne

Od: elisek1988*
Datum: 11.04.14 22:48

Myslím si, že dnes je naprostá samozřejmost pojištění karty. Platím cca 130kč za rok a je v tom pojištění do 20 tisíc. Nejenže jsou pojištěné peníze, ale pojišťovna zaplatí veškeré náklady společné s krádeží - tedy peníze zaplacené kartou, dále pak peníze z peněženky jež jsem vybrala do 24 hodin před krádeží, platby spojené s vydáním nových dokladů i nové klíče. 130kč ročně je prd oproti škodám, které můžou vzniknout. Ať jsem byla u kterékoliv banky, vždy jsem si zřídila i pojištění. Jinak bezkontaktní kartu zatím nemám, ale časem si jí pořídím, avšak s oním pojištěním. A ohledně offline plateb, jsou to platby, kdy zaplatíte za nákup, ale částka se odečte až po delší době, alespoň tak mluví moje zkušenost, takže si myslím, že i když se s ní zloděj pokusí zaplatit, Vám se částka nestrhne.

Datum: 12.04.14 01:24

- používám je prakticky každý den

- netuším... nekontroluji účet každý den, ale běžně vidím na účtě blokace za platby proběhlé kartou

- nebyla. Nicméně vím, že pokud mi kartu odcizí, krádež bude nahlášena a karta bude zneužita, tak mi banka peníze vrátí.

- nejsem si přesně jist, nicméně banka tvrdí, že v případě používání produktu v souladu s pravidly bude ztrátu způsobenou zcizením a zneužitím plně refundovat.

- ano

- ne

Datum: 12.04.14 06:22

dobrá odpověď člověka optimisty, realita ale může být jiná, jak už to tak bývá.

Datum: 13.04.14 00:53

Možná jsem optimista, ale bezkontaktní platby mi vyhovují, používám je téměř při každé platbě. Informace ohledně vrácení v případě zneužití jsem čerpal od své banky.

Ohodnoceno: 1x

Od: justanswer
Datum: 12.04.14 10:00

a co si v int. bankovnictvi nastavit limit pro bezkonataktni platby treba rovnou na nulu? ja mam limit 500kc na tyden u Air bank a platim si tim jenom palivo a pri ztrate prijdu maximalne o 500kc.. blokace bezkontaktnich plateb trva neco kolem 3 dni

Datum: 13.04.14 09:59

A zrovna tohle nastavit nejde.

Datum: 13.04.14 16:31

A zrovna u Airbank jde... je možné si nastavit denní limit pro bezkontaktní platby...

Datum: 14.04.14 07:49

Tuhle banku taky osobne neznam. Co banka to original

Od: jarda80
Datum: 19.11.14 12:20

Lze prijit o vic nez 500Kc

http://liberecky.denik.cz/zlo…ontaktni-platby-20130703.html

Majitel karty prisel o 2500Kč

Od: hm®
Datum: 19.11.14 19:07

2500 Kč? To je teda ten zloděj žabař. Mohl si ukrást statisíce.

http://www.root.cz/zpravicky/…je-mozne-odcizit-vysoke-sumy/

Od: buss®
Datum: 13.04.14 16:39

Co bych s měl bát, když si ji nechám šlohnout( a kolik má pin napsán na kartě), moje blbost.

Od: jarda80
Datum: 31.07.14 10:30

Posilam muj nazor - osobne nekolikrat za mesic vecer pobliz mista bydliste potkavam particku bezdomovcu. Nyni kdyz obcas neco chteji, tak jsou slusni vic nez ostatni lidi, aby zvysili svoji sanci, ze dostanou nejakou korunu. Ale predstavte si situaci, ze za par let vsichni v teto republice budou mit ony skvele bezkontaktni karty a zaroven to budou vedet i vsichni tihle bezdomovci. Bohuzel uz nyni v republice mame lidi schopne vrazdit pro par korun - proto pro nektere z nich muze v budoucnu byt daleko lepsi nekoho vecer v parku kuchnout a pak si nekolik dni chodit do obchodu pro kralovske snidane, obedy i vecere. Pak se muze komukoli z vas stat, ze vam vase zena neprijde domu jen proto aby mel nejaky bezdomovec par dni co jist (protoze mrtvola kartu jen tezko zablokuje). Takhle si budoucnost nepredstavuju, proto prosim, at mi tu skvelou bezkontaktni kartu nikdo nenuti!

Datum: 31.07.14 14:56

XX procent lidí nosí hotovost ve výši, s jakou se dá platit bezkontaktní kartou, u sebe v peněžence, a stejně se jim ještě nic nestalo. Nejstrašnější příklad lidské bezohlednosti, který jsem za 29 let života ve svém okolí zažila, byla známá sražená holkou s čerstvým řidičákem. A to bydlím na "tmavém" sídlišti a jsem z malého města.

Ale nutit Vám bezkontaktní kartu nebudu ;)

Od: jardas
Datum: 19.11.14 09:36

U bank se mi už jen z principu nelíbí, že banky bez ptaní nahrazují klientům kontaktní karty za bezkontaktní. Spousta lidí tak ani neví, že kdokoli může zaplatit jejich kartou bez pinu. Ale ani změnou banky si člověk moc nepomůže. Místo dlouhých dohadů s bankou (a poplatku minimálně 200Kč za novou kartu) si můžete bezkontakní platby zablokovat doma sami během pěti minut a zadarmo. Po celém obvodu karty několik mm od kraje vede cívka, kterou se karta napájí když ji přiložíte ke čtečce (princip trafa). Pokud tuhle "trafocívku" přerušíte, bezkontaktní platby přestanou fungovat, ale všechno ostatní funguje dál. Cívka nemůže vést přes vyražené číslo karty (je tak tenká, že by se ražením poškodila), proto vždycky musí vést mimo- proto vždy vede vpravo mezi poslední vyraženou číslicí a pravým krajem karty. Takže z rubove strany karty milimetr od kraje zaryjete nožem na koberce a táhnete směrem k číslici asi 4mm, nemusite rýt úplně skrz, ale musí to být dostatečně hluboko. Na mé kartě to z lícové strany není vůbec poznat. Vyzkoušeno už na 4 kartách

Datum: 19.11.14 21:01

Taky se přidávám na stranu odpůrců bezkontaktních karet. Přímo se těch bezkontaktních karet nebojím a mám i některé takové, ale dokud mám k dispozici ještě i karty pouze kontaktní tak používám výhradně ty. Bohužel kdo nemá ještě kartu dříve vydanou tak nyní už od banky asi jinou než bezkontaktní nedostane, protože jiné už asi žádná banka nevydává a není tak na výběr. Vše by mohlo být v pořádku kdyby banky umožňovaly ty bezkontaktní platby zablokovat nebo nastavit u toho limit na nulu, ale kromě zde zmíněné Airbank to asi žádná jiná banka v Česku neumožňuje. Také zde zmíněné poškození antény v karte a znefunkčnění tak těch bezkontaktních plateb není zrovna nejlepším řešením, protože je to poškození karty a tím i porušení podmínek pro používání karet.

Když se kdysi zavádělo na kartách čipy tak to bylo určité zlepšení bezpečnosti oproti magnetickému proužku. Nyní se zavedením bezkontaktní technologie na karty se s bezpečnosti vracíme o dost velký krok zpátky. Banky se nás snaží lživě přesvědčovat, že ty bezkontaktní karty jsou bezpečnější i když velmi dobře ví, že to není pravda.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.