Rytmus na kytaru

Od: Datum: 10.04.14 11:35 odpovědí: 16 změna: 10.04.14 21:19

Dobrý den všem.Zajímá mě,jestli jde naučit rytmus na kytaru.Lépe řečeno,jestli je tu někdo,kdo měl pocit,že necítí rytmus a přesto se ho naučil?Když poslouchám někoho na kytaru,zdá se mi že rytmus cítím,ale sama jsem pak v koncích.Hraji krátce,naučila jsem se dva rytmy,které docela zvládám v písničkách,ale podle neznámé skladby,asi nepoznám,který mám hrát.Fakt nevím,jsem z toho docela neštastná,jelikož mám jinak sluch,že hraji i bez not,ale není mi to nic platné...zkoušela jsem na harmoniku,jako samouk,dle sluchu a neumím si představit,že bych dokázala spojit z basy.Hrávala jsem podle not na piáno a nebyl problém hrát obě ruce,jelikož napsané,že..Asi fakt nemám na rytmus talent.Při tanci ho ale cítím...Napadá někoho něco,v čem je zakopaný pes,potřebuji si tohle srovnat v hlavě.Prosím piště jen opravdu zkušenosti,né domněnky,domnívat se mužu i sama...Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.04.14 11:42
avatar

Na kytare je tezke prave to, ze musite prehazovat akordy a drzet rytmus najednou, takze kazda ruka dela neco jineho. jestli pisete, ze rytmus citite pri tanci, tak to asi nebude problem, chce to jen cvicit. Ma zena hraje na kytaru dlouha leta a vyborne, ja ktatkou dobu. Takze muzu porovnavat. Chce to cvicit tak, aby rytmus byl uz automaticky, potom to pujde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 10.04.14 12:14

dakon-je pravda,že u přehazování akordu se člověk trochu zadrhne,ale to si myslím,že se časem zvládne,docela si i zvykám,že každá ruka dělá něco jiného,je to ze začátku těžké,jako vše,když se začíná.nemám strach dřít,moc chci..ale fakt nevím,jestli..Třeba když si pustím nějakou písničku,tak ten rytmus nezahraji ani samostatně,bez zpevu,musel by mi ho někdo vytukat přesně a nakreslit,či nahoru,dolu a tak.Kupříkladu mě učitel učil tzv pionýrák,dolu 2krát,nahoru 2krát a dolu,nahoru.No a když jsem se to učila dát do písničkyTereza osamělý město,tak nešlo.Tak jsem se naštvala a hrála to po svém.A on mi povídá,ale vždyt ten rytmus hrajete správně..Jenomže já jsem si nedokázala v té rychlosti srovnat,kdy nahoru,dolu..Jenže tenhle rytmus dejme tomu cítím..Jiné mi takhle citem nešly..

Datum: 10.04.14 12:31
avatar

Hral jsem od mala na fletnu a klarinet a take to proste musim "nadrit" aby to tam slo. Podle me je to normalni. Manzelka si to klidne hleda na yourube a diva se na video, jak ten rytmus hraji a popripadne si to potom upravi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: muzik
Datum: 10.04.14 11:54

Rytmus buď cítíte a nebo necítíte.Nelze se ho naučit. Pokud jste schopná zopakovat například tužkou vyťukaný jednoduchý rytmus do stolu rovněž stejným způsobem,pak rytmus máte a tím i hudební sluch. Pokud nejste schopná vyťukané rány zopakovat přesně a v odpovídajících dobách (taktu),nemáte hudební sluch a na hudbu se vykašlete. Mám ale pocit z toho co píšete,že se jedná nedostatečnou motoriku zvládání nástroje. Doporučuji učitele a pravidelně cvičit nezáživná cvičení jako jsou stupnice,akordy atd...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 12:06

Dovedu si zapatovat,nebo vytukat rytmus,který třeba někdo zatleská,hraji podle sluchu na ruzné nástroje i heligonka..ale já asi neumím propojit rytmus do melodie-zpívat.Učitele mám,chodím hrát přez měsíc,ale je to soukromník,napadlo mě,že mi třeba neřekne,že na to nemám,popravdě.Akordy hraji docela za krátkou dobu obstojně,docela i Baréčka,v tom problém není,ba naopak,ale

doplněno 10.04.14 12:15:

překlep-zapamatovat.Jinak vám děkuji a budu ráda,za další postřehy

Od: bgmaniac*
Datum: 10.04.14 13:53

Základem všeho učení je co možná nejvíc si to zjednodušit. Jasně, každý chce hned hrát, ale to jde málokomu, protože necvičený člověk ztěží zvládne dohromady rytmus pravé ruky, akordy nebo sólovou hru levé ruky a do toho např. ještě zpěv a vybavit si přitom text. Klíčem k tomu je dělat nejprve jednu věc, např. zmíněnou rytmickou hru pravé ruky a levou ani zpěv do toho vůbec netahejte. Prostě jen cvičení na rytmus, tak dlouho, dokud ta pravá ruka nepojede automaticky. Potom to samé s levou, přehmatávání akordů, stupnice, rozklady akordů apod. Jakmile zvládnete zautomatizovat obojí, zkusit to skloubit dohromady. Mít alespoň základy hudební nauky - teorie, je jenom velké plus.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: muzik
Datum: 10.04.14 16:38

