2xVýpověď z práce

Od: Datum: 10.04.14 18:37 odpovědí: 5 změna: 11.04.14 19:22
avatar

Milí rádcové máte někdo zkušenost jak na výpověď ,pkd by zaměstnavatel chtěl dát paragraf 53 (hrubé porušení...)Je na tuto výpověď nějaká obrana?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.04.14 19:10
avatar

§ 53 neřeší výpověď, ale upravuje zákaz výpovědi zaměstnanci v ochranné lhůtě (např. v době nemoci, mateřské/rodičovské dovolené) apod.

Odhaduji, že máte na mysli ale okamžité zrušení pracovního poměru pro porušení předpisů vztahujících se k práci vykonávané zaměstnancem zvlášť hrubým způsobem (§ 55, odst. 1 písm. b).

Proti tomu se podle mne dá bránit jenom striktním dodržováním předpisů.

Pokud už by zaměstnavatel pracovní poměr podle § 55 zrušil, a zaměstnanec by s tím nesouhlasil, musel by zaměstnanec zaměstnavateli bez zbytečného odkladu (nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy měl pracovní poměr skončit) písemně sdělit, že je zrušení neplatné, a že trvá na dalším zaměstnávání. Ve stejné lhůtě by musel podat žalobu na neplatné zrušení pracovního poměru.

------- Odkazy:

Okamžité zrušení pracovního poměru (ZP, § 55, odst. 1 písm. b)

Neplatné rozvázání pracovního poměru (ZP, § 69)

doplněno 10.04.14 19:11:

Doufám, že je to srozumitelné. Když tak se ptejte dál.

Ohodnoceno: 6x
 
Datum: 10.04.14 19:21
avatar

Zdravím, jen bych doplnil předchozí správnou odpověď o dva body:
- §53 se říká postaru (dřív byl §53 skutečně hrubé porušení pracovní kázně) - nově je to §55
- výpovědi pro hrubé porušení pracovní kázně musí předcházet minimálně 3 varovné (upozorňující) dopisy, rozmezí mezi jednotlivými dopisy nesmí být víc jak 6 měsíců (po 6 měsících se bere jako kdyby žádný takový dopis nebyl) a totéž platí mezi 3. vytýkacím dopisem a výpovědí.

doplněno 10.04.14 19:27:

ještě upřesním - hrubé porušení pracovní kázně §52 písmena f), g) a h) - http://business.center.cz/bus…onik-prace/cast2h4.aspx#par52

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 10.04.14 19:45
avatar

Ronyxi, vím, že v dříve platných zněních byly paragrafy číslovány trochu jinak a vím i o tom, že se dříve pod "53" skrývalo okamžité zrušení. Pokud by však k okamžitému zrušení mělo dojít v současnosti, je třeba používat platné znění ZP.

-------

Zákoník práce žádný "vytýkací dopis" nezná.

Okamžité zrušení pracovního poměru podle § 55 a výpovědi podle § 52 písm. h) nevyžadují předchozí upozornění na nedostatky ani na možnost výpovědi.

Výpověď podle § 52 písm. f) může zaměstnavatel zaměstnanci dát, pokud jej v předchozích 12 měsících vyzval k odstranění nedostatků a zaměstnanec nedostatky v přiměřené době neodstranil.

Výpověď podle § 52 písm. g) lze dát v případě, že byl zaměstnanec v předchozích 6 měsících upozorněn na možnost výpovědi.

Ve všech případech stačí jedno upozornění nebo jedna výzva v posledních 12/6 měsících, ZP nevyžaduje tři dopisy.

------- Zákoník práce, § 52

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 11.04.14 09:27
avatar

Děkuji za vaše rady jak Ivzez tak i Ronyx.

Pro info. Včrera jsem dostal výpověd,okamžitě na místě neboť jsem se ozval,že nebudu dělat práci při niž by byl ohroženo nejen zdraví,spíše možná i život,protože není materiál na kvalitní lešení a tím i bezpečné provedení práce-stavby komínového tělesa cca 2 metry nad šikmou střechu (komín se taví u obvodové zdi a musí se dostat na výšku štítu což jsou orávě ty 2m nad střechou a místem kde prochází střechou je ve výšce cca 4m nad zemí).No a dnes jsem si jel pro písemnou výpověď,dal dohodou.

Teď mi volal nový zaměstnavatel ,v Po nastupuji jinde.

doplněno 11.04.14 20:20:

Ivzez děkuji a také přeji hooodně úspěchů!

Ps u nového zaměstnavatele se dostanu opět do party se kterou jsem dělal u firmy do jejího krachu (alespoň s částí!)

Datum: 11.04.14 19:22
avatar

Odmítnutí práce, která ohrožuje zdraví/život zaměstnance, není porušením předpisů, za něž by zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr. V případném soudu byste určitě uspěl.

Ale takhle (nová práce) je to pro Vás lepší. Soud by se táhl měsíce, ne-li roky a stál by Vás spoustu nervů a starostí.

Ať se Vám v nové práci daří!

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.