Péče o dítě nebo paragraf

Od: Datum: 09.04.14 16:53 odpovědí: 4 změna: 10.04.14 16:48

Dobrý den. Mam nárok na paragraf nebo péče o díte. Když manželka je v porodnici a ja se starám o starší dítě (3roky)

díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.04.14 18:02
avatar

Máte nárok na ošetřovné, jestliže pečujete o dítě mladší 10 let z důvodu, že žena, která se o dítě jinak stará, porodila. Můžete pobírat ošetřovné nejdéle po dobu 9 kalendářních dnů. Nárok na výplatu ošetřovného uplatníte na tiskopise "Rozhodnutí o potřebě ošetřování (péči)", který vystaví ošetřující lékař v porodnici, případně praktický lékař matky-rodičky.

Při vzniku potřeby péče či ošetřování Vám předá vystavující lékař 1. díl tiskopisu (Rozhodnutí o vzniku potřeby ošetřování, péče), který odevzdáte zaměstnavateli. Pro výplatu ošetřovného je nutné předat zaměstnavateli 2. díl tiskopisu (Rozhodnutí o ukončení potřeby ošetřování, péče), který opět vystaví ošetřující lékař v případě, že potřeba ošetřování, péče pominula.

V době péče o staršího potomka je zaměstnavatel povinen dle zákoníku práce pečujícího manžela v práci omluvit.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: asad
Datum: 10.04.14 15:22

Joo. diky za podrobné vysvětlení. Ještě by mě zajímalo jak to je placené? jestli třeba není lepší si vzit dovolenou.

Datum: 10.04.14 16:43
avatar

Tak jen odhadem jsem si spočítala, kolik by dělala náhrada za dovolenou a kolik dávka za ošetřování, a dovolená vychází lépe. Ale zase dovolenou bych raději strávila jinak, já osobně bych si vzala ošetřovačku, dobrých 9 dní placených státem, ne? Vždyť Vám zaměstnavatel sráží soc.poj., tak si taky něco vyberte zpět, když máte zákonný nárok.

doplněno 10.04.14 16:51:

Dovolená je placená průměrem. Ten se počítá vždy na čtvrtletí a celé čtvrtletí je stejný. Najdete ho na výplatní pásce. Je to hodinový průměr, čili vynásobíte počtem hodin dovolené a máte hrubou náhradu (dostanete ji ovšem bez odvodů, tedy asi o 30% nižší). Nemocenská dávka se počítá z vyměřovacího základu (VZ) a rozhodného období (RO), což jsou hrubé mzdy za uplynulých 12 měsíců dělené počtem dnů za tutéž dobu (zpravidla 365), od nich se ale odečtou dny nemoci a ošetřování v těch 12 měsících. Tento podíl se redukuje 90 % a výsledek dále 60ti %, takže dostaneme čistou (to zařídila redukce) denní dávku. Vynásobíte 9 dny ošetřování a máte výši dávky. Chápete, že když neznám uvedené parametry, nemohu spočítat ani výši náhrady za dovolenou, ani výši dávky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: asad
Datum: 10.04.14 16:48

Jojo. dovolenku pošetřím Dik za dobré vysvětlení.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.