Znal jsem dívku.Už je to dávno (bohužel :D ). Studovala Akademii muzických umění obor klavír a nešlo jí zpívat.Prostě zpívala blbě.Přesto byla muzikální. Neměla propojenou,vycvičenou motoriku hlasivek a melodie,kterou chtěla zazpívat ji šla zrealizovat velmi obtížně.No těžko takhle na dálku něco odhadovat.Ony jsou různé stupně kvality toho hudebního sluchu.Od slabého relativního přes velice dobrý relativní sluch až po absolutní sluch kdy poznáte konkrétně tón který slyšíte.Například zahouká vlak a víte,že je to třeba d2 a nebo skoro d2 apod...(mimochodem absolutní sluch mají některá zvířata,např. ptáci).Jsou také různé kvality hudební paměti,t.j.,že si dokážete zapamatovat to co slyšíte a interpretujete to pak na hud. nástroji atd...Měsíc hraní je jako nic. Všichni ti výborní muzzikanti,kteří si poslechnete na YOUTUBE hrají léta.To je běh na hodně dlohu trať.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 19:34

tak co slyším jakýkoliv zvuk,tak vám ho najdu,alenebudu vedět jak se jmenuje,zatím..Tady na vsi máme jednoho výborného kytaristu a já zas nemužu pochopit,jak se mohl tak naučit,když zpívá na všechno stejnou melodii,prostě snad horší hluch jsem nezažila.zítra jedu do hudebky,musím to z učitele nějak dostat,napadá mě,jestli by mě nevyzkoušel z hraných melodii na you tube,jestli ten rytmus poznám..asi ale ne,bohužel..jinak začínat v téměř 50 letech je asi taky legrace.že?Co se týče hudební paměti,tak to není uplně stopro,asi nějaký standart,těžko říct.Já se nijak nehroutím z toho,že to nejde hned,ale trápím se otázkou,abych se nenaučila perfektně hrát levou a pak nezjistila,že ten rytmus je u mě jinak..

Od: ben®
Datum: 10.04.14 13:46
avatar

Dobrý den, vím, že nechcete špatnou radu, ale nedal by se použít metronom?

Snad, i jako program do PC. Ale, asi to není rada "nad zlato". Zdravím!

http://www.slunecnice.cz/sw/metronom-troomar/

doplněno 10.04.14 13:50:

bgmaniac - uvidíme, co na to řekne tazatelka.

doplněno 10.04.14 21:12:

juglans - odkaz jsem vyzkoušel bez problémů. A na té stránce to Stáhnout zdarma také funguje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bgmaniac*
Datum: 10.04.14 13:48

Naopak, velmi dobrá a užitečná rada, sice ne až tak o rytmu, jako spíš o udržení tempa, ale úzce to spolu souvisí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: muzik
Datum: 10.04.14 16:45

Nedal.Zapomeňte na metronom. Ten si pustíte jen na určení tempa.Abyste věděl(a) jak rychle je moderato,jak rychle je allegro či largo. Pak ho vypnete a hrajete. Znovu opakuji,rytmus se nedá naučit.Prohlubuje se praxí a cvičením spíše jen jeho cítění. Důležité,a to odlišuje běžné laiky od muzikantů,je cítit tzv. lehké doby. To jsou ty na které v drtivé většině netleská publikum,když se mu libí hudební produkce. Vždy tleská na těžkou,protože tu cítí každý.Když vezmete čtyřdobý takt,tak každý vnímá první a třetí dobu jako silnější.Tkže je to : RAZ,dva TŘI,čtyři. Muzikanti to mají přesně obráceně.Tleskali by na lehkou,t.j.: raz DVA tři ČTYŘI. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 21:07

Bene,nějak mi nefunguje ten odkaz.ale děkuji

 

Od: bgmaniac*
Datum: 10.04.14 13:47

No vidíte, já zase bez problémů léta hraju, byť na jiný nástroj, rytmus zvládám bez problémů, ale netančím, protože ač rytmus cítím, nejsem schopen ovládat nohy a zbytek těla tak, abych do toho rytmu tančil. Podle mně je to hodně o cviku a zautomatizování pohybů, ruce jsem cvičil a tak to jde, tanec ne a proto to neumím. V tom to nejspíš bude, abyste drilem dostala "obsluhu" kytary do takového stavu, abyste nad ní vůbec nepřemýšlela a mohla se soustředit pouze na rytmus. No a poznat rytmus poslechem je opět o drilu...poslouchat, poslouchat, poslouchat a zkoušet si u toho hrát, napodobovat, zkoušet něco svého... to přijde časem :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 21:19

bg-tak tohle je taky zajímavé poznání,myslela jsem,že když někdo zahraje,tak automaticky zatančí..já z hudby ale asi nepoznám,jaký rytmus zvolit.fakt to zkusím zítra probrat,co mi ten učitel řekne,třeba něčím ještě vyzkouší...Ty hodiny jsou trochu zvláštní,platím si hodinu,bývám tam déle,někdy dvě,to neřeší,ale napovídá toho mimo hudby víc než je zdrávo,samotné učení je minimum..jiného učitele ale nemám možnost a nechci hned dělat unáhlené závěry.jinak vzdělání na to má,to je vpořádku...

Datum: 10.04.14 20:13
avatar

ale no tak. Talent na rytmus má každý. Chce to jen umět ho naposlouchat, neučit se rozpoznávat počet dob a hlavně první dobu v taktu. Jestli umíte na rytmus tancovat, pak se ho naučíte i na kytaru. Ten rozdíl není ař tak velký. Místo do nohy jej musíte dostat do ruky.

Chce to cvik a tréning. mnoho zdaru.

doplněno 10.04.14 20:14:

pardón, opravuji

...naučit (nikoliv neučit) se rozpoznávat počet dob ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.04.14 21:12

figurek-no,vlastně si u toho tance nejsem jistá,třeba to cítím jinak,když se hloub zamyslím..s těmi dobami trochu válčím,ale vím že je to nezbytně nutné.zítra mám hudebku,tak poreferuji.Taky děkuji

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